Ahol a madár se jár. Egyre ritkább a vevő a ruhaüzletekben is
Fotó: Pixabay
Miközben az elmúlt két hétben a romániai lakosság valóssággal megostromolta a hiper- és szupermarketeket, gyógyszertárakat, a plázákban található többi boltba ritkán tér be egy-egy kósza ügyfél, így azok üzemeltetői azt kérik a kormánytól, hogy rendelje el bezárásukat és a bérleti díj kifizetésének felfüggesztését.
2020. március 19., 20:152020. március 19., 20:15
Várhatóan hamarosan lakat kerül a romániai plázákban működő boltokra is – kivéve természetesen az élelmiszerüzleteket és gyógyszertárakat. A Romániai Kiskereskedelmi Munkáltatók Szövetsége (RORETAIL) szerdán fordult azzal a kéréssel az Orban-kormányhoz, hogy a koronavírus-járvány miatt kihirdetett szükségállapotra hivatkozva
felfüggeszthessék alkalmazottaik munkaszerződését, illetve a zárva tartás idejére ne kelljen bérleti díjat fizetniük a pláza üzemeltetőjének.
Korábban más kiskereskedelemi hálózatok, üzletláncok is boltjaik bezárását kérték. Valamennyien arra hivatkoznak, hogy már lassan több mint két hete még a szél sem fúj a vállfák és polcok között, a helyzet pedig a szükségállapot kihirdetése óta csak fokozódott,
„A romániai hatóságok által az elmúlt időszakban meghozott, a Covid-19 járvány terjedésének megfékezését célzó intézkedések azonnali hatással voltak a polgárok közlekedésére, a mindennapi életmódjára, ami a kereskedelmi központok forgalmának azonnali és drámai csökkenéséhez vezetett, ami negatívan hatott a kiskereskedelmi egységek és a plázákban működő szolgáltatók tevékenységére. Az eladások 100 százalékig terjedő mértékben estek vissza, ami miatt lehetetlenség kifizetni a beszállítókat vagy a fizetéseket” – szögezi le a RORETAIL közleménye.
A kiskereskedelmi munkáltatók szerint az ágazatban küszöbön áll a gazdasági összeomlás. Éppen ezért a kényszerszabadság ideje alatt járó 75 százalékos fizetés állami alapokból történő biztosítása mellett arra kérték a kormányt, hogy minősítse vis maiornak a koronavírus-járványt minden kereskedő számára, zárassa be azonnal a plázákban működő boltok – kivéve az élelmiszerüzleteket és gyógyszertárakat –, biztosítson adómentességet a szükségállapot idejére, vagy halassza a befizetési határidőket, sürgősen fizesse ki az elmaradt táppénzeket, illetve a visszajáró áfát, kötelezze arra a bankokat is, hogy halasszák el vagy ütemezzék át a törlesztőrészeletek befizetési határidejét.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A villanyáram hatósági árszabályozásának július elsejei kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak – derül ki egy sürgősségirendelet-tervezetből.
A 2025-ös turisztikai év eddig rosszul alakult a vendéglátósok számára, az ágazatot az életszínvonal csökkenése és az áfa 19 százalékra emelése egyaránt fenyegeti – jelentette ki a Turisztikai Ügynökségek Országos Szövetségének (ANAT) alelnöke.
Dragoș Pâslaru miniszter szerint 7,8 milliárd euróra rúg azon projektek összege, amelyek az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként kaptak uniós finanszírozást, ám jelenleg erősen kérdéses, hogy határidőre meg lehet-e őket valósítani.
Megkezdődött az aratás Arad megyében, de a szárazság miatt nem jók a kilátások. Nagy Zsolt falugazdász szerint örvendhetnek, ha nullszaldósok lesznek a gazdák a kevés gabonatermés, és az alacsony, tíz évvel ezelőtti szintű felvásárlási ár miatt.
Megadóztathatják a betegszabadságokat az új kormány tervei szerint. Az egészségügyi miniszter szerint sok ilyen kérés fiktív, hamis okokon alapul, a tervezett intézkedésnek pedig kettős haszna lenne.
Az európai autópiac az áprilisi zsugorodás után májusban visszatért a növekedés útjára, de a kontinensen Romániában esett vissza a legnagyobb mértékben a gépkocsi-beíratások száma az előző évhez képest.
szóljon hozzá!