Fotó: Presidency.ro
Aláírta szerdán Klaus Johannis államfő a 2018-as állami költségvetést, ugyanakkor felhívta a kormány figyelmét a büdzsé bizonyos „gyenge” pontjaira, illetve óvatosságra, felelős adó- és költségvetési politikára intette a kormányt.
2018. január 03., 14:172018. január 03., 14:17
A román parlament december 22-én fogadta el a büdzsét, amely 5,5 százalékos gazdasági növekedéssel és csaknem 3 százalékos államháztartási hiánnyal számol.
Elfogadta pénteken a parlament a jövő évi költségvetést, amely 5,5 százalékos gazdasági növekedéssel számol.
Az elnöki hivatal közleménye szerint Johannis úgy véli, Romániának hiteles és kiegyensúlyozott költségvetésre van szüksége, hogy eleget tudjon tenni a gazdasági kihívásoknak. Úgy vélte, az országnak következetesen kell biztosítania a makrogazdasági stabilitást, valamint a költségvetés kiszámíthatóságát és fenntarthatóságát.
Johannis szerint Romániának el kell kerülnie a fenntarthatatlan gazdasági növekedés csapdáját, amikor a növekedés a fogyasztáson, az államháztartási hiány és az államadósság növelésén alapszik.
Megállapította:
Aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy miközben rekordütemű gazdasági növekedést regisztrálnak, gondok és bizonytalanságok merülnek fel az államháztartási hiány 3 százalékon tartásával.
Johannis szerint az Európai Unió tagállamai közül Románia tér el legnagyobb mértékben a vállalt strukturális hiánytól, ami azt vetíti előre, hogy a következő években Bukarestnek komoly erőfeszítéseket kell tennie, hogy visszatérjen a fegyelmezett költségvetési és adópolitikához. „A 2018-as költségvetés elmulasztja megtenni ezt az irányváltást, amit a kormány a 2018-2020-as időszakra szóló gazdasági stratégiájában vállalt” – állapította meg az elnök.
Mint mondta, a kormánynak jelentősen kellene javítania az adóbehajtást, hiszen jelenleg az EU-tagállamok közül Romániában az egyik legalacsonyabb a költségvetési bevételek GDP-arányos szintje.
Johannis szerint amennyiben a kormány az idén is feláldozza a közberuházásokat egyéb kiadásokért, alá fogja aknázni Románia gazdasági fejlődését, ezért alapvető fontosságúnak nevezte, hogy a büdzsébe foglalt összeget teljes mértékben beruházásokra költsék, és ne csoportosítsák át az év folyamán egyéb célokra.
Nagyon aktuális, de egyúttal sok kérdést felvető és bizonytalanság által övezett témára összpontosított a kolozsvári RMKT Bizniszvitamin elnevezésű rendezvénye, amely egy adóhatósági digitalizációs körképet igyekezett összerakni.
Hiába várják sokan hosszú évek óta, a közeljövőben nem fognak látványosan csökkenni a hatalmasra duzzadt kolozsvári ingatlanárak – vallják a Krónika által megkérdezett szakemberek, akik szerint több tényező együttállása alakította az árakat.
Az elmúlt héten szinte naponta emelkedtek a román 10 éves lejáratú román állampapírok hozamai.
Akárcsak tavaly ősszel, az idei hideg évszak kezdetén is azzal dicsekszenek a bukaresti hatóságok, hogy meghaladja a 100 százalékot Románia gáztározóinak a telítettsége. De hogyan lehetséges mindez? Szakember szolgált magyarázattal.
Tavaly az Európai Unió (EU) mezőgazdasági termelésének összértéke 537,1 milliárd eurót tett ki, ami 1,5 százalékkal kevesebb az egy évvel korábbinál; Románia azok közé a tagállamok közé tartozott, amelyekben nőtt a mezőgazdasági termelés értéke.
Kihirdette szerdán Klaus Iohannis államfő a minimálbér kiszámításának európai uniós irányelvekhez igazított új mechanizmusáról szóló törvényt.
Az idei év elejétől szeptember végéig 3,69 százalékkal 5,362 milliárd euróra nőtt Romániában a külföldi közvetlen tőkeberuházások értéke 2023 azonos időszakához képest – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
A romániai webáruházak az idei fekete pénteken a tavalyinál 5 százalékkal több rendelést regisztráltak, és az árleszállítások időszakában elkönyvelt bevételük 18 százalékkal haladta meg a múlt évit – derül ki a MerchantPro szerdán közzétett elemzéséből.
Hiába hirdettek győztest az észak-erdélyi autópálya legnehezebb, Szilágy megyei szakaszának megépítésére kiírt pályázaton, az építés tovább csúszhat, miután az egyik jelentkező megóvta az eredményt.
A PayU GPO Románia adatai szerint partnerkereskedőik több mint 1,15 millió tranzakciót bonyolítottak le a november 8-ai fekete pénteken, összesen 660 millió lej értékben; a legnagyobb értékű rendelés meghaladta a 75 000 lejt.
szóljon hozzá!