Nehéz idők várnak a gazdákra, ha továbbra sem sikerül érdemi megoldást találni az ukrajnai gabonaexportra

Románia az Európai Unió legnagyobb kukoricatermesztő országa, exportlehetőségei mégis beszűkülnek •  Fotó: Makkay József

Románia az Európai Unió legnagyobb kukoricatermesztő országa, exportlehetőségei mégis beszűkülnek

Fotó: Makkay József

Az átlagosnál magasabb hozamok ellenére is ráfizetéses a romániai gazdák gabonatermesztése. A belföldi piacon továbbra is nagy gondot okoz az ukrán gabona jelenléte, másrészt a hazai mezőgazdasági termékek nyugat-európai exportpiacát is kisajátították az Ukrajnából dömpingáron érkező áruk. Bár a román kormány az ukrán gabona importját korlátozó mechanizmust hagyott jóvá, más kelet-európai országokkal ellentétben képtelen kezelni a helyzetet, így kétséges, hogy a most induló őszi vetések szezonjában mekkora területen kerül szalmásgabona-vetőmag a talajba. Szakemberekkel vettük górcső alá a gabonapiac gondjait és várható alakulását.

Makkay József

2023. október 12., 18:272023. október 12., 18:27

2023. október 12., 18:402023. október 12., 18:40

Idén nehéz évet zárnak a romániai gabonatermesztő farmok. A felvásárlási árak alakulása azért is érinti érzékenyen a hazai gazdákat, mert Románia európai uniós éllovas a gabonatermesztésben: uniós szinten nálunk termesztik a legtöbb kukoricát és napraforgót, ugyanakkor a negyedik helyen állunk a búzatermesztő országok sorában. A 2023-as esztendő átlag fölötti hozamokat hozott búzából, árpából, rozsból, zabból, repcéből és napraforgóból, de a most betakarításra kerülő kukorica is kiváló hozamokat ígér. A magas terméseredmények ellenére mégsem lehetnek elégedett a gazdák, mert jó esetben nullszaldósan zárhatják az évet, de a termelők többsége számára ráfizetéses a gabonatermesztés.

A belföldi piacon – de a világpiacon is – óriási a kínálat, ezért a felvásárlási árak lecsökkentek a 2019-esztendő szintjére.

Az utóbbi években megugrott imputanyagárak miatt azonban romániai viszonylatban ez az önköltségi árat sem fedezi.

Világszerte rekord méretű gabonatermést jegyeznek

Vincze Tamás közgazdász, Erdély egyik legjelentősebb gabonafelvásárló és -forgalmazó vállalatának, a kolozsvári székhelyű EastGrain cégnek az ügyvezető igazgatója szerint az olcsó gabonaárak miatt valóban nehéz évet zárnak a romániai gabonatermesztő farmok, azonban meglátása szerint a mezőgazdaság jövedelmezőségét nem lehet, nem szabad csupán egyetlen év eredményei alapján mérni. „Mérvadó jövedelmezőségi adatokat a mezőgazdaságban ötéves átlagban lehet kihozni. Az elmúlt öt esztendő a gabonatermesztők szempontjából nem volt rossz időszak, hiszen ezek között kiemelkedően jó év is akad, de a többiben is érte a széle a hosszát. A gabonatermesztés idén ráfizetéses, de reményeim szerint jönnek ennél sokkal jobb esztendők is” – fogalmazott portálunknak a kolozsvári cégvezető.

Frissítés

Kormányzati mechanizmus az ukrán gabona importjának korlátozására
Jóváhagyni készült csütörtöki ülésén a román kormány azt a mechanizmust, amely lehetővé teszi, hogy csak azok a mezőgazdasági termelők és feldolgozók importáljanak engedéllyel, korlátozott mennyiségben ukrán gabonát, akik igazolják, hogy készleteik feltöltésére van szükségük az importált termékre. Erről Marcel Ciolacu miniszterelnök beszélt a kormányülés elején, rámutatva, hogy az intézkedéssel védelmezni akarják a hazai termelőket. „Továbbra is segítjük Ukrajnát a gabona tranzitjában, de kötelességünk védelmezni a román gazdákat és munkájukat is” – szögezte le a román kormányfő.

Vincze szerint nem csak térségünkben, hanem világszerte kiemelkedően jó volt az idei gabonatermés – az amerikai kontinensen rekordtermést jegyeznek –, ezzel magyarázható a gabona világpiaci árának csökkenése.

Románia esetében ,,többletteher”, hogy az ország hagyományos nyugat-európai felvevő piacai átváltottak ukrán gabonára, így jóval kisebb fogadókézség mutatkozik a romániai gabonaexportra.

Az átlagosnál sokkal magasabb gabonahozamok sem teszik kifizetődővé az idei termést •  Fotó: Gecse Noémi Galéria

Az átlagosnál sokkal magasabb gabonahozamok sem teszik kifizetődővé az idei termést

Fotó: Gecse Noémi

Az importkorlátozás nem varázsszer

,,Hiába vezetett be több kelet-európai ország tiltást az ukrán gabona behozatalára, mert ez önmagában nem oldja meg a romániai, a magyarországi vagy a környező országok termelőinek gondjait. Rajtuk »átszökve» az ukrajnai gabona nagy tételekben jut el a spanyol, olasz vagy német piacra. Olyan piacokra, ahol pár éve még keresett volt a román és a magyar gabona. Indirekt módon tehát az ukrán gabonaexport mindenképpen érezteti a hatását” – fejtette ki álláspontját Vincze Tamás.

A kolozsvári szakember szerint az ukrajnai gabona európai uniós versenyelőnyét két fontos tényező határozza meg: a kiváló minőségű termőföldek és a százezer hektáros farmok, amely nem ritka jelenség Ukrajnában.

A méretgazdaságosság sokkal nagyobb hatékonysággal bír, mint Romániában például, ahol egy nagy farm 5-10 ezer hektár között mozog. Ha Ukrajna valamikor felvételt kap az Európai Unióba, mezőgazdaságának betagozódását külön kell tárgyalni, mert teljesen felborítja a jelenlegi status quot – vélekedik Vincze Tamás, aki szerint ez már most jelentős fejfájást okoz a brüsszeli döntéshozók számára.

Hektáronként 30 euró támogatást kér az RMDSZ a romániai gabonatermesztőknek

Magyar Lóránd Szatmár megyei RMDSZ-es képviselő szerint a romániai gazdák helyzete tavaly óta kissé javult. „A 2022-es esztendő több szempontból is katasztrofális volt. Az aszály, az Ukrajnából beáramló nagy mennyiségű gabona, másrészt a háború miatti inputanyagár-emelkedések – elsősorban a magas műtrágyaár – hozta nagyon nehéz helyzetbe a gazdatársadalmat.

Idézet
Idén az inputanyagárak csökkentek, és előrejelzések szerint jövőre tovább mérséklődnek. Ezzel együtt a 2023-as esztendő mínuszos évnek számít a gabonatermesztő gazdák számára ”

– nyilatkozta a Krónikának az RMDSZ szakpolitikusa. A parlamenti képviselő a romániai gazdák egyik legnagyobb gondjának a megoldatlan ukrajnai gabonaimportot nevezte.

Az RMDSZ álláspontja szerint három lehetőség áll a román kormány előtt: 1. Lengyelországhoz, Szlovákiához és Magyarországhoz hasonlóan lezárja határait az ukrán gabona előtt. 2. Továbbra is beengedik az ukrán gabonát, de akkor az Európai Uniónak megfelelő mértékű kártérítést kell fizetnie a romániai gazdáknak. A 3. változat az importvámok bevezetése az ukrajnai mezőgazdasági termékekre. Magyar Lóránd rossz viccnek nevezte a román kormány által felkarolt ,,licences gabonaimportot”, ami a gyakorlatban azt jelenti, hogy ismét nagy mennyiségű ukrán áru jut be a romániai piacokra.

Az RMDSZ legalább harminc eurós hektáronkénti gabonatámogatást kér a kormánytól,

hogy meg lehessen előzni a gabonatermesztők csődjét, mert rövid távon sem lehet ráfizetésből fenntartani a gabonaágazatot. A szatmári képviselő szerint a nagy romániai gabonatermesztő cégek könyebben megbirkóznak a kialakult helyzettel, mert jó minőségű termékek esetén meg tudják őrizni nyugat-európai piacaikat a gabonaexport számára. A kisebb termelők vannak nagy gondban, mert ők a nagybani kereskedők nyomott felvásárlási árától függnek, akik jól ki tudják használni a piaci körülményeket.

Ésszerű megoldás kell az ukrajnai gabonakérdésre

A jövőről szólva Magyar Lóránd sokkal határozottabb álláspontot sürget a román kormánytól és Brüsszeltől egyaránt. Amennyiben Ukrajna valóban az Európai Unió tagja akar lenni, a mezőgazdasági termelését is összhangba kell hoznia az uniós elvárásokkal, beleértve a tiltott növényvédő szerek és gyomirtók kivezetését, és a kompatibilis termesztési technológiákra történő váltást.

Magyar szerint Ukrajnának vissza kell szereznie a háború miatt elveszített afrikai piacait, mert jelenleg csak Európában tudja eladni a mezőgazdasági termékeit,

ami a dömpingárak miatt nagyon nehéz helyzetbe hozza az unió gazdatársadalmát. „Ha az ukrán mezőgazdasági termeléssel és exporttal kapcsolatos gondok nem oldódnak meg, akkor a közép-kelet-európai gazdatársadalom a következő években katasztrófális helyzetbe kerül” – nyomatékosította a Krónikának Magyar Lóránd, az RMDSZ Szatmár megyei parlamenti képviselője.

korábban írtuk

Az ukrán cégekkel kötött szerződések miatt a CFR-nek nincs szabad vagonja a román gazdaszervezetek számára
Az ukrán cégekkel kötött szerződések miatt a CFR-nek nincs szabad vagonja a román gazdaszervezetek számára

Vasila Balcan, a Farmerek Ereje Egyesület vezetőségi tagja szerint a román államvasutak teherszállító részlege valamennyi gabonaszállító vagonját ukrán cégeknek adta bérbe az ukrán gabonának a konstancai kikötőbe történő eljuttatása érdekében.

korábban írtuk

Az olcsó és gyenge minőségű ukrán gabona a kelet-közép-európai országok gabonaexportját is felszámolja
Az olcsó és gyenge minőségű ukrán gabona a kelet-közép-európai országok gabonaexportját is felszámolja

Pandora szelencéjét nyitotta ki az Európai Bizottság, amikor nem hosszabbította meg a szeptember 15-én lejárt behozatali tilalmat az ukrán gabonára. Nicu Vasile, a LAPAR elnöke szerint a versenyt torzító konkurencia miatt példátlan csődhullám indulhat el.

korábban írtuk

Az éhező afrikai országok helyett Európa az ukrán gabona felvevőpiaca
Az éhező afrikai országok helyett Európa az ukrán gabona felvevőpiaca

Az orosz-ukrán háború legnagyobb kelet-európai áldozata a mezőgazdaság. Ez megmutatkozott az ukrajnai termékek exportjának uniós liberalizálása után, amikor az Európai Unió keleti felének piacát hetek alatt elöntötte az olcsó mezőgazdasági importtermék.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. augusztus 18., vasárnap

Visszaesett tavaly a romániai éttermek profitja, váratlan helyszínek az élmezőnyben

A koronavírus-világjárvány óta először tavaly csökkent a romániai éttermek nyeresége, történt mindez az aktív vendéglők számának éves szinten a legkisebb növekedése mellett, és miközben az éttermekben dolgozók száma rekordot döntött.

Visszaesett tavaly a romániai éttermek profitja, váratlan helyszínek az élmezőnyben
2024. augusztus 17., szombat

Csaknem 600 millió euró értékben importált húst és hústermékeket Románia az első négy hónapban

2024 első négy hónapjában Románia 195,8 millió euró értékben exportált élő állatokat és 205,3 millió euró értékben húst és húskészítményeket, ugyanakkor 83,1 millió euró értékben importált élő állatokat és 599 millió euró értékben húst és húské

Csaknem 600 millió euró értékben importált húst és hústermékeket Románia az első négy hónapban
2024. augusztus 17., szombat

Több mint félmillió nyugdíjas tudja már, mekkora nyugdíja lesz szeptembertől

Több mint félmillió nyugdíj-újraszámítási végzést kézbesített ki a Román Posta pénteken, a szétosztás első napján – közölte az állami vállalat.

Több mint félmillió nyugdíjas tudja már, mekkora nyugdíja lesz szeptembertől
2024. augusztus 16., péntek

Még négy napig igényelhető aszálykár miatti kártérítés

A mezőgazdasági minisztérium augusztus 19-éig hosszabbította meg az aszálykár miatti kártérítés igénylésének határidejét. A gazdák a helyi polgármesteri hivatalokhoz fordulhatnak kártérítési igényükkel.

Még négy napig igényelhető aszálykár miatti kártérítés
2024. augusztus 16., péntek

Kevesebb külföldi alapított céget Romániában az első félévben, mint egy évvel korábban

Az idei év első hat hónapjában 3382 külföldi tulajdonú vállalatot hoztak létre Romániában, 3,2 százalékkal kevesebbet, mint 2023 hasonló időszakában – derül ki a cégbíróság (ONRC) pénteken közzétett adataiból.

Kevesebb külföldi alapított céget Romániában az első félévben, mint egy évvel korábban
2024. augusztus 16., péntek

Kézbesítési nagyüzem: sokan már meg is kapták az újraszámolt nyugdíjról szóló végzést

Elkezdte pénteken a Román Posta az újraszámolt nyugdíjakról szóló végzések kézbesítését – tájékoztatott az állami vállalat.

Kézbesítési nagyüzem: sokan már meg is kapták az újraszámolt nyugdíjról szóló végzést
2024. augusztus 16., péntek

Miközben tombol a kánikula, javában telnek a gáztározók: a telítettség már 90 százalékhoz közelít

Románia jelenleg 2,8 milliárd köbméter földgázt tárol föld alatti tárolókban, és a töltöttségi szint 88 százalékos, ami meghaladja az európai irányelvekben szeptember elsejére előírt 85 százalékos szintet – jelentette be pénteken az energiaügyi tárca.

Miközben tombol a kánikula, javában telnek a gáztározók: a telítettség már 90 százalékhoz közelít
2024. augusztus 15., csütörtök

Nyugdíj-újraszámítás: már pénteken csengethet a postás; lesz, akit 3000 lejnél is nagyobb emelésről értesítenek

Kinek kisebb, kinek nagyobb örömet, másoknak pedig a jelenlegi állapot megerősítését hozza el a nyugdíjak újraszámítása. Mutatjuk, hogy mi a teendő, illetve milyen lehetőségeik vannak azoknak, akik elégedetlenek az újraszámolt nyugdíjuk összegével.

Nyugdíj-újraszámítás: már pénteken csengethet a postás; lesz, akit 3000 lejnél is nagyobb emelésről értesítenek
2024. augusztus 15., csütörtök

Rekordméretű aszálykár: a szakemberek az öntözhető mezőgazdasági területek gyors növelését követelik

Rekordméretű kártérítést kell fizetnie az aszálykárt szenvedett gazdák számára a bukaresti mezőgazdasági minisztériumnak. Egy bukaresti konferencián a szakemberek új agrárstratégiát követeltek a szaktárcától.

Rekordméretű aszálykár: a szakemberek az öntözhető mezőgazdasági területek gyors növelését követelik
2024. augusztus 14., szerda

Ismét útnak indul a Roncsautó Plusz program

Augusztus 19-én, hétfőn indul a környezetkímélő járművek vásárlását támogató Roncsautó Plusz (Rabla Plus) program újabb szakasza – közölte szerdán a Környezetvédelmi Alapkezelő (AFM).

Ismét útnak indul a Roncsautó Plusz program