2010. február 10., 12:572010. február 10., 12:57
A magyarországi részen lényegében a teljes 47 kilométer hosszú vezeték Algyőtől a román határig próbaüzemre kész. A határkeresztező szakasz már beépíthető, de a keresztezés megépítéshez szükséges kormányközi megállapodás hiánya miatt a beépítés még nem történt meg. Emiatt a 2010 nyarára befejezni tervezett projekt csak 2010. szeptember 30-ra készül el.
A Mol csoporthoz tartozó FGSZ Zrt. és a román Transgaz S.A., országaikban a nagy nyomású gázszállító hálózatok tulajdonosai és üzemeltetői, még 2008 nyarán írtak alá megállapodást a földgázszállító rendszereik összekötéséről.
Az FGSZ Zrt. építi a vezeték magyarországi szakaszát, míg a Transgaz feladata a romániai szakasz megépítése. A vezeték rájuk eső részének beruházási költségeit a társaságok maguk finanszírozzák. A korábbi tájékoztatás szerint a romániai szakasz 62 kilométer hosszú, amiből eddig a Transgaz 37 kilométernyi vezeték építését fejezte be. A román oldali beruházás teljes költsége pedig - a korábbi tájékoztatás szerint - eléri a 12-14 millió eurót.
A vezetéképítéshez eredetileg 30 millió euró uniós támogatást kapott a projekt, de a támogatási pályázat kiírásakor már olyan előrehaladott állapotban volt, hogy a teljes összeget nem lehet lehívni. Az FGSZ 8,33 millió euró, a Transgaz 8,28 millió uniós forrásra számít az Európai Unió illetékeseivel történt megbeszélés alapján.
A vezeték kezdetben Magyarországról Románia felé fogja szállítani gázt, de megteremtették az ellenkező irányú szállítás technikai feltételeit is.
A magyar-román vezeték része a Mol által kezdeményezett NETS-projektnek (New Europe Transmission System - Új Európai Szállító Rendszer), ami a térség országainak gázvezetékeit köti majd össze.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.
Áprilisban 4,9 százalékon stagnált az éves infláció Romániában, a legjelentősebb mértékű, 6,83 százalékos árnövekedést a szolgáltatói szektorban regisztrálták – közölte kedden az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Kérészéletűnek bizonyult a környezetvédelmi minisztérium által meghirdetett roncstraktorprogram, a Környezetvédelmi Alap számítógépes rendszere összeomlott. A portálunk által megkérdezett szakpolitikus szerint a program iránt óriási az érdeklődés.
A bukaresti törvényszék alapfokon elutasította a Greenpeace Románia keresetét, amelyben a környezetvédő szervezet a Neptun Deep beruházás leállítását kérte – számolt be hétfőn a Facebook-oldalán Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.