Képünk illusztráció
A 2022-2023-as téli időszakra megfeleződik a földgáz ára az idei télhez képest, a kormánynak pedig nem áll szándékában felső határt szabni a termelői áraknak – jelentette ki csütörtökön, egy energetikai témájú rendezvényen Niculae Havrileţ.
2021. szeptember 23., 17:362021. szeptember 23., 17:36
2021. szeptember 23., 17:492021. szeptember 23., 17:49
Az energiaügyi miniszter tanácsosa konjunkturálisnak nevezte a földgáz jelentős drágulását. Szerinte az Északi Áramlat-2 gázvezeték körüli gondok és az igen alacsony tavalyi szintjük vezetett az árak emelkedéséhez. Emlékeztetett arra, hogy a földgáz még az energiaárak liberalizálása előtt sem volt annyira olcsó, mint a múlt évben, a világjárvány idején.
Kitért arra is, hogy a kormány nem kíván felső határt szabni a termelői áraknak, ehelyett a valóban rászoruló fogyasztókon készül célzott intézkedésekkel segíteni. „Ha korlátozod a termelők árait, elveszed a kedvüket a befektetésektől” – magyarázta.
Havrileţ közölte, hogy az energiaárak növekedésének kompenzálására egymilliárd lejre van szükség, és ez a pénz rendelkezésre fog állni. A kormány ezt a költséget éppen az energiaszámlák után fizetett hozzáadottérték-adóból (TVA-ból) készül fedezni. „A magas fűtés-, áram- és földgázszámlák csak januárban érkeznek, addig elegendő pénz folyik be a költségvetésbe” – idézi az energiaügyi miniszter tanácsosát az Agerpres.
Romániában az év elején, az energiapiac liberalizálásakor beindult a drágulási spirál, januárban átlagosan 18 százalékkal emelkedett az elektromos áram lakossági ára. A trend azóta folytatódott: a legfrissebb, augusztusi adatok szerint a villamos energia ára 24,65, a földgázé pedig 20,55 százalékkal nőtt a tavalyi év nyolcadik hónapjához viszonyítva, az energiaárakat – villanyáram, földgáz és távhő – együtt vizsgálva pedig 21,51 volt az áremelkedés. Októbertől ugyanakkor az egekbe szöknek az energiaárak, a szolgáltatók ugyanis 75-100 százalékos vagy ennél is nagyobb mértékű növekedésről tájékoztatták lakossági ügyfeleiket. Akad például olyan társaság is, amely a földgáz eddigi 64,5 lejes megawattóránkénti tarifáját novembertől 260 lej/MWh-ra srófolja.
Az energiaárak továbbra is magasak maradnak, ezért az embereknek hatékonyabbá kell tenniük a fogyasztásukat, a hatóságoknak segíteniük kell a rászorulókon, a vállalatoknak pedig szolidaritási adót kell fizetniük.
Csütörtöki ülésén a kormány december 19-ig meghosszabbította azt az időszakot, ameddig az adófizetők a részleges adóamnesztia kedvezményeivel élve törleszthetik az adóhátralékaikat.
Soha nem látott magasságokba röpítette Donald Trump győzelme a bitcoint és más kriptovaluták árfolyamát. Szakértővel jártuk körbe az árrobbanás körülményeit, a várható trendeket.
Sürgősségi rendeletet fogadott el csütörtökön a kormány az akkumulátoros energiatárolás és a szivattyús-tározós erőművek támogatásáról – számolt be Sebastian Burduja.
Hárommillió lejjel kiegészítette a kormány csütörtöki ülésén a burgonyatermesztőket támogató program költségvetését – közölte a mezőgazdasági minisztérium.
A kormány jóváhagyja Románia 2025–2035-ös energiastratégiáját, és a kiszolgáltatott fogyasztók védelme érdekében meghosszabbítja az energiaár-sapkára vonatkozó intézkedést – jelentette be csütörtökön a miniszterelnök.
Fiaskó árnyékolta be már az üzembe állítása utáni második napján a román állam által vásárolt vadonatúj Alstom vonat útját: nem tudott elindulni.
Az amerikai Lockheed Martin és a nagyváradi Sinteza vállalat szándéknyilatkozatot írt alá egy fenntartható és stabil energia előállítását támogató, szén-dioxid-kibocsátásmentes GridStar Flow akkumulátorgyár nagyváradi megépítéséről.
Az adósságot maguk előtt görgető romániai lakosok csaknem fele a kormányt okolja a felhalmozott adósságaiért, legyen szó banki tartozásokról vagy ki nem fizetett számlákról – derül ki a 2024-es adósságbarométerből.
A kontinensen fertőz a madárinfluenza vírusa, Kelet-Európában Magyarország a legfertőzöttebb ország. A Krónika által megkérdezett szakember szerint Romániában egy Brăila és egy Konstanca megyei háztáji gazdaságban észlelték eddig a betegséget.
Úgynevezett köz- és magán-együttműködés révén képzeli el a Budapest és Bukarest között tervezett nagy sebességű vasút megépítését a román közlekedési miniszter.
1 hozzászólás