Fotó: Sóki Tamás/MTI
Az öntözőrendszerek 2027-ig tervezett kiépítésével az ország teljes mezőgazdasági területét megvédik majd az aszálytól, de lesznek beruházások a jégeső-elhárítási rendszerekbe is – ígérte pénteken Aradon Petre Daea mezőgazdasági és vidékfejlesztési miniszter.
2022. szeptember 02., 16:412022. szeptember 02., 16:41
2022. szeptember 02., 16:442022. szeptember 02., 16:44
Az Agromalim nemzetközi mezőgazdasági és élelmiszeripari vásáron részt vevő tárcavezető rámutatott, bár a 2022-es év rendkívül nehéz volt, hiszen „az aszály eluralkodott az egész országon”, búzából kilencmillió tonnát takarítottak be, ami fedezi a hazai szükségleteket és exportra is jut belőle.
A kukorica esetében „kényesebb a helyzet”, de a belföldi szükségletet kielégíti a termés. A betakarítás elkezdődött, eddig az összesen 2,5 millió hektárnyi vetésterület 4 százalékáról gyűjtötték be a kukoricát – magyarázta a miniszter.
A napraforgó betakarítása 26 megyében kezdődött el, és a termés változó, van, ahol 1000 kilogramm és van, ahol 3500 kilogramm a napraforgó hektáronkénti hozama.
– nyomatékosította Daea.
Az aszálykárokkal kapcsolatban a tárcavezető leszögezte, még nem szabtak meg költségvetést a kártérítésekre, októberig a gazdák még bejelenthetik a károkat, miközben a megyei kárfelmérő bizottságok a helyszínen dolgoznak – közölte az Agerpres hírügynökség.
Az első lépés öntözőrendszerek telepítése lesz, de lesznek beruházások a jégeső-elhárítási rendszerekbe is. Az öntözőrendszereket egy uniós alapokból finanszírozott program keretében építik ki 2027-ig – tette hozzá Petre Daea.
Az ország 35 megyéjéből származó adatok szerint 450 198 hektárra nőtt szerdán az aszály sújtotta termőföldek területe Romániában – tájékoztatott a mezőgazdasági és vidékfejlesztési minisztérium.
Több mint 462 ezer hektár termőterületet sújtott az aszály 35 megyében
Az ország 35 megyéjéből származó adatok szerint 462 059 hektárra nőtt pénteken az aszály sújtotta termőföldek területe Romániában – tájékoztatott a mezőgazdasági és vidékfejlesztési minisztérium. A közlemény szerint a szárazság 206 815 hektár búzát és tritikálét, 122 164 hektár kukoricát, 61 172 hektár napraforgót, 33 316 hektár árpát, zabot és rozst, illetve 31 714 hektár repcét érint. Eddig a következő megyékből jelentettek aszálykárokat: Fehér, Argeş, Arad, Bákó, Bihar, Botoşani, Brăila, Brassó, Buzău, Bukarest környéke, Călăraşi, Krassó-Szörény, Kolozs, Konstanca, Dâmboviţa, Dolj, Galac, Giurgiu, Hunyad, Ialomiţa, Iaşi, Ilfov, Máramaros, Mehedinţi, Neamţ, Olt, Prahova, Szilágy, Szatmár, Suceava, Teleorman, Temes, Tulcea, Vâlcea, Vaslui és Vrancea.
Jövő héten újabb egyeztetésekre kerül sor a Romániában feldolgozott hazai élelmiszertermékek árrésének korlátozásáról – jelentette be csütörtökön a mezőgazdasági miniszter.
A Kolozs megyeiek veszik fel a legnagyobb törlesztőrészletű és a legmagasabb összegű jelzáloghiteleket, de ők is fizetnek a legtöbbet az országban az ingatlanokért, míg a Konstanca megyeiek igénylik a legkisebb összegű jelzáloghiteleket.
Az Európai Bizottság csütörtökön kétmilliárd lej (400 millió euró) értékű román állami támogatási programot hagyott jóvá a 2023 szeptembere és 2024 augusztusa közötti súlyos aszály által érintett romániai gazdák kártalanítására.
A Romániából induló járatokra a legolcsóbban vasárnap, ezt követően pedig szombaton lehet repülőjegyet foglalni, a legolcsóbb lehetőségek pedig 30, sőt 45 nappal az indulás előtt elérhetőek – erre a következtetésre jutottak a Vola.ro szakemberei.
A kormány jóváhagyja a sör jövedéki adójának fokozatos emelésére vonatkozó ütemtervet – közölte szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Egy két felnőttből és két gyermekből álló család tisztességes megélhetéséhez szükséges minimális fogyasztói kosár havi értéke a 2023. szeptemberi 9978 lejről 4,7 százalékkal 10 450 lejre nőtt idén szeptemberre.
A kormány 2026. január elsejéig elhalasztja az ingatlanadók piackutatásokon alapuló kiszámítási módjának alkalmazását – jelentette be szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) az áprilisi 2,8 százalékról 1,9 százalékra módosította a román gazdaság idei növekedésére vonatkozó előrejelzését a kedden közzétett, Világgazdasági kilátások (World Economic Outlook) elnevezésű jelentésében.
A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazodó új mechanizmusáról fogadott el kedden törvénytervezetet a képviselőház. A jogszabályjavaslat a megfelelő európai uniós minimálbérekről szóló 2022/2041-es irányelvet ülteti át a román jogrendbe.
Az Eurostat kedden közzétett adatai szerint az EU tagállamainak átlagos GDP-arányos költségvetési hiánya a 2022-es 3,2 százalékról 3,5 százalékra nőtt 2023-ban.
szóljon hozzá!