Fotó: Barabás Ákos
Annak ellenére, hogy a legtöbb gazdaságban véget ért a betakarítás, a jelek szerint a piac egyáltalán nem stabilizálódott, a kukoricáért kínált ár gondot okoz a gazdáknak, akik abban reménykedtek, hogy a tél közeledtével az árak emelkedni fognak.
2023. november 21., 17:442023. november 21., 17:44
2023. november 21., 19:162023. november 21., 19:16
A konstancai kikötőben a kukorica ára az elmúlt napokban 190 euró volt tonnánként. Valamivel jobb árat fizetnek a bolgár kikötőkben (Várna/Burgas), ahol a kukorica tonnánkénti ára 194 euró körül mozgott – tájékoztat a közép- és dél-erdélyi falugazdászokat foglalkoztató Pro Agricultura Egyesület honlapja, a Falugazdasz.ro.
Az európai piacon a gabonafélék ára csökken, így a párizsi tőzsdén (Euronext) a márciusi szállítással kötött szerződések esetében a kukorica 207, 25 eurós tonnánkénti átlagárral zárt. A gazdák viszont azt állítják, hogy Romániában nem kapnak ilyen magas árat a kukoricáért.
Ionică Nechifor botoșani gazdálkodó, a Moldoovis Egyesület elnöke az Agrointel román mezőgazdasági portálnak úgy nyilatkozott, hogy
„A romániai gazdák amiatt aggódnak, hogy jelenleg a termelési ár alatt kénytelenek értékesíteni a kukoricát, ami még a hektáronkénti befektetést sem fedezi. A kukorica 65–70, a búza 80 bani. A kukorica esetében egyetlen hektár megművelési költségei 3500 lej körül mozognak, négy tonnáért kapunk 2800 lejt. Ez hektáronként 700 lej veszteséget jelent. A veszteség egy részét a támogatásból fedezzük ugyan, de a támogatás nem erre való” – hívta fel a figyelmet Ionică Nechifor.
Az átlagosnál magasabb hozamok ellenére is ráfizetéses a romániai gazdák gabonatermesztése. Továbbra is nagy gondot okoz az ukrán gabona jelenléte, másrészt a hazai termékek nyugat-európai exportpiacát is kisajátították a dömpingáron érkező ukrán áruk.
Pandora szelencéjét nyitotta ki az Európai Bizottság, amikor nem hosszabbította meg a szeptember 15-én lejárt behozatali tilalmat az ukrán gabonára. Nicu Vasile, a LAPAR elnöke szerint a versenyt torzító konkurencia miatt példátlan csődhullám indulhat el.
A Bolojan-kormány programja három pillérre épül: az államháztartás rendbetételére, a jó kormányzásra, valamint a polgárok iránti tiszteletre – derül ki a hétfőn közzétett dokumentumból.
Bár a közgazdászok szerint a lej még mindig kissé túlértékelt, az ING Bank elemzői úgy vélik, hogy a Román Nemzeti Bank (BNR) rövid távon ismét 5 lej/euró alá engedheti a román fizetőeszköz árfolyamát.
Idén nyáron nem emelkedik az általános áfakulcs – jelentette ki szombati sajtótájékoztatóján a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke, Dominic Fritz.
Legkésőbb hétfő reggelre elkészül a deficitcsökkentő intézkedéscsomag végleges változata Dragoș Anastasiu elnöki tanácsadó szerint.
Az uniós alapokhoz való hozzáférésének felfüggesztését kockáztatja Románia, ha október 15-ig nem tesz hatékony lépéseket a költségvetési hiány csökkentésére – jelentette ki pénteken Alin Andrieș pénzügyi államtitkár.
Két nappal az előző drágítás után, pénteken újra árat emelt töltőállomásain a Romániában legkiterjedtebb hálózattal rendelkező Petrom – ez már a harmadik drágítás volt az Izrael és Irán között dúló háború kitörése óta.
Az európai uniós statisztikákban amúgy is sereghajtó Romániában nemhogy javult volna, hanem romlott a hulladék újrahasznosításának aránya – figyelmeztetett a környezetvédelmi őrség (GNM).
Alin Andrieș pénzügyi államtitkár fogja képviselni Romániát az Európai Unió Gazdasági és Pénzügyi Tanácsának (ECOFIN) pénteki ülésén.
A román állam 18 új pályázati felhívást közölt bányászati koncessziós jog megszerzésére. A többek között arany-, grafit-, lignit-, feketekőszén-, érc- és sólelőhelyek közül hét helyszín Erdélyben található.
A Román Vasúttársaság utasszállító részlege túlélésre rendezkedett be: nem megy csődbe, nem állítja le a vonatokat, viszont a fizetésképtelenség veszélye fenyegeti – jelentette ki csütörtöki sajtótájékoztatóján a vállalat vezérigazgatója.
szóljon hozzá!