Marcel Ciolacu és ukrán kollégája, Denisz Smihal ukrán miniszterelnök Kijevben
Fotó: gov.ro
Az ukrán hatóságok úgy döntöttek, hogy mától az Ukrajnában élő román kisebbség nyelve hivatalosan is a román, nem a moldáv – jelentette be Marcel Ciolacu Kijevben a szerdai ukrán-román kormányülés végén.
2023. október 18., 18:052023. október 18., 18:05
2023. október 18., 20:092023. október 18., 20:09
A miniszterelnök elmondta, hogy Ukrajna és a Moldovai Köztársaság mielőbbi uniós csatlakozásához szükség van a kisebbségi jogok európai követelményeknek megfelelő védelmére. Ezt szerinte Romániában meg is valósult, így a jelenlegi romániai kisebbségvédelmi törvények követendő példaként szolgálhatnak az ukrán jogalkotók számára.
Beszámolója szerint a kormányülésen az ukrajnai román ortodox misék nyelve is szóba került. „Fontosnak tartottam megbizonyosodni arról, hogy a román ortodox papok továbbra is románul fogják celebrálni a miséket. A vallásszabadság alapvető jog, és minden társadalom számára alapvető a vallási identitás és a vallási rítusok nyelvének megőrzése” – mondta Ciolacu.
A román-ukrán együttes kormányülés végén a miniszterelnök elmondta, hogy a feleknek sikerült közös nevezőre jutni az ukrán gabona romániai tranzitjáról, illetve a román piac és a román termelők védelméről.
Fotó: gov.ro
Tájékoztatása szerint megállapodtak abban, hogy kétmillióról négymillió tonnára nő az idei év végéig a Románián havonta áthaladó ukrán gabona mennyisége; ehhez további infrastrukturális beruházásokat hajtanak végre a konstancai és a dunai kikötőkben, valamint a közutakon és a vasúton. Eközben a román termelők érdekei sem sérülnek – ígérte Marcel Ciolacu. A miniszterelnök arról is beszámolt, hogy a háború kitörése óta közel 30 millió tonna ukrán gabona haladt át Románia területén – írja az Agerpres.
Denisz Smihal ukrán miniszterelnök közölte, hogy a konzultációk eredményeként hét dokumentumot írtak alá: egy közös nyilatkozatot, egy kormányközi megállapodást a Bila Cerkva és Máramarossziget között egy Tiszán átívelő közúti határhíd megépítéséről, egy memorandumot az együttműködés megerősítéséről az ukrán gyártmányú termékek megbízható tranzitjának biztosítása érdekében, egy jegyzőkönyvet a személyek visszafogadásáról, egy szándéknyilatkozatot az ukrán és a román egészségügyi minisztériumok között, egy gyógyszerészeti együttműködési memorandumot, és egy együttműködési megállapodást az ukrán stratégiai ipari minisztérium és a román gazdasági minisztérium között a védelmi képességek növeléséről.
Ciolacu a látogatás során arról is beszélt, hogy Románia és Ukrajna „szemléletet vált” a román határ közelében lévő ukrán stratégiai infrastruktúra elleni orosz támadások megelőzésében. A miniszterelnök a román területre becsapódott drónmaradványokra utalva hangsúlyozta: eddig nem voltak arra utaló jelek, hogy Oroszország szándékosan megtámadta Romániát.
„Meggyőződésem, hogy együtt már megtettek bizonyos intézkedéseket” – jegyezte meg. Hozzátette, hogy Románia a NATO keretében, az Egyesült Államokkal együtt is hozott intézkedéseket az ilyen jellegű incidensek megelőzésére. Kijevi látogatása során Ciolacu találkozott Volodimir Zelenszkij ukrán államfővel is szerdán. Ciolacu és Zelenszkij találkozójának fókuszában a régió biztonsági helyzete, az Ukrajnának nyújtott román támogatás és a két ország közötti új határátkelők megnyitása állt. Zelenszkij nyolc nappal ezelőtt látogatott Bukarestbe.
Marcel Ciolacu miniszterelnök szerdán Kijevbe utazik, ahol a román és az ukrán kormány első együttes ülésén vesz részt a kabinet több tagjával, valamint védelmi, mezőgazdasági, közlekedési, energetikai, belügyi és egészségügyi szakemberekkel együtt.
Elena Lasconi, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke pénteken felkérte az állam intézményeit, hogy „ne tegyék tönkre a romániai demokráciát”, és vegyék figyelembe az állampolgárok véleményét.
Marcel Ciolacu miniszterelnök pénteki nyilatkozatával megerősítette, hogy akkor is visszalép az elnökjelöltségtől, ha a szavazatok újraszámolása nyomán a rá adott voksok száma nagyobb lesz, mint az Elena Lasconira adott voksoké.
November 30. és december 1-eje hivatalos munkaszüneti nap. A bevásárlóközpontok és szupermarketek különböző program szerint tartanak nyitva, de a parlamenti választások miatt egyes közintézmények sem zárnak be.
December 2-án, hétfőn, a parlamenti választások másnapján határoz a bukaresti alkotmánybíróság az államelnöki megmérettetés tárgyában – derül ki a taláros testület pénteki ülését követően.
Az Országos Audiovizuális Tanács (CNA) közleményben figyelmeztet pénteken, hogy az államelnök-választás második fordulójának választási kampánya nem kezdődik meg pénteken, november 29-én.
A Román Posta hétfőn elkezdi a decemberi nyugdíjak folyósítását – közölte pénteken az állami vállalat.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) megtámadta a bukaresti ítélőtáblánál a Központi Választási Iroda (BEC) döntését, amellyel elrendelte az elnökválasztás első fordulójában leadott szavazatok újraszámlálását.
Románia valamennyi megyéjében elkezdődött az elnökválasztás első fordulójában leadott szavazatok újraszámolása – nyilatkozta az Agerpres hírügynökségnek pénteken az Állandó Választási Hatóság (AEP) elnöke.
Három személy meghalt, öten pedig megsérültek egy péntek reggeli közlekedési balesetben Bákó megyében.
Sorsdöntő választás előtt állnak a romániai magyarok – jelentette ki Orbán Viktor magyar miniszterelnök pénteken a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában.
szóljon hozzá!