Fotó: Képernyőkép
Kilenc áruházlánc összesen harmincezer terméke között lehet böngészni az országban október 15-étől, keddtől útjára indított élelmiszerár-figyelő rendszer segítségével.
2019. október 15., 12:332019. október 15., 12:33
2019. október 15., 12:452019. október 15., 12:45
A bukaresti Versenytanács a vásárlók hatékonyabb tájékoztatása, a kereskedelmi verseny fokozása érdekében, nem utolsó sorban pedig az árak csökkentése reményében hozta létre az élelmiszeripari termékeket monitorozó online felületet. A weboldal (www.monitorulpreturilor.info) és okostelefon-alkalmazás (IOS és Android) formájában immár egyaránt elérhető ármonitor „béta verzióját” két évvel ezelőtt indították útjára, ám azon csak a Bukarestben és a vonzáskörzetéhez tartozó nagyobb településeken működő hét áruházlánc hatvannégy termékének árát hasonlították össze.
A kezdeményezés sikerén felbuzdulva az árfigyelőt kiterjesztették az egész országra, és immár kilenc hipermarketlánc 1700 üzletében forgalmazott termék ára hasonítható össze a felületen. Bogdan Chiriţoiu, a Versenytanács elnöke kedden elmondta:
Gyerkó László, a bukaresti Versenytanács tagja lapunknak elmondta, már eddig is számottevő érdeklődés mutatkozott a bukaresti fogyasztók részéről az árfigyelő iránt, most pedig abban bíznak, hogy a kibővített platform még több vásárlót segít majd az árak közötti eligazodásban. A platform felhasználóinak egyébként legkevesebb öt termékből álló fogyasztói kosarat kell összeállítaniuk, és így kapják meg, hogy hol juthatnak hozzá a kiválasztott termékekhez a legkedvezőbb áron.
„Vagyis ezek után nem kell kimozdulni otthonról piackutatást végezni, mert az oldal és az applikáció segítségével könnyen kiderül, hogy a lakóhelyünkhöz közel hol a legolcsóbb a vásárlás. Meggyőződésünk, hogy a kereskedelmi láncok követik a versenytársak által megszabott árakat, és ennek megfelelően igazítják is azokat, így a platformnak ármeghatározó szerepe is lesz” – nyilatkozta érdeklődésünkre Gyerkó László. A versenyhivatal egyetlen magyar tagja hozzátette: a Görögországban korábban létesített árfigyelő hatására öt év elteltével tíz százalékkal csökkent az élelmiszeripari termékek ára a balkáni országban.
Fotó: 123RF
Egyébként a Versenytanács folyamatosan aktualizálja az árakat a portálon, de felkérik a vásárlókat is, hogy ha pontatlanságokat észlelnek, jelezzék a tanácsnak vagy a fogyasztóvédelmi hivatalnak. Ugyanakkor az üzletekre akár bírság is kiróható abban az esetben, ha az általuk bejelentett árak nem felelnek meg a valóságnak.
A Versenytanács idén júliusban a kőolajipari termékek számára létesített internetes árfigyelő rendszert, amelynek kapcsán Gyerkó László szerint jó tapasztalatokat szereztek, egyre többen veszik igénybe külföldről is. Az üzemanyagár-figyelő segítségével az autósok rálátást kapnak a legközelebbi töltőállomások elhelyezkedésére, azok szolgáltatásaira, továbbá az általuk megszabott üzemanyagárakra. Az online platformon jelenleg hat kőolajipari társaság – közöttük a Mol Románia – valamennyi romániai töltőállomásának kínálata fellelhető, például a standard és prémium kategóriájú benzin és gázolaj, továbbá az autógáz ára, ugyanakkor a platform feltünteti az elektromos töltőállomások lelőhelyét is. A versenyhivatal illetékesei úgy vélik, ezáltal ösztönözni lehet a kőolajipari termékeket forgalmazó piaci szereplők közötti versenyt úgy az árak, mint a szolgáltatások terén.
Elkezdték utalni a gazdáknak az aszálykárenyhítő juttatásokat – közölte csütörtöki sajtótájékoztatóján Florin Barbu mezőgazdasági miniszter. Lapunknak nemrég falugazdász arra panaszkodott, hogy nem egységes kritériumok szerint mérték fel az aszálykárokat.
A Netflix úgy döntött, hogy megemeli az összes előfizetés árát, amelyet Romániában kínál ügyfeleinek, és ez a döntés a streamingpiac konkurens platformjainak több hasonló bejelentése után született – értesült a Hotnews.ro hírportál.
A bukaresti pénzügyminisztérium meghosszabbítja december 20-ig azt az időszakot, ameddig az adóamnesztiát igénybe vevők rendezhetik az adótartozásaikat – közölte csütörtökön Marcel Boloş tárcavezető.
A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazított új mechanizmusáról szóló törvény kihirdetését követően a kormány megteheti az utolsó lépést a minimálbér 4050 lejre emelése felé – jelentette ki csütörtökön Marcel Ciolacu kormányfő.
Idén január és szeptember között a napelemekkel termelt villamos energia mennyisége 2,93 milliárd kilowattóra volt, 58,6 százalékkal több, mint az előző év azonos időszakában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A nyers adatok szerint az idei harmadik negyedévben stagnált, a szezonálisan kiigazított adatok szerint pedig 0,2 százalékkal csökkent a bruttó hazai termék (GDP) 2023 harmadik negyedévéhez képest – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Nagyon aktuális, de egyúttal sok kérdést felvető és bizonytalanság által övezett témára összpontosított a kolozsvári RMKT Bizniszvitamin elnevezésű rendezvénye, amely egy adóhatósági digitalizációs körképet igyekezett összerakni.
Az elmúlt héten szinte naponta emelkedtek a román 10 éves lejáratú román állampapírok hozamai.
Akárcsak tavaly ősszel, az idei hideg évszak kezdetén is azzal dicsekszenek a bukaresti hatóságok, hogy meghaladja a 100 százalékot Románia gáztározóinak a telítettsége. De hogyan lehetséges mindez? Szakember szolgált magyarázattal.
Tavaly az Európai Unió (EU) mezőgazdasági termelésének összértéke 537,1 milliárd eurót tett ki, ami 1,5 százalékkal kevesebb az egy évvel korábbinál; Románia azok közé a tagállamok közé tartozott, amelyekben nőtt a mezőgazdasági termelés értéke.
szóljon hozzá!