Csak álom marad? Végérvényesen eltűnhetnek a rendkívül olcsó repjegyek
Fotó: Haáz Vince
Számos kedvezőtlen tényező együttes hatásának tudható be, hogy manapság már a fapados légitársaságok sem kínálnak 10-20 eurós repülőjegyeket. A teljes ágazatban jelentős drágítások történtek, ezért idén az elmúlt évek legnagyobb útiköltségére kell számítaniuk azoknak, akik repülőgéppel közelítenék meg nyaralásuk helyszínét. De azért továbbra sem mindegy, mikor foglalunk, mikor és mivel repülünk, illetve mennyire éberen lessük a légitársaságok akciós ajánlatait.
2023. május 03., 18:342023. május 03., 18:34
Tíz-húsz-harminc-negyven százalékos általános repülőjegy-drágulásokról számoltak be szakemberek, érintettek az év elején, majd az előfoglalási szezonban mind a nemzetközi, mind pedig a romániai piacon. Az okok ismerősen csenghetnek, együttes erejük pedig a csillagos égig tolta ki egy-egy utazás árát.
melyek elszabadult mértéke az ukrajnai háború kirobbanásának következménye. A jelentős pénzhígulás a legtöbb alapvető cikk árára kihatott, és ezt természetesen a légitársaságok is megérzik. Közben a szomszédos országot letámadó Oroszországra kirótt szankciók nyomán „felrobbant” a kőolajár, amely évente körülbelül 70 százalékkal nő. Az Easyjet vállalat vezérigazgatója szerint emiatt átlagosan mintegy harminc százalékkal drágították jegyáraikat.
Mint ismeretes, a pandémia okozta megszorítások következtében a légitársaságok és a repterek sok alkalmazottat elbocsátottak, majd a „felszabaduláskor” nem tudták megfelelőképpen pótolni őket. Emiatt tavaly a gépek fele késést jegyzett Európában, rengeteg járatot az utolsó pillanatban töröltek, a repterek megteltek órák óta várakozó, pórul járt utasokkal, poggyászhegyekkel. Szakemberek szerint az idei év eleji tapasztalatok arra engednek következtetni, hogy a vállalatok rendezték soraikat, bár továbbra is munkaerőt keresnek.
Fotó: Haáz Vince
Szintén megnehezíti a légitársaságok dolgát, hogy a repülőgépgyártók – az Airbus és a Boeing – nem tudják időben leszállítani a megrendelt új gépeket, emiatt kevesebb járatot tudnak üzemeltetni. Miközben az érdeklődés óriási a turisták részéről, lassan eléri a pandémia előtti szintet.
Fotó: Haáz Vince
Közben a jelenleg működő, az elmúlt évek veszteségeit gyorsan kiegyenlíteni akaró fapados légitársaságok azt is kihasználják, hogy néhányan „kidőltek” a konkurencia soraiból: a romániai piacra például nagy hatással van a BlueAir tavaly őszi csődje, amely magasabb jegyárakat „engedélyez” legfőbb vetélytársainak, a WizzAirnek és a RyanAirnek.
A repülőjegyárak akár 15 százalékkal is emelkedhetnek idén nyáron, mivel a kereslet meghaladja a rendelkezésre álló helyek számát – jelentette ki Michael O'Leary, a Ryanair ír fapados légitársaság vezérigazgatója.
De hasonlóképpen hizlalja a jegyárakat az Európai Unió azon törekvése is, hogy kevésbé környezetszennyezővé tegye a repülőzést. A korszerűbb gépek beszerzése, illetve a zöldbizonylatok megvásárlása pedig sok pénzbe kerül, aminek szintén az utasok ihatják meg a levét. Akik szakértők szerint csak akkor számíthatnak a jelenleginél olcsóbb utazásra, ha ismét beüt valamiféle recesszió, vagy ha a gyártók jóval több gépet tudnak a társaságok rendelkezésére bocsátani.
Hasznos lehet feliratkozni a légitársaságok körleveleire, amelyekben rendszerint akciós ajánlatokat is közölnek. Segítségünkre lehetnek ugyanakkor az ár-összehasonlító oldalak (például Google Flights, SkyScanner, Kayak) is.
Fotó: Aeroexpress
Eközben nemrég a Vola.ro online turisztikai ügynökség jelentést tett közzé a romániai piacról, melyben jó tanácsokkal látják el a jegyvásárlás során spórolni kívánókat. Statisztikai adatok alapján kiemelik:
A portál adatai szerint több célpont esetében is ugyanazon hét keddjén kevesebb mint feleannyiba kerül egy utazás, mint két nappal később. Eközben mindig érdemes minél hamarabb, legalább 30 nappal az indulás előtt lefoglalni a kívánt repjegyet, ugyanis az említett határidőn belül már akár 60 százalékkal is megnőhet az ára.
Fotó: Haáz Vince
A Vola.ro jelentésében kitértek az idén tapasztalt drágulásra is: példájuk szerint miközben a Romániában legkeresettebb útvonalon, a Bukarest–London-járaton tavaly 20–40 euróért lehetett jegyet vásárolni, idén 40–60 euróra nőtt az összeg. Az utazások természetesen a fő nyaralási szezonban, július-augusztus-szeptemberben a legdrágábbak, amikor egy menettérti jegy 80–120 euróba kerül.
Példaként említik, hogy miközben áprilisban (márciusi foglalással) 230 euróba került egy Bukarest–Frankfurt repjegy, addig egy Bukarest–Temesvár és Temesvár–Frankfurt kombinált foglalás összesen 115 euróba jött ki. Ugyanígy egy Bukarest–Barcelona-repjegy 127 euróba jött ki, miközben egy milánói átszállással már csak 77 eurót kellett fizetni.
Fotó: Haáz Vince
Szintén érdemes lemondani a súlyos feladott poggyászokról, helyettük pedig kézi- vagy fedélzeti poggyászt használni, ugyanis a nagy csomag sokat nyom a latban anyagilag is. Az esetleges poggyászdíjat már a jegyvásárláskor ajánlott kifizetni, ugyanis később jelentősen nőhet a viteldíj. Ugyanakkor oda-vissza járatban kell gondolkodni jegyvásárláskor, hiszen egy-egy út külön-külön jóval drágább lehet.
A drágulások természetesen a repjegyeket is magukban foglaló teljes turisztikai csomagokra is kihatnak. A közeljövőben várható folyamatos árnövekedés egyébként szakemberek szerint azt eredményezheti, hogy ismét felülkerekedhetnek az egyéb úton-módon, vonattal, autóbusszal vagy személygépkocsival történő utazások, főleg a családok, baráti társaságok számára.
Az év első két hónapjában 1,6 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), 3 százalékkal többet a 2024 januárjában és februárjában jegyzettnél – küzölte az Országos Statisztikai Intézet.
Idén márciusban 4 664 642 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, számuk megegyezett az egy hónappal korábbival; az átlagnyugdíj 2758 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) pénteken közzétett adataiból.
A romániai cégvezetők egyelőre megkísérlik felmérni, milyen hatással lesznek majd az ország gazdaságára az amerikai elnök által szerdán bejelentett új vámok.
A kormány elfogadta a különleges ipari létesítményekre kivetett úgynevezett oszlopadó szabályozását módosító sürgősségi rendeletet – jelentette be a Ciolacu-kabinet csütörtöki ülése után a pénzügyminiszter.
Románia schengeni övezeti csatlakozásával 2025-ben 25 százalékkal bővül a nemzetközi szállítási volumen, amit a romániai fogyasztók növekvő külföldi vásárlási kedve és az eladók külföldi piacokon való terjeszkedése táplál – vetíti előre egy elemzés.
Donald Trump elnök döntése, hogy 10 százalékos vámot vet ki az Egyesült Államokba importált legtöbb árura, valamint magasabb vámokat vet ki több tucat országra a riválisoktól a szövetségesekig, felerősítette a globális kereskedelmi háborút.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
szóljon hozzá!