2009. november 25., 09:582009. november 25., 09:58
Európában jelenleg nagyjából 100 millió négyzetméter – Párizs nagyságú – a meglévő bevásárlóközpontok területe, ennek több mint fele található Nyugat-Európában, a legtöbb Angliában, Olaszországban és Spanyolországban.
Ez az arány azonban hamarosan megváltozik, mivel a közeljövőben további 45 millió négyzetméternyi bevásárlóközpont építése várható: ennek 80 százaléka Kelet- és Délkelet-Európában, ezen belül a legtöbb, 13 millió négyzetméter Oroszországban, a többi elsősorban Törökországban, Romániában, Lengyelországban és Ukrajnában egyenként 3 millió négyzetméterrel.
Fontos különbség még, hogy miközben Nyugat-Európában a bevásárlóközpontok kezdenek visszatérni a belvárosokba, Keleten még mindig inkább külterületen, zöldmezős beruházásként létesülnek ilyen központok. Az elemzők rámutatnak, bár Kelet-Európában dinamikusabban bővülnek a bevásárlóközpontok, mint Nyugaton, a kelet-európai piac labilisabb, mert túl gyors üteműek a fejlesztések, és előre szaladtak a fogyasztói igényekhez képest.
Ennek elsősorban az a magyarázata, hogy a válság mélyebb nyomokat hagyott a keleti országokban, mint a gazdaságilag stabilabb Nyugat-Európában. Jelenleg Európában 14 négyzetméternyi bevásárlóközpont jut 100 főre, Nyugat-Európában az átlag 20, Keleten 10 négyzetméter.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.