A legnagyobb romániai fűszergyártókat felvonultató top 10-es listára felkerült vállalkozások fele Erdélyben tevékenykedik, köztük az iparág piacvezetője is.
2024. február 24., 21:102024. február 24., 21:10
A tíz legnagyobb romániai fűszergyártót a 2022-es üzleti adatok alapján rangsorolták. A Transilvaniabusiness.ro portál beszámolójából kiderül, a top 10 alkotói együttvéve csaknem 732 millió lejes üzleti forgalmat bonyolítottak le és 36,5 millió lejes nyereséget könyvelhettek el 2022-ben (a tavalyi adatok még nem állnak rendelkezésre). Mivel az említett vállalkozások 1027 alkalmazottat foglalkoztatnak, elmondható, hogy utóbbiak fejenként több mint 35 ezer lejes profitot termeltek.
A Supremia Grup néven 2000-ben – akkor még román tőkéből alapított, immár nemzetközi – cég nemcsak az ország, hanem Kelet-Európa legnagyobb hasonló jellegű élelmiszeripari vállalkozása: a csaknem 250 embert foglalkoztató cég termékei két kontinensen vannak jelen, a nyersanyagot 41 országból szerzik be. A Solina 2022-ben 197 694 998 lejes üzleti forgalmat és 4 475 552 lej nyereséget jegyzett.
A következő legnagyobb erdélyi topcéget a 10-es lista ötödik helyén találjuk (az Ilfov megyei Ion Moș, a Curtea de Argesen működő Fuchs és a bukaresti Kralex után). A brassói Sitemani Kft. – mely többek között a Casa Sibiană, Yoky, Mustardino márkaneveket birtokolja – 2022-ben 60 alkalmazottal rendelkezett, 38 441 770 lejes üzleti forgalmat bonyolított le és 1 178 138 lejes profitot termelt a Marius Teodor Sari tulajdonában lévő cég.
A pantelimoni Compania Indiilor Orientale Prod Kft. után a Szeben megyei Nagytalmácson üzemet működtető, amerikai–dán tulajdonban lévő FlavourStream Kft. következik: 33 munkással 27 609 231 lejes üzleti forgalmat bonyolítottak le, miközben profitjuk kimagasló, 5 063 179 lejes volt.
A Kolozs megyei Tőkepataka Em Salt Kft. nevű, román tulajdonban lévő cége csupán négy alkalmazottal valósított meg 27 534 948 lejes forgalmat és 3 000 451 lejes nettó nyereséget. A top 10-es lista utolsó helyén a bukaresti Aromatique Food áll. A Transilvaniabusiness.ro cikkében megjegyzik, ha a top 50-es listára tekintünk, azon 14, Erdélyben ténykedő gyártót találunk.
Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
A hosszas csődeljárás után a bíróság döntött az első román fapados légitársaság, a Blue Air felszámolásáról – írta a Profit.ro a csődbiztos közleménye alapján.
Az Európai Bizottság a következő pénzügyi ciklusban gyökeresen átalakítaná a területalapú mezőgazdasági támogatások rendszerét, amelynek legnagyobb vesztesei a kelet-európai gazdák lennének. Ez ellen gyűjtenek aláírásokat a romániai gazdaszervezetek is.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A májusi 5,45 százalékról júniusban 5,7 százalékra nőtt az éves infláció Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A Moody's szerint a kormány első deficitcsökkentő csomagja fontos lépés a költségvetési egyensúly megteremtéshez, ám a felvállalt céloktól való bármilyen eltérés Románia leminősítéséhez vezethet.
Akár ötszörösére is megemelték egyes állami cégek vezetőinek a juttatásait az elmúlt hónapokban, miközben a kormány a takarékossági intézkedéseken dolgozott – közölte Radu Miruță gazdasági miniszter.
A bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévben az előző negyedévhez képest stagnált, 2024 első negyedévéhez képest pedig 0,3 százalékkal nőtt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett előzetes adataiból.
Anyagilag egyre megerőltetőbb lesz gépkocsit fenntartani, vezetni, hiszen akár havi több száz lejes pluszköltséget generálhatnak az autótulajdonosoknak a kormány megszorító intézkedései, melyek egyéb drágulásokkal karöltve érkeznek.
szóljon hozzá!