2009. július 07., 10:232009. július 07., 10:23
„A legnagyobb vérveszteségen már túl vagyunk” – fogalmazott Bernard Baumohl, a gazdasági előrejelzéseket készítő Economic Outlook Group vezető közgazdásza. Baumohl úgy látja, hogy az Egyesült Államok kilábalóban van a 2007 decemberében kezdődött recesszióból, amely lehet, hogy már véget is ért, és elkezdődött a törékeny gyógyulás.
A gyors felépülés reményét eloszlatta a munkaügyi minisztérium csütörtökön közölt adata: júniusban 467 ezer munkahely szűnt meg az Egyesült Államokban. Összesen már 14,7 millió munkanélküli van, ez a munkaerő 9,5 százaléka. Nigel Gault, az IHS Global Insight elemzőcég vezető közgazdásza rámutatott: a júniusi adat arra figyelmeztet, hogy a felépülés útja nem lesz zökkenőmentes.
Várakozása szerint a munkanélküliség növekedése 2009-ben folytatódni fog, és 2010 első felében, 10,3 százalékon fog tetőzni. A közgazdászok a házeladások enyhe növekedése alapján jósolnak már idén második félévre némi gazdasági javulást. Ugyancsak reményre ad okot, hogy a termelő szektor hosszú zsugorodás után a legfrissebb adatok szerint stabilizálódni látszik.
Az NPR által megkérdezett közgazdászok legtöbbje csak 2010-re vár élénkebb növekedést, elsősorban azért, mert még mindig visszafogott a kereslet a gépkocsik és a házak iránt. A pesszimistább szakemberek közé tartozik Heidi Shierholz, az Economic Policy Institute közgazdásza, aki szerint a növekvő munkanélküliség elmélyítheti a hitelkártyaválságot, vagy pedig újabb jelzáloghitelcsőd-sorozatot, házlefoglalási hullámot indíthat el.
Szerinte amíg az amerikai vállalatok nem lesznek képesek nagy számban új munkahelyeket teremteni, addig a kockázatok nem múlnak el. Az aggasztó adatok között idézte, hogy júniusban 4,4 millió ember, a munkaerő 2,8 százaléka volt már legalább 6 hónapja munka nélkül, ez meghaladja a 1980-as évek elején rögzített 2,6 százalékos rekordot.
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.