2010. január 21., 08:192010. január 21., 08:19
Amennyiben a kormány nem hosszabbítja meg a kényszerszabadságolásra vonatkozó törvényt, akkor a 2010-es év folyamán a munkanélküliek száma elérheti a másfél milliót – fogalmazták meg tegnap a szakszervezetek és munkáltatói szövetségek.
Bogdan Iuliu Hossu, az Alfa Kartell szakszervezeti tömb elnöke tegnapi sajtótájékoztatóján úgy vélekedett, hogy akár az 500 millió lejt is elérhetik a munkanélküliségre fordítandó összegek. Szerinte a legérintettebb területek a vegyipar, a fémfeldolgozás, illetve a készruhagyártás. Hasonlóképpen látja a helyzetet Ioan Cezar Corâci, az UGIR-1903 munkáltatói szövetség elnöke, aki szerint ha a kormány nem hosszabbítja meg a kényszerszabadságokra vonatkozó törvényt, akkor már februártól 200 ezer alkalmazott kerül utcára.
A szakszervezetek és a munkáltatói szövetségek tegnap beadványban fordultak a miniszterelnökhöz, s kérik a 2009/268-as törvény sürgősségi kormányrendelettel történő meghosszabbítását. Az érdekvédelmiek szerint, amikor a vállalatoknak nincsenek megrendeléseik, sokkal előnyösebb kényszerszabadságra küldeni az alkalmazottakat, mivel ebben az esetben az államnak az alkalmazottakkal járó költségek mindössze 15 százalékát kell állnia, ami jóval kevesebb a munkanélküli-segély összegénél.
Eközben egy alkalmazottat egyetlen év leforgása alatt mindössze három hónapra lehet kényszerszabadságra küldeni, miközben a munkanélküli-segélyt az elbocsátástól számítva kilenc hónapig kell folyósítani. Hossu leszögezte, amennyiben a kormány nem tesz eleget követeléseiknek, akkor a szakszervezetiek tiltakozó akciókhoz folyamodnak. Corâci ugyanakkor arról értekezett, hogy a kényszerszabadságokra vonatkozó törvény hatályának meghosszabbítása nem csupán takarékossági és szociális megfontolásból előnyös, hanem a gazdaság fellendüléséhez is hozzájárulhat.
„A kényszerszabadságra küldéssel legalább meg tudjuk őrizni képzett munkaerőnket, s amikor ismét a régi kapacitásunkon fogunk termelni, akkor már valamennyi alkalmazottunkat foglalkoztatni tudjuk” – fogalmazott a munkáltatói szövetség vezetője. Az Alfa Kartell adatai szerint a 2009-ben közel egymillió személy volt kényszerszabadságon.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.
Áprilisban 4,9 százalékon stagnált az éves infláció Romániában, a legjelentősebb mértékű, 6,83 százalékos árnövekedést a szolgáltatói szektorban regisztrálták – közölte kedden az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Kérészéletűnek bizonyult a környezetvédelmi minisztérium által meghirdetett roncstraktorprogram, a Környezetvédelmi Alap számítógépes rendszere összeomlott. A portálunk által megkérdezett szakpolitikus szerint a program iránt óriási az érdeklődés.