Fotó: Ukrán mezőgazdasági minisztérium
Marcel Ciolacu miniszterelnök szombaton bejelentette, hogy Románia jelentős szerepet vállalt az ukrán gabona nemzetközi piacokra való tranzitjának biztosításában, és növelni fogja a szállítási kapacitást. Közben a romániai piacon folyamatosan csökken a hazai termelésű gabona felvásárlási ára.
2023. november 25., 19:012023. november 25., 19:01
,,Románia jelentős szerepet vállalt az ukrán gabona nemzetközi piacokra való tranzitjának biztosításában, így az ukrán export több mint 60 százaléka az országunk által biztosított szállítási folyosókon keresztül haladt át.
– fogalmazott Ciolacu a világ élelmezésbiztonságáról szóló kijevi nemzetközi csúcstalálkozón elhangzott online felszólalásában.
Annak ellenére, hogy a legtöbb gazdaságban véget ért a betakarítás, a jelek szerint a piac egyáltalán nem stabilizálódott, a kukoricáért kínált ár gondot okoz a gazdáknak, akik abban reménykedtek, hogy a tél közeledtével az árak emelkedni fognak.
A kormány szombati közleménye szerint a miniszterelnök kiemelte Románia alapvető szerepét az ukrán gabona exportjának megkönnyítésében az uniós szinten létrehozott szolidaritási folyosókon keresztül. Ciolacu ugyanakkor megerősítette Románia Ukrajnával szembeni szolidaritását, és gratulált ukrán hivatali kollégájának, Denisz Smihalnak a két ország közötti szárazföldi, vasúti, folyami és tengeri összeköttetések bővítését célzó kiváló együttműködéshez.
A részben online zajló kijevi csúcstalálkozón közel 30 államfő, kormányfő és külügyminiszterek vettek részt. Az Európai Unió intézményei is képviseltették magukat és az ENSZ főtitkára is részt vett a megbeszéléseken.
Szakemberek szerint továbbra sem lehet megbízhatóan ellenőrizni, hogy valamennyi, Ukrajnából érkező szállítmány elhagyja-e Románia területét. A mezőgazdasági érdekvédelmi szervezetek szerint jelentős mennyiségű ukrán gabona kerül romániai tárolókba is. Ezzel magyarázható, hogy a hazai felvásárlási árak mélyen a világpiaci árak alatt mozognak, jelentős károkat okozva ezzel a hazai gazdáknak.
Az ukrán hatóságok úgy döntöttek, hogy mától az Ukrajnában élő román kisebbség nyelve hivatalosan is a román, nem a moldáv – jelentette be Marcel Ciolacu Kijevben a szerdai ukrán-román kormányülés végén.
Az átlagosnál magasabb hozamok ellenére is ráfizetéses a romániai gazdák gabonatermesztése. Továbbra is nagy gondot okoz az ukrán gabona jelenléte, másrészt a hazai termékek nyugat-európai exportpiacát is kisajátították a dömpingáron érkező ukrán áruk.
Csak az ország északi felében az év első hat hónapjában 8,5 millió lej értékben loptak áramot és gázt – közölte a Delgaz Grid szolgáltató.
Románia nem tud befejezni a megszabott határidőig a helyreállítási tervbe (PNRR) foglalt mintegy 6,3 milliárd euró értékű projekteket – jelentette ki kedden Dragoș Pîslaru európai projektekért és beruházásokért felelős miniszter.
A fejlesztési minisztérium alárendeltségébe tartozó minden intézmény esetében felülvizsgálták a vezetők fizetését és az igazgatótanácsok tagjainak tiszteletdíját – és ahol szükséges volt, módosították azokat – tájékoztatott kedden az RMDSZ sajtóirodája.
Előbb-utóbb bevezetik a progresszív adót Romániában – vélekedik Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
Az új adótörvénykönyv a magánnyugdíjakra is kiveti az egészségügyi szolgáltatási járulék kifizetésének kötelezettségét, ami a haszonélvezők adóterhének megduplázódásához vezethet.
Az Alfa Kartell Szakszervezeti Szövetség hétfőn felkérte a többi szakszervezetet, hogy csatlakozzanak a parlamentnél délutánra meghirdetett felvonulásukhoz.
Az előrejelzések szerint Románia államadóssága az idei év végére eléri a GDP 60 százalékát – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter, hozzátéve, hogy az adósság elmúlt öt évben 20 százalékkal, 570 milliárdról több mint 1,1 milliárd lejre nőtt.
A nyaralások a hackerek kedvenc célpontjává váltak: rengeteg online csalás tapasztalható a foglalások terén.
Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
szóljon hozzá!