Fotó: Agerpres
2010. szeptember 06., 09:272010. szeptember 06., 09:27
Alumíniumhulladékot feldolgozó üzem kezdte meg a működését az Arad megyei Szentannán. Az üzem az osztrák Hammerer Aluminium Industries GmbH tulajdonában van.
„Az üzem hat hektáron terül el, és 115 embernek biztosít munkát. A termelési kapacitás évi 50 ezer tonna alumínium. A beruházás összértéke meghaladja az 50 millió eurót” – nyilatkozta a pénteki avatóünnepségen jelen levő Jürgen Hammerer, az osztrák cég tulajdonosa, hozzátéve, hogy Romániában ez az első, az alumínium újrahasznosítását célzó beruházás. A befektetők 2008 tavaszán döntöttek arról, hogy Szentannán építik fel az üzemet, az alapkő letételére pedig tavaly, április 10-én került sor. A felhasznált technológia világszínvonalú, állítják a Hammerer képviselői.
A felhasznált nyersanyag 90 százaléka alumíniumhulladék, amit 500 kilométeres körzetből gyűjtenek öszsze, külföldről is. „Ezen technológia előnye, hogy az alumíniumhulladék olvasztása során kibocsátott szennyező anyagok mennyisége alacsonyabb, mint a bauxitfeldolgozás esetén” – jelentette ki Jürgen Hammerer. Ez elsősorban annak tudható be, hogy a hulladékfeldolgozás energiaigénye 95 százalékkal alacsonyabb, mint a bauxit alapú alumíniumgyártásé. A próbaüzem idén márciusban kezdődött, melynek során átlagosan napi 205 tonna alumíniumhulladékot olvasztottak be.
A Hammerer Aluminium Industries éves forgalma 200 millió euró, alkalmazottainak száma meghaladja a négyszázat. A cég évente több mint 150 ezer tonna alumíniumterméket állít elő.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.