2010. március 25., 16:082010. március 25., 16:08
Nabucco gázvezetéken legkorábban 2018-ban indulhatnak el a szállítások - jelentette ki Günther Oettinger uniós energiaügyi biztos a Süddeutsche Zeitung csütörtöki számában. A cikkre már a német RWE közszolgáltató - a Nabucco konzorcium tagja - is azt közölte: a Nabucco, az eddigi terveknek megfelelően, 2014-ben megkezdi működését. Az uniós energiaügyi biztos szerint a késedelem ellenére a Nabucco még az EU presztízsberuházása marad, és reményei szerint az idén megszületik a végleges döntés a vezeték megépítéséről. Ennek esélye az elmúlt hónapokban jelentősen nőtt: tavaly szeptemberben ez az arány még 30 százalék körül volt, most mintegy 65 százalék - becsülte a biztos.
Ugyanakkor Reinhard Mitschek szerint a Nabucco konzorciumnak nincs oka az építési menetrendet változtatni, és hangsúlyozta, hogy a vezeték fokozatosan, 2018-ig éri el teljes szállítási kapacitását, a 31 milliárd köbmétert: évi 8-10 milliárd köbméter szállításával kezdenek, majd 2014-től 2018-ig időre van szükség további kompresszor-állomások kiépítéséhez, amelyek előfeltételei a maximális kapacitás elérésének.
Michael Rosen, az RWE szóvivője is azt közölte, cége az idén várja a végső döntést a vezetéképítés megkezdéséről. Ezután, 2011-ben megkezdődhetnek az építési munkálatok, és 2014-ben már folyhat a gáz a vezetéken.
A Nabucco gázvezeték építésének megkezdéséről, vagy a projekt végleges leállításáról az EU még az idei év végéig dönt egy e célra összehívott konferencián, Brüsszelben - tudta meg az orosz ITAR-TASZSZ hírügynökség korábban, európai bizottsági diplomáciai forrásokból.
A Nabucco jövője egyelőre nem világos, sok múlik azon, hogy az EU-nak sikerül-e Türkmenisztánnal hosszú távú stratégiai gázszállítási megállapodást kötnie. Jelenleg intenzív tárgyalások folynak Asgabattal, és az EU reméli, hogy áprilisban aláírhatják a türkmén gáz szállításáról szóló megállapodást. Az EU a Nabucco gázvezeték megépítését 200 millió euróval támogatja.
Március elejéig már az összes részes fél ratifikálta a Nabucco-szerződést. A Nabucco-terv lényege, hogy csökkenjen Nyugat-Európa függése az orosz gáztól. A Közel-Keletet és Közép-Ázsiát az Európai Unióval Törökországon és Dél-Európán keresztül összekötő Nabucco-vezeték összesen 3.300 kilométer hosszú lesz, a beruházás költsége 7,9 milliárd euró. A vezeték áthalad Magyarországon, de kikerüli Ukrajnát. A Nabucco-vezeték építésében a Mol mellett az osztrák OMV, a román Transgaz, a török Botas, a bolgár Bulgargaz, valamint a német RWE vesz részt.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.
Áprilisban 4,9 százalékon stagnált az éves infláció Romániában, a legjelentősebb mértékű, 6,83 százalékos árnövekedést a szolgáltatói szektorban regisztrálták – közölte kedden az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Kérészéletűnek bizonyult a környezetvédelmi minisztérium által meghirdetett roncstraktorprogram, a Környezetvédelmi Alap számítógépes rendszere összeomlott. A portálunk által megkérdezett szakpolitikus szerint a program iránt óriási az érdeklődés.
A bukaresti törvényszék alapfokon elutasította a Greenpeace Románia keresetét, amelyben a környezetvédő szervezet a Neptun Deep beruházás leállítását kérte – számolt be hétfőn a Facebook-oldalán Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
Hétfőn a román deviza erősödött az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank referencia-árfolyama szerint 1,72 banival (0,34 százalékkal) 5,0993 lejre csökkent a pénteki 5,1165 lejről.