Fotó: Barabás Ákos
Annak ellenére, hogy a legtöbb gazdaságban véget ért a betakarítás, a jelek szerint a piac egyáltalán nem stabilizálódott, a kukoricáért kínált ár gondot okoz a gazdáknak, akik abban reménykedtek, hogy a tél közeledtével az árak emelkedni fognak.
2023. november 21., 17:442023. november 21., 17:44
2023. november 21., 19:162023. november 21., 19:16
A konstancai kikötőben a kukorica ára az elmúlt napokban 190 euró volt tonnánként. Valamivel jobb árat fizetnek a bolgár kikötőkben (Várna/Burgas), ahol a kukorica tonnánkénti ára 194 euró körül mozgott – tájékoztat a közép- és dél-erdélyi falugazdászokat foglalkoztató Pro Agricultura Egyesület honlapja, a Falugazdasz.ro.
Az európai piacon a gabonafélék ára csökken, így a párizsi tőzsdén (Euronext) a márciusi szállítással kötött szerződések esetében a kukorica 207, 25 eurós tonnánkénti átlagárral zárt. A gazdák viszont azt állítják, hogy Romániában nem kapnak ilyen magas árat a kukoricáért.
Ionică Nechifor botoșani gazdálkodó, a Moldoovis Egyesület elnöke az Agrointel román mezőgazdasági portálnak úgy nyilatkozott, hogy
„A romániai gazdák amiatt aggódnak, hogy jelenleg a termelési ár alatt kénytelenek értékesíteni a kukoricát, ami még a hektáronkénti befektetést sem fedezi. A kukorica 65–70, a búza 80 bani. A kukorica esetében egyetlen hektár megművelési költségei 3500 lej körül mozognak, négy tonnáért kapunk 2800 lejt. Ez hektáronként 700 lej veszteséget jelent. A veszteség egy részét a támogatásból fedezzük ugyan, de a támogatás nem erre való” – hívta fel a figyelmet Ionică Nechifor.
Az átlagosnál magasabb hozamok ellenére is ráfizetéses a romániai gazdák gabonatermesztése. Továbbra is nagy gondot okoz az ukrán gabona jelenléte, másrészt a hazai termékek nyugat-európai exportpiacát is kisajátították a dömpingáron érkező ukrán áruk.
Pandora szelencéjét nyitotta ki az Európai Bizottság, amikor nem hosszabbította meg a szeptember 15-én lejárt behozatali tilalmat az ukrán gabonára. Nicu Vasile, a LAPAR elnöke szerint a versenyt torzító konkurencia miatt példátlan csődhullám indulhat el.
Az év első két hónapjában 1,6 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), 3 százalékkal többet a 2024 januárjában és februárjában jegyzettnél – küzölte az Országos Statisztikai Intézet.
Idén márciusban 4 664 642 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, számuk megegyezett az egy hónappal korábbival; az átlagnyugdíj 2758 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) pénteken közzétett adataiból.
A romániai cégvezetők egyelőre megkísérlik felmérni, milyen hatással lesznek majd az ország gazdaságára az amerikai elnök által szerdán bejelentett új vámok.
A kormány elfogadta a különleges ipari létesítményekre kivetett úgynevezett oszlopadó szabályozását módosító sürgősségi rendeletet – jelentette be a Ciolacu-kabinet csütörtöki ülése után a pénzügyminiszter.
Románia schengeni övezeti csatlakozásával 2025-ben 25 százalékkal bővül a nemzetközi szállítási volumen, amit a romániai fogyasztók növekvő külföldi vásárlási kedve és az eladók külföldi piacokon való terjeszkedése táplál – vetíti előre egy elemzés.
Donald Trump elnök döntése, hogy 10 százalékos vámot vet ki az Egyesült Államokba importált legtöbb árura, valamint magasabb vámokat vet ki több tucat országra a riválisoktól a szövetségesekig, felerősítette a globális kereskedelmi háborút.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
szóljon hozzá!