2012. január 25., 09:022012. január 25., 09:02
Csak akkor emeli a kormány idén a nyugdíjakat és a fizetéseket, ha azt a gazdaság első negyedévi alakulása lehetővé teszi – ismételte meg a tavalyi év végén is oly sokszor elhangzott gondolatot tegnap Sever Voinescu, a Demokrata-Liberális Párt (PDL) alelnöke, aki szerint semmiképp sem az határozza meg majd a béremelést, hogy idén választási év van. Voinescut azt követően kérdezte a sajtó, hogy a Nemzetközi Valutaalap (IMF) legutóbbi romániai látogatását követően megfogalmazott, tegnap nyilvánosságra került jelentés konklúzióiban egyebek mellett az a javaslat áll, hogy a román gazdaság alakulásának jót tenne, ha szerény mértékben ugyan, de nőnének az idei év folyamán a közalkalmazotti bérek, illetve a nyugdíjak.
A jelentés egyébként arra mutat rá, hogy az európai uniós módszertan szerint számolt 3 százalékos költségvetési hiány 2012-re tartható, azonban ez több következményt is maga után fog vonni. Az IMF szerint a közalkalmazotti bérek és nyugdíjak tavalyi szinten történt befagyasztása szigorúbb költségvetést feltételez, ami negatívan hat majd ki a belföldi kereslet és a gazdasági növekedés alakulására. Éppen ezért a nemzetközi hitelintézet szakemberei azt javasolják, hogy amennyiben a büdzsé lehetővé teszi, a kormány szerény mértékben emelje a béreket és a nyugdíjakat, hiszen ez a kereslet fellendülését eredményezné.
Az IMF képviselői ugyanakkor arra is felhívják a figyelmet, hogy a szigorú költségvetési politika mellett még fontosabb az, hogy Románia minél nagyobb összegeket tudjon lehívni a rendelkezésére álló európai uniós forrásokból.
Az eurózóna válsága pedig szerintük is mindenképp ront a román gazdaság fellendülésének esélyein. A nemzetközi pénzintézet szerint ugyanis az elkövetkező időszak sokkhatásait nem lehet kizárni. Éppen ezért a legújabb becsléseik szerint idén az ország gazdasága 1,8 százalékkal fog bővülni a bruttó hazai termékhez (GDP) viszonyítva. Legutóbbi előrejelzésükben egyébként még 2 százalékos növekedést vetítettek elő, a nemzetközi helyzet viszont lefelé módosítást tett szükségessé. Az IMF legfrissebb jelentése szerint az infláció idén 3,3 százalékos lesz, míg a munkanélküliségi ráta 5,8 százalékos.
A kormány egyébként az ország 2012-es évi költségvetésében azzal számolt, hogy a deficit a GDP 1,9 százalékát teszi majd ki, miközben a növekedés 2,1 százalékos lesz.
Mint arról beszámoltunk, bár a Nemzetközi Valutaalap delegációjának romániai látogatása hivatalosan csupán ma rajtol, a nemzetközi hitelintézet képviselői már tegnap elkezdték az egyeztetéseket a bukaresti hatóságokkal. A Jeffrey Franks által vezetett delegáció január 25. és február 6. között tartózkodik újfent Romániában, hogy megvizsgálják, mennyire tettek eleget a romániai hatóságok a legutóbbi készenléti hitelmegállapodásban rögzített feltételeknek – közölte korábban Tonny Lybek, a Nemzetközi Valutaalap Romániáért és Bulgáriárt felelős illetékese. Nem csak az IMF képviselői érkeznek egyébként az országba, hanem az elkövetkező napokban itt lesznek az Európai Bizottság és Világbank tárgyalócsapatai is. A nemzetközi hitelezők többek között találkoznak a kormány, a politikai pártok, a szakszervezetek, az üzleti szféra, a bankok, valamint a civil szervezetek képviselőivel is. A vizsgálódás következtetéseiről pedig majd utólag számolnak be. Mint arról beszámoltunk, legutóbb október végén–november elején jártak Bukarestben a hitelezők képviselői. A vizsgálat lezárását követően Jeffrey Franks, az IMF romániai delegációjának vezetője úgy nyilatkozott, hogy a romániai hatóságok eleget tettek a valutaalap által támasztott feltételeknek, s a gazdaság az előre jelzettek mentén alakul.
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.