A legnagyobb romániai fűszergyártókat felvonultató top 10-es listára felkerült vállalkozások fele Erdélyben tevékenykedik, köztük az iparág piacvezetője is.
2024. február 24., 21:102024. február 24., 21:10
A tíz legnagyobb romániai fűszergyártót a 2022-es üzleti adatok alapján rangsorolták. A Transilvaniabusiness.ro portál beszámolójából kiderül, a top 10 alkotói együttvéve csaknem 732 millió lejes üzleti forgalmat bonyolítottak le és 36,5 millió lejes nyereséget könyvelhettek el 2022-ben (a tavalyi adatok még nem állnak rendelkezésre). Mivel az említett vállalkozások 1027 alkalmazottat foglalkoztatnak, elmondható, hogy utóbbiak fejenként több mint 35 ezer lejes profitot termeltek.
A Supremia Grup néven 2000-ben – akkor még román tőkéből alapított, immár nemzetközi – cég nemcsak az ország, hanem Kelet-Európa legnagyobb hasonló jellegű élelmiszeripari vállalkozása: a csaknem 250 embert foglalkoztató cég termékei két kontinensen vannak jelen, a nyersanyagot 41 országból szerzik be. A Solina 2022-ben 197 694 998 lejes üzleti forgalmat és 4 475 552 lej nyereséget jegyzett.
A következő legnagyobb erdélyi topcéget a 10-es lista ötödik helyén találjuk (az Ilfov megyei Ion Moș, a Curtea de Argesen működő Fuchs és a bukaresti Kralex után). A brassói Sitemani Kft. – mely többek között a Casa Sibiană, Yoky, Mustardino márkaneveket birtokolja – 2022-ben 60 alkalmazottal rendelkezett, 38 441 770 lejes üzleti forgalmat bonyolított le és 1 178 138 lejes profitot termelt a Marius Teodor Sari tulajdonában lévő cég.
A pantelimoni Compania Indiilor Orientale Prod Kft. után a Szeben megyei Nagytalmácson üzemet működtető, amerikai–dán tulajdonban lévő FlavourStream Kft. következik: 33 munkással 27 609 231 lejes üzleti forgalmat bonyolítottak le, miközben profitjuk kimagasló, 5 063 179 lejes volt.
A Kolozs megyei Tőkepataka Em Salt Kft. nevű, román tulajdonban lévő cége csupán négy alkalmazottal valósított meg 27 534 948 lejes forgalmat és 3 000 451 lejes nettó nyereséget. A top 10-es lista utolsó helyén a bukaresti Aromatique Food áll. A Transilvaniabusiness.ro cikkében megjegyzik, ha a top 50-es listára tekintünk, azon 14, Erdélyben ténykedő gyártót találunk.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.
A romániai sörértékesítés kilencven százaléka a hipermarketekben, szupermarketekben és kisboltokban zajlik, míg a vendéglátóhelyek – éttermek, bárok és kávézók – csupán tíz százalékos részesedéssel bírnak.
Az Egyesült Államok a jelenleg tervezettnél „jóval nagyobb” mértékű vámokat vethet ki az Európai Unióra és Kanadára, ha közösen próbálnak fellépni az amerikai vámok ellen – közölte Donald Trump amerikai elnök a saját közösségi oldalán csütörtökön.
Beruházási és Fejlesztési Bank (Banca de Investiții si Dezvoltare – BID) néven megkezdte működését az új román állami bank.
szóljon hozzá!