A Viorica Dăncilă vezette kormány elfogadta a differenciált minimálbért
Fotó: Gov.ro
A végzettség és a munkaviszony időtartama függvényében differenciálja a román kormány a minimálbért, egyúttal opcionálissá válik a nők számára, hogy a férfiakhoz képest korábban vonulnak-e nyugdíjba.
2018. november 09., 20:102018. november 09., 20:10
2018. november 10., 08:552018. november 10., 08:55
A munkatörvénykönyvet módosító intézkedésekről pénteki ülésén fogadott el sürgősségi rendeletet a Viorica Dăncilă vezette kormány. A törvénymódosítás hatályba lépése után lehetőség nyílik arra, hogy a felsőfokú végzettséget igénylő állások betöltői számára, vagy a munkaviszony egy bizonyos időtartama felett a kormány magasabb minimálbért szabjon meg.
Az MTI emlékeztet: a munkaügyi és társadalombiztosítási minisztérium a múlt héten tárcaközi jóváhagyásra bocsátott egy olyan határozattervezetet, amely szerint december elsejétől az eddigi 1900 lejről 2080 lejre növelik a bruttó minimálbért. Az erről szóló rendeletet később fogadja el a kabinet.
Egyébként a minimálbér emelése ellenére 2019-ben is 145 lej marad a közlekedési kihágás esetén kirótt büntetőpont értéke. A kormány sajtóirodájának tájékoztatása szerint a büntetőpont értékét továbbra is a 2017-es országos bruttó minimálbér 10 százalékaként számítják ki.
A pénteken elfogadott sürgősségi kormányrendelet ugyanakkor választhatóvá teszi a női munkavállalók számára, hogy a férfiaknál korábban – jelenleg 61 éves korban – kérik-e nyugdíjazásukat, vagy fenntartják munkaviszonyukat 65 éves korukig, vagyis a férfiakra érvényes nyugdíjkorhatárig.
A vállalkozói szféra élesen bírálta a minimálbér újabb emelését, illetve annak végzettség szerinti differenciálását, mondván, hogy a kormány mesterségesen, a termelékenység emelkedése nélkül növeli a béreket, és kizárólag az vezérli, hogy nagyobb adóbevételekre tegyen szert.
Cristina Pârvan, a román üzletemberek egyesületének főtitkára a Digi 24 hírtelevíziónak azt mondta, az intézkedés a „diplomagyáraknak” kedvez és azt a meggyőződést igazolja, hogy jobb „befektetés” egy kétes értékű oklevél, mint a hozzáértés és szakmai tapasztalat megszerzése.
A romániai autópályák összhosszának egyötödét az utóbbi két évben adták át a forgalomnak – jelentette ki vasárnap Sorin Grindeanu közlekedésügyi miniszter.
Az államnak az áramszolgáltatókkal szembeni tartozásai az energiaár-szabályozási rendszer alkalmazása után 2024-re mintegy 1 milliárd euróra becsülhetők, de ezt az összeget az Országos Energetikai Szabályozó Hatóság (ANRE) nem ismerte el.
A Versenytanács valószínűleg arra fogja kérni a Mega Image üzletláncot, hogy értékesítse valamivel kevesebb mint száz üzletét a Profi átvétele érdekében azokon a településeken, ahol a két üzletlánc átfedésben van.
A KBK Kraft Kraft Project Kovászna megyében építi fel Románia első fotovoltaikuspanel-gyárát – a vállalat csütörtökön írt alá szerződést az energiaügyi tárcával, hogy 19,3 millió eurós támogatást kapjon a helyreállítási tervből – közölték.
A Román Nemzeti Bank (BNR) árfolyama szerint pénteken a csütörtöki 394,4609 lejről 5,4592 lejjel (1,38 százalékkal) 399,9201 lejre nőtt egy gramm arany ára, ami újabb rekordot jelent.
Sokan érdeklődnek a kormány roncstraktorvásárlási programja iránt. Hírek szerint a novemberre tervezett start helyett december elején indítanák. Hatvanöt százalékos állami támogatás mellett az 500 millió lejes keret 2800 traktor vásárlására elegendő.
Az augusztusi 2,4 százalékról szeptemberben 2,1 százalékra csökkent az éves infláció az Európai Unióban; a tagállamok közül ezúttal is Romániában volt a legmagasabb az inflációs ráta – derül ki az Eurostat csütörtökön közzétett adataiból.
Nagy bajban van az európai autóipar – annak részeként a romániai is –, és ha az Európai Bizottság nem lép közbe, még súlyosabbá válhat a helyzet, akár tömeges elbocsátások is jöhetnek – jelentette ki csütörtökön Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Nem kellett volna megemelni az országos bruttó minimálbért, mert ez már a második emelés volt az elmúlt hat hónapban – jelentette ki szerdán Sterică Fudulea, a Kis- és Közepes Vállalkozások Országos Tanácsának (CNIPMMR) főtitkára.
A nagy hiánnyal küzdő román államkassza arra készteti a hatóságokat, hogy több pénzt szedjenek be az adófizetőktől. Országszerte megszaporodtak a céges ellenőrzések, de az engedély nélküli, feketemunkából élő természetes személyekre is lecsap a hatóság.
szóljon hozzá!