Fotó: Mediafax
2012. április 13., 09:042012. április 13., 09:04
Mint ismeretes, a miniszterelnöki posztot februárban elfoglaló Mihai-Răzvan Ungureanu az elmúlt időszakban számos, egymásnak ellentmondó nyilatkozatot tett a témában: volt, amikor letagadta, hogy erre ígéretet tettek volna, máskor a gazdasági növekedéstől tette függővé a béremelést, újabb nyilatkozataiban pedig csak a társadalombiztosítási hozzájárulás csökkentésére látott lehetőséget.
Holott a koalíciós pártok már februárban eldöntötték, hogy idén növelik a munkavállalók reálkeresetét vagy közvetlen béremelés, vagy a tb-járulék csökkentése révén, és a döntést április elejére halasztották el. Ehhez képest az országos szakszervezeti tömbök vezetőivel a napokban folytatott megbeszélése során Ungureanu úgy fogalmazott: továbbra sem tud határozott ígéretet tenni a béremelésre, erre ugyanis csak „remény mutatkozik” a gazdasági emelkedés függvényében.
„A kormánynak határozott érdeke a szegénység leküzdése, a hátrányos helyzetű régiók fejlesztése, a közszférában dolgozók fizetésének emelése. Ez utóbbit azonban most még nem ígérhetem meg, mindössze arra kérhetem önöket: járuljanak hozzá a javaslataikkal ahhoz, hogy ez a remény beteljesedjék” – intézte szavait a szakszervezeti vezetőkhöz a miniszterelnök.
Ezzel egy időben Kelemen Hunor RMDSZ-elnök szerint kevés az esély rá, hogy idén egy részletben hajtsa végre a kormány a béremelést. (Emlékezetes, a közalkalmazottak tavaly már részesültek egy valamivel több, mint tízszázalékos béremelésben).
A kulturális és örökségvédelmi miniszter egy bukaresti kereskedelmi televíziónak elmondta, meggyőződése, hogy kedvező gazdasági kilátások esetén csak egy év alatt hozható vissza az eredeti, 2010-es szintre a közalkalmazottak fizetése. „Ahogy én látom a dolgokat, ebben az évben tíz, legtöbb 15 százalékos emelést lehet végrehajtani, azt is csak három-négy részletben. Egyetlen emelésre sajnos nem ígérkezik lehetőség” – állapította meg Kelemen Hunor.
Az A3-as jelzésű észak-erdélyi autópálya problémás szakaszán megépítendő viaduktok műszaki engedélye elbírálásra vár az országos közútkezelő vállalat (CNAIR) műszaki és gazdasági bizottságában, az építkezés így csak később kezdődhet.
Az európai uniós csatlakozás óta látványosan nőtt a romániai lakosság jövedelme, az egyenlőtlenségek azonban nem tűntek el – húzza alá a Romanian Economic Monitor kutatócsoport friss elemzése.
Csalásnak bizonyulhatnak az ellenállhatatlannak tűnő nyaralási ajánlatok, és résen kell lenniük a vakációzásra vágyóknak, hiszen számos „digitális” csapda leselkedhet rájuk – hívta fel a figyelmet az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).
Az ING Bank Románia makrogazdasági szakértőinek várakozásai szerint az ország nominális GDP-je 2034-ben meghaladhatja a 700 milliárd eurót, 2035-ben pedig megközelítheti a 800 milliárd eurót.
Románia gazdasága erős és ellenálló – szögezte le Tánczos Barna pénzügyminiszter szerdán a Facebook-oldalán közzétett posztban.
Márciusban 16 százalékkal, közel 10,5 milliárd euróra nőttek a költségvetés bevételei – jelentette be Marcel Ciolacu miniszterelnök a szerdai kormányülés elején.
Az idei első negyedévben 21.006 vállalkozást töröltek a romániai cégjegyzékből, 16,95 százalékkal kevesebbet, mint 2024 első három hónapjában – derül ki az országos cégbíróság (ONRC) szerdán közölt adataiból.
Az Alstomnak 50 millió eurós kötbért kell fizetnie a Vasúti Reformhatóságnak (ARF), mert nem tartotta be 37 új vasúti szerelvény szállítási ütemtervét – közölte az ARF.
A fenntarthatatlan ikerdeficit miatt a román gazdaság számára a legfőbb rövid távú kockázatot az jelenti, hogy leminősítik a bóvli (angolul junk, vagyis szemét) kategóriába – kongatta meg a vészharangot Adrian Codirlașu, a CFA Románia elnöke.
Legyártották a nyolcmilliomodik Dacia gépkocsit Romániában – írja az Economedia.ro az Automobile Dacia közleménye alapján. A Mioveni-ben található gyárban összeszerelt nyolcmilliomodik autó egy Indigo Blue színű Bigster Journey volt.