A legnagyobb romániai fűszergyártókat felvonultató top 10-es listára felkerült vállalkozások fele Erdélyben tevékenykedik, köztük az iparág piacvezetője is.
2024. február 24., 21:102024. február 24., 21:10
A tíz legnagyobb romániai fűszergyártót a 2022-es üzleti adatok alapján rangsorolták. A Transilvaniabusiness.ro portál beszámolójából kiderül, a top 10 alkotói együttvéve csaknem 732 millió lejes üzleti forgalmat bonyolítottak le és 36,5 millió lejes nyereséget könyvelhettek el 2022-ben (a tavalyi adatok még nem állnak rendelkezésre). Mivel az említett vállalkozások 1027 alkalmazottat foglalkoztatnak, elmondható, hogy utóbbiak fejenként több mint 35 ezer lejes profitot termeltek.
A Supremia Grup néven 2000-ben – akkor még román tőkéből alapított, immár nemzetközi – cég nemcsak az ország, hanem Kelet-Európa legnagyobb hasonló jellegű élelmiszeripari vállalkozása: a csaknem 250 embert foglalkoztató cég termékei két kontinensen vannak jelen, a nyersanyagot 41 országból szerzik be. A Solina 2022-ben 197 694 998 lejes üzleti forgalmat és 4 475 552 lej nyereséget jegyzett.
A következő legnagyobb erdélyi topcéget a 10-es lista ötödik helyén találjuk (az Ilfov megyei Ion Moș, a Curtea de Argesen működő Fuchs és a bukaresti Kralex után). A brassói Sitemani Kft. – mely többek között a Casa Sibiană, Yoky, Mustardino márkaneveket birtokolja – 2022-ben 60 alkalmazottal rendelkezett, 38 441 770 lejes üzleti forgalmat bonyolított le és 1 178 138 lejes profitot termelt a Marius Teodor Sari tulajdonában lévő cég.
A pantelimoni Compania Indiilor Orientale Prod Kft. után a Szeben megyei Nagytalmácson üzemet működtető, amerikai–dán tulajdonban lévő FlavourStream Kft. következik: 33 munkással 27 609 231 lejes üzleti forgalmat bonyolítottak le, miközben profitjuk kimagasló, 5 063 179 lejes volt.
A Kolozs megyei Tőkepataka Em Salt Kft. nevű, román tulajdonban lévő cége csupán négy alkalmazottal valósított meg 27 534 948 lejes forgalmat és 3 000 451 lejes nettó nyereséget. A top 10-es lista utolsó helyén a bukaresti Aromatique Food áll. A Transilvaniabusiness.ro cikkében megjegyzik, ha a top 50-es listára tekintünk, azon 14, Erdélyben ténykedő gyártót találunk.
Ukrajnával kíván dróngyártásról szóló együttműködési megállapodást kötni Románia.
A Közös Agrárpolitikát (KAP) a 2028-2034-es európai uniós költségvetésben is külön kell választani a kohéziós alapoktól, és Franciaország és Németország csatlakozott Románia erre irányuló törekvéséhez – jelentette be Florin Barbu.
Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter csütörtökön bejelentette, csökkenteni fogják az elektromos autók vásárlását támogató utalvány értékét, mert a költségvetés „egyszerűen nem tudja fedezni” a fejenként 37 ezer lejes támogatást.
A romániai piacon kapható sertéshús mintegy 80 százaléka importból származik, a boltokban értékesített hús nagy része nem helyi gazdaságokból érkezik – figyelmeztetett Paul Anghel, az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) vezérigazgatója.
Az Európai Bizottság csütörtökön úgy döntött, hogy indoklással ellátott véleményt küld Romániának, Belgiumnak, Bulgáriának, Görögországnak és Spanyolországnak.
Az Eurostat csütörtökön közzétett adatai szerint júniusban 2,3 százalékra nőtt a májusi 2,2 százalékról az éves infláció az Európai Unióban, a tagállamok közül pedig továbbra is Romániában a legmagasabb, 5,8 százalékos az infláció.
Már közlekednek az autók azoknak a sztrádaszakaszoknak a nagy részén, amelyek egyesek szerint nem fognak megépülni – jelentette ki Sorin Grindeanu korábbi közlekedési miniszter, a Szociáldemokrata Párt (PSD) ügyvivő elnöke szerda este.
Tucatnyi romániai, köztük számos erdélyi autópálya-szakasz marad az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként odaítélt európai uniós támogatás nélkül.
Ismét drágítja a Vodafone a mobil-előfizetéseket Romániában.
Közel félszáz romániai telephelyének bezárása mellett döntött a FrieslandCampina vállalat a Profit.ro gazdasági portál értesülései szerint.
szóljon hozzá!