Fotó: Sóki Tamás/MTI
Az öntözőrendszerek 2027-ig tervezett kiépítésével az ország teljes mezőgazdasági területét megvédik majd az aszálytól, de lesznek beruházások a jégeső-elhárítási rendszerekbe is – ígérte pénteken Aradon Petre Daea mezőgazdasági és vidékfejlesztési miniszter.
2022. szeptember 02., 16:412022. szeptember 02., 16:41
2022. szeptember 02., 16:442022. szeptember 02., 16:44
Az Agromalim nemzetközi mezőgazdasági és élelmiszeripari vásáron részt vevő tárcavezető rámutatott, bár a 2022-es év rendkívül nehéz volt, hiszen „az aszály eluralkodott az egész országon”, búzából kilencmillió tonnát takarítottak be, ami fedezi a hazai szükségleteket és exportra is jut belőle.
A kukorica esetében „kényesebb a helyzet”, de a belföldi szükségletet kielégíti a termés. A betakarítás elkezdődött, eddig az összesen 2,5 millió hektárnyi vetésterület 4 százalékáról gyűjtötték be a kukoricát – magyarázta a miniszter.
A napraforgó betakarítása 26 megyében kezdődött el, és a termés változó, van, ahol 1000 kilogramm és van, ahol 3500 kilogramm a napraforgó hektáronkénti hozama.
– nyomatékosította Daea.
Az aszálykárokkal kapcsolatban a tárcavezető leszögezte, még nem szabtak meg költségvetést a kártérítésekre, októberig a gazdák még bejelenthetik a károkat, miközben a megyei kárfelmérő bizottságok a helyszínen dolgoznak – közölte az Agerpres hírügynökség.
Az első lépés öntözőrendszerek telepítése lesz, de lesznek beruházások a jégeső-elhárítási rendszerekbe is. Az öntözőrendszereket egy uniós alapokból finanszírozott program keretében építik ki 2027-ig – tette hozzá Petre Daea.
Az ország 35 megyéjéből származó adatok szerint 450 198 hektárra nőtt szerdán az aszály sújtotta termőföldek területe Romániában – tájékoztatott a mezőgazdasági és vidékfejlesztési minisztérium.
Több mint 462 ezer hektár termőterületet sújtott az aszály 35 megyében
Az ország 35 megyéjéből származó adatok szerint 462 059 hektárra nőtt pénteken az aszály sújtotta termőföldek területe Romániában – tájékoztatott a mezőgazdasági és vidékfejlesztési minisztérium. A közlemény szerint a szárazság 206 815 hektár búzát és tritikálét, 122 164 hektár kukoricát, 61 172 hektár napraforgót, 33 316 hektár árpát, zabot és rozst, illetve 31 714 hektár repcét érint. Eddig a következő megyékből jelentettek aszálykárokat: Fehér, Argeş, Arad, Bákó, Bihar, Botoşani, Brăila, Brassó, Buzău, Bukarest környéke, Călăraşi, Krassó-Szörény, Kolozs, Konstanca, Dâmboviţa, Dolj, Galac, Giurgiu, Hunyad, Ialomiţa, Iaşi, Ilfov, Máramaros, Mehedinţi, Neamţ, Olt, Prahova, Szilágy, Szatmár, Suceava, Teleorman, Temes, Tulcea, Vâlcea, Vaslui és Vrancea.
A kormánykoalíció várhatóan szerdán véglegesíti a deficitcsökkentő intézkedéscsomagot, amelyet július 7-ig kell „törvénybe önteni” – jelentette be Dragoș Anastasiu reformokért felelős miniszterelnök-helyettes kedd este.
Szó sincs a nyugdíjak és a bérek kifizetésének elhalasztásáról vagy blokkolásáról, ahogyan az a nyilvánosságban felmerült – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter.
Jelenleg 900 ezer romániai munkavállaló él a nyugdíjrendszer harmadik pillére, a fakultatív magánnyugdíjalap adta megtakarítási lehetőséggel, míg további mintegy 96 ezren már megkapták az itt felgyűlt pénzüket az első 18 év után.
Drágul a hitelfelvétel az év második felében – figyelmeztetnek szakemberek.
Bár az alapélelmiszerek ára egyelőre nem nő – legalábbis nem az árrés megemelése miatt –, számos területen hozott drágulásokat az év második fele. A legnagyobb áremelkedés a villamosenergia esetében lesz.
A fejlesztési és közigazgatási minisztérium ma közvitára bocsátott egy jogszabálytervezetet, amely szerint szigorú, teljesítményalapú feltételekhez kötik az európai uniós forrásokból finanszírozott beruházásokon dolgozó közalkalmazottak bérpótlékát.
Lesújtó képet vázolt fel Alexandru Nazare pénzügyminiszter a román gazdaság helyzetéről.
Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
szóljon hozzá!