2012. november 07., 08:182012. november 07., 08:18
William Hague brit külügyminiszter októberben egy berlini konferencián kifejtette: a brit kormány vezető szerepet kíván betölteni az EU-ban, de tudomásul kell venni, hogy az Unió iránti bizalom a lakosság körében minden korábbinál gyöngébb. „A britek kiábrándultak az EU-ból, csak egy nagy gépezetet látnak benne, amely elvonja a döntések jogát a nemzeti parlamenttől, és minden hatáskört uniós szintre helyez” – mondta Hague.
E kiábrándultság jele, hogy a parlament alsóháza október 31-én, a hagyományosan uniópárti Munkáspárt és a konzervatívok EU-szkeptikus jobbszárnyának összefogásával, az uniós költségvetési kiadások csökkentésére szólította fel a konzervatív-liberális kormányt. Cameron szerint a költségvetés haszonélvezőinek ellenállása miatt nincsen esély a kiadáscsökkentés kiharcolására, legfeljebb a kiadások befagyasztását lehet elérni. Ugyanakkor a brit miniszterelnök jelezte, hogy ebben az ügyben kész a konfrontációra Brüsszellel, sőt akár a vétóra is, mert „felháborító” az EU-költségvetés Brüsszel által tervezett emelése, miközben Nagy-Britannia megszorításokra kényszerül.
A következő, 2014–2020-as költségvetési keret a november 22-én kezdődő, kétnapos uniós csúcstalálkozó egyetlen témája. A Daily Mail című brit lapban az Arnold Schwarzenegger által megformált robot után Merkelátornak nevezett német kancellár mindenképpen megegyezést akar elérni a novemberi értekezleten, hogy az ügy ne vonja el a figyelmet az euróválságról, az évzáró decemberi csúcstalálkozó tervezett témájáról. A német kormány szerint az euróövezeti válságot csak az uniós integráció mélyítésével lehet kezelni.
Ebben az ügyben áthidalhatatlannak tűnő nézetkülönbség mutatkozik Berlin és London között. Az integráció elmélyítését célzó uniós fiskális paktumtól például a huszonhetek közül Csehország mellett csak Nagy-Britannia maradt távol. Az uniós költségvetés ügyében viszont nem lehetetlen a kompromisszum. A hét évre szóló büdzsét tekintve „nincs is olyan nagyon távol a brit álláspont a mi nézeteinktől” – fogalmazott Steffen Seibert német kormányszóvivő pénteken, amikor bejelentette Merkel londoni útját.
Az Európai Bizottság 1033 milliárd eurós – az összesített uniós hazai össztermék (GDP) csaknem 1,1 százalékának megfelelő – kiadási összeget javasol, ami közel 5 százalékos növekedés a jelenlegi, 2007–2013 közötti időszak 976 milliárdos költségvetési főösszegéhez képest. A brit álláspont szerint a kiadásokat be kell fagyasztani reálértéken, vagyis csak az uniós inflációnak megfelelő mértékben szabad emelni, ami nagyjából 2 százalékos növekedést jelentene.
Bár Románia továbbra is az Európai Unió alacsonyabb átlagbéreket kínáló országai közé tartozik, a vásárlóerő-paritás (PPS) alapján már nem szerepel a sereghajtók között – derül ki az Euronews elemzéséből.
Nagyváradon nyitott üzemet a finn Amer Sports – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
A 2022-es energiaválságot követő csökkenés óta a tavalyi második félévben nőtt először a földgáz lakossági ára az Európai Unióban (EU); a legalacsonyabb árakat Magyarországon, Horvátországban és Romániában jegyezték.
Alaposan megrengeti Románia és ezáltal a polgárok pénzügyeit az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye.
A szélsőjobboldali jelölt, George Simion közel 41 százalékos eredménye és a PSD–PNL–RMDSZ-koalíció jelöltjének, Crin Antonescunak a kiesése máris megmutatja a romániai pénzpiacokra gyakorolt első hatásokat.
Kitolta a magyar MVM energetikai cég a német E.ON egyes romániai érdekeltségének átvételére vonatkozó becsléseket annak nyomán, hogy a román hatóságok aggályokat fogalmaztak meg az ügylettel kapcsolatban.
Az A3-as jelzésű észak-erdélyi autópálya problémás szakaszán megépítendő viaduktok műszaki engedélye elbírálásra vár az országos közútkezelő vállalat (CNAIR) műszaki és gazdasági bizottságában, az építkezés így csak később kezdődhet.
Az európai uniós csatlakozás óta látványosan nőtt a romániai lakosság jövedelme, az egyenlőtlenségek azonban nem tűntek el – húzza alá a Romanian Economic Monitor kutatócsoport friss elemzése.
Csalásnak bizonyulhatnak az ellenállhatatlannak tűnő nyaralási ajánlatok, és résen kell lenniük a vakációzásra vágyóknak, hiszen számos „digitális” csapda leselkedhet rájuk – hívta fel a figyelmet az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).
Az ING Bank Románia makrogazdasági szakértőinek várakozásai szerint az ország nominális GDP-je 2034-ben meghaladhatja a 700 milliárd eurót, 2035-ben pedig megközelítheti a 800 milliárd eurót.