2012. április 12., 10:082012. április 12., 10:08
Dumitru Voloşeniuc, a Bihar megyei önkormányzat turizmusért felelős alelnöke elmondta: a projekt egy éven át folyik majd, és elsődleges célja alternatív szakkurzusok szervezése. Az itt megszerzett tudásnak panziókban vagy egyéb kisebb, vidéki szálláshelyeken dolgozók vehetik majd hasznát. A képzéseken több mint 90 személy vehet részt Bihar megyéből, további hatvanan pedig Hajdú-Biharból.
Voloşeniuc szerint a projekt egyszerre segít majd a turisztikai egységeknek, amelyek kompetens alkalmazottakat keresnek, illetve a munkakeresőknek, akik megfelelő állásra vágynak. Zsolnai Lajos, a magyarországi partner Türr István Képző- és Kutatóintézet debreceni igazgatóságának szaktanácsadója azt mondta, a kisebb vendéglátóegységek és panziók dolgozóinak nagyon széles körű ismeretekkel kell rendelkezniük: a vendégek fogadásán, a szobák előkészítésén és az étel felszolgálásán túl sok esetben menedzseri képességekre is szükségük van.
A képzéseken az összes területet érintik majd, emiatt nevezhetők alternatívnak a projekt során megszervezett kurzusok – a jelenlegi hivatalos vendéglátóképzés ugyanis a szakember szerint túlságosan szakosodott. A projekt kezdetén a partnerek adatbázist alakítanak ki a két megye összes, 8-10 szobával rendelkező panziójának számbavételével, amelyeknek vezetőit kérdőív kitöltésére kérik fel. A válaszok alapján innovatív tananyag állhat össze, amelyet románul és magyarul is kiadnak. A projektet a Regionáis Fejlesztési Alap 163 ezer euróval támogatja, ami a két partner összesen 190 ezer eurós önrészével egészül ki.
Az A3-as jelzésű észak-erdélyi autópálya problémás szakaszán megépítendő viaduktok műszaki engedélye elbírálásra vár az országos közútkezelő vállalat (CNAIR) műszaki és gazdasági bizottságában, az építkezés így csak később kezdődhet.
Az európai uniós csatlakozás óta látványosan nőtt a romániai lakosság jövedelme, az egyenlőtlenségek azonban nem tűntek el – húzza alá a Romanian Economic Monitor kutatócsoport friss elemzése.
Csalásnak bizonyulhatnak az ellenállhatatlannak tűnő nyaralási ajánlatok, és résen kell lenniük a vakációzásra vágyóknak, hiszen számos „digitális” csapda leselkedhet rájuk – hívta fel a figyelmet az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).
Az ING Bank Románia makrogazdasági szakértőinek várakozásai szerint az ország nominális GDP-je 2034-ben meghaladhatja a 700 milliárd eurót, 2035-ben pedig megközelítheti a 800 milliárd eurót.
Románia gazdasága erős és ellenálló – szögezte le Tánczos Barna pénzügyminiszter szerdán a Facebook-oldalán közzétett posztban.
Márciusban 16 százalékkal, közel 10,5 milliárd euróra nőttek a költségvetés bevételei – jelentette be Marcel Ciolacu miniszterelnök a szerdai kormányülés elején.
Az idei első negyedévben 21.006 vállalkozást töröltek a romániai cégjegyzékből, 16,95 százalékkal kevesebbet, mint 2024 első három hónapjában – derül ki az országos cégbíróság (ONRC) szerdán közölt adataiból.
Az Alstomnak 50 millió eurós kötbért kell fizetnie a Vasúti Reformhatóságnak (ARF), mert nem tartotta be 37 új vasúti szerelvény szállítási ütemtervét – közölte az ARF.
A fenntarthatatlan ikerdeficit miatt a román gazdaság számára a legfőbb rövid távú kockázatot az jelenti, hogy leminősítik a bóvli (angolul junk, vagyis szemét) kategóriába – kongatta meg a vészharangot Adrian Codirlașu, a CFA Románia elnöke.
Legyártották a nyolcmilliomodik Dacia gépkocsit Romániában – írja az Economedia.ro az Automobile Dacia közleménye alapján. A Mioveni-ben található gyárban összeszerelt nyolcmilliomodik autó egy Indigo Blue színű Bigster Journey volt.