Immár végig autópályán is el lehet jutni Tordáról, Nagyenyedről Gyulafehérvárra, Szászebesre, illetve a dél-erdélyi sztrádára
Fotó: Facebook/Ministerul Transporturilor si Infrastructurii România
A megszokottól eltérően, ünnepélyes szalagvágás nélkül, ötéves késéssel megnyílt a Torda–Szászsebes A10-es autópálya utolsó, 24 kilométeres szakasza. A sztráda egyik végétől a másikig használható, azonban a Fehér megyei Vajasd környékén a bekövetkezett földcsuszamlás miatt még legalább hat hónapig csak két sávon.
2021. december 01., 14:132021. december 01., 14:13
2021. december 04., 14:402021. december 04., 14:40
Óriási kocsisorral és tülköléssel „avatták fel” a románok december elsejei nemzeti ünnepét megelőző napon az A10-es autópálya Nagyenyed és Gyulafehérvár közötti 24 kilométeres szakaszát.
Ugyanis azon túl, hogy a két dél-erdélyi várost összekötő utat nem sikerült befejezni a 2016-os határidőre, a Szent András napjára kitűzött megnyitása is egy órát csúszott.
Megnyitják kedd délután a Szászsebes és Torda közötti autópálya kettes szakaszát – jelentette be hétfőn a szállításügyi miniszter. Egy kilométeren forgalomkorlátozás lesz, csak egy sávon közlekedhetnek majd a járművek.
Az építő a hegy alatt „abrakolt”, és november 29-én éjjel is dolgoztatta munkásait azért, hogy másnap délutánig használhatóvá tegye az utat.
Fotó: Facebook/Ministerul Transporturilor si Infrastructurii România
A megnyitáson részt vevő, de a szalagvágásról lemondó Sorin Grindeanu új szállításügyi miniszter reményei szerint a sztrádaépítéssel megbízott görög Aktornak néhány hónap alatt sikerül megállítania a földcsuszamlást. Hogy az útügyi hatóságok mégis megnyitották a pályát, a tárcavezető november 26-i villámlátogatásán hozott döntésnek köszönhető. Grindeanu a múlt pénteken váratlanul megjelent az építőtelepen, és „felkérezkedett” a 24 kilométeres szakaszra.
– foglalta össze döntésének lényegét a miniszter, hangsúlyozván, hogy még most sincs szó a munkálatok átvételéről, csak a pályaszakasz használatának engedélyeztetéséről. Az említett egykilométeres szakaszon 60 km/órás sebességkorlátozással lehet közlekedni.
A Torda–Szászsebes-autópálya 2-es szakaszának építésére az útügy 2014 novemberében kötött több mint 650 millió lej értékű szerződést az Aktor Rt.-vel. Az egyezségben a felek leszögezték, hogy a 24 kilométeres részt 2016 októberéig át kell adni. A késés miatt a tavaly a hatóságok szerződésbontással fenyegetőztek, ami a Pro Infrastructura Egyesület civil aktivistái szerint rossz döntés lett volna. Ugyanis egy új közbeszerzési eljárás meghirdetése és lebonyolítása Romániában akár két évet is eltarthat.
A munkások éjjel is dolgoztak hétfőről keddre virradóra, hogy átadhassák a forgalomnak a sztrádaszakaszt
Fotó: Facebook/Sorin Grindeanu
Az eddig hiányzó sztrádaszakasz átadásának az enyedi és tövisi lakosok talán a sofőröknél is jobban örülnek.
Erről Lőrincz Helga, Nagyenyed alpolgármestere is beszélt korábban lapunknak. Mint egy hónapja elmondta, az önkormányzatnak több terve is kivitelezésre vár, megvan hozzá a pénzforrás, azonban a rendőrség nem engedélyezi az utcák feltörését, mert akkor teljesen bedugulna a város forgalma. Most Enyed a hosszú évtizedekkel ezelőtti csendes, takaros kisvárosnak tűnt egyrészt a szabadnap, de főként a várost elkerülő forgalom miatt.
Jelentősen hátráltatja az A10-es autópálya befejezésének elodázása Nagyenyed több, rendkívül fontos infrastrukturális beruházását. A legfrisebb bejelentés szerint azonban december elsején átadhatják a forgalomnak a sztrádát.
Fotó: Facebook/Sorin Grindeanu
Marosvásárhely „csatlakoztatása” következik
Ha az időjárás lehetővé teszi, idén még további két „autópályacsonk” megnyitását tervezik. A Strabag munkásai az utolsó simításokat végzik a Marosvásárhely–Nyárádtő-aszfaltcsík 9 kilométeres szakaszán (amelynek mintegy fele sztráda, a másik gyorsforgalmi út). Olténiában, a Craiovát Piteşti-tel összekötő úton a Slatina és Balş közötti 39 kilométeres szakasz nyílhat meg. Mindkét út esetében a szerződésbe foglalt eredeti átadási határidő 2022 tavasza.
Románia előrelépést tett a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezethez (OECD) való csatlakozás folyamatában, és a jelenlegi ütemet tartani fogja – jelentette ki szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
A nemrég szinte bezárt marosludasi cukorgyár a tulajdonosváltást követően immár napi 24 órában üzemel, hogy feldolgozza a félezer erdélyi gazdától érkező nyersanyagot. A cukorgyár 8800 hektár cukorrépaföldre kötött szerződést.
A Németország által ideiglenesen bevezetett közúti határellenőrzés veszteségeket okoz a fuvarozóknak, az így keletkezett megnövekedett költségeket pedig a végső fogasztó, a vásárló fizeti majd meg.
A román GDP éves növekedése 2024-ben 1,8 százalékra mérséklődik, ami az első félévben tapasztalt pozitív tendenciák ellenére jóval elmarad a korábban becsült 3 százaléktól – állapították meg friss elemzésükben a kolozsvári BBTE munkatársai.
Tavaly 7042 lej volt a havi bruttó átlagbér Romániában, 916 lejjel, azaz 15 százalékkal nagyobb, mint egy évvel korábban – közölte szerdán az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Csaknem 900 millió lejjel egészíti ki a mezőgazdasági minisztérium költségvetését a kormány a szerdai ülésen.
Év végéig érvényben marad a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítások (kgfb, RCA) díjának korlátozása.
Az Európai Bizottság a romániai aszálykár után járó kártérítés töredékét fizeti ki az országnak, a bukaresti mezőgazdasági minisztérium által beígért 200 eurós kárpótlás a jövő ködébe vész.
Bevezeti a bankkártyás vonatjegyvásárlás lehetőségét a járatokon az ország legnagyobb magánvasút-társasága. Az erdélyi alapítású vállalat szerelvényein felszállás után, a kalauznál is vonatjegyet lehet váltani elektronikus fizetéssel.
Kanada azt a feltételt szabta egy, a cernavodai atomerőmű új blokkjainak megépítéséhez szükséges hitel folyósításához, hogy Románia Ukrajnába és Moldovába is exportáljon az ott megtermelt áramból – derült ki kedden.
szóljon hozzá!