Alig nőtte ki a gyerekcipőt a biztosítási piac: az életszínvonalról is árulkodik a romániai lakosság hozzáállása a kötvényekhez

Kevesen élnek vele. A lakásbiztosítások terén is van még hova fejlődnie a romániai piacnak •  Fotó: Pixabay

Kevesen élnek vele. A lakásbiztosítások terén is van még hova fejlődnie a romániai piacnak

Fotó: Pixabay

Megnőtt a biztosítások iránti igény Romániában – erősítették meg a Krónikának nyilatkozó szakemberek, akik ugyanakkor arra is ráirányították a figyelmet, hogy még bőven van hová fejlődnie a biztosítások piacának. Ugyanakkor visszafogja a keresletet az is, hogy eltűntek az olcsó kötvények.

Bíró Blanka

2021. december 15., 08:372021. december 15., 08:37

Megnőtt idén a biztosítási kedv Romániában, többek között a koronavírus-világjárványnak is betudható, hogy a lakosság 42 százalékát ma már jobban foglalkoztatja az egészségbiztosítás megkötésének gondolata, mint a korábbi években – vont mérleget Adrian Marin, a Romániai Biztosító és Viszontbiztosító Társaságok Szövetségének (UNSAR) elnöke az egyesület által készített barométerre hivatkozva. Mint részletezte,

a megkérdezettek 67 százaléka mondta azt, hogy gazdasági és pénzügyi válságtól tart, 62 százalék lakását és autóját félti, 54–54 százalék pedig betegségtől és természeti katasztrófától fél.

„Még távolról sem állunk ott, ahol kellene”

Átlagosan 15 százalékkal növekedett a biztosítási piac bevétele az év első kilenc hónapjában az elmúlt év szeptemberéhez viszonyítva – derül ki eközben a Pénzügyi Felügyelet (ASF) jelentéséből. Mint Birtalan József, a felügyelet tagja kedden a Krónika megkeresésére elmondta, a teljesítményből világosan látszik a növekvő tendencia, ám még távolról sem állunk ott, ahol kellene, hogy jobban foglalkozzunk a saját egészségünkkel, a kockázatainkkal.

korábban írtuk

Enyhén nőtt a kötelező lakásbiztosítások száma, ám még így is a romániai otthonok alig több mint 20 százaléka van bebiztosítva
Enyhén nőtt a kötelező lakásbiztosítások száma, ám még így is a romániai otthonok alig több mint 20 százaléka van bebiztosítva

2021 szeptemberében 3,88 százalékkal mintegy 1,83 millióra nőtt a kötelező lakásbiztosítási kötvények (PAD) száma 2020. szeptember 30-ához viszonyítva – derül ki a Katasztrófák Elleni Biztosítási Csoport (PAID) által közzétett adatokból.

A hivatalos statisztikák szerint a növekedés eredményeként a bruttó hazai termék (GDP) egy százalékát teszi ki a biztosítási piac,

miközben például a magánnyugdíjpénztárak a GDP 10 százalékának megfelelő összegekkel rendelkeznek. „Éves szinten valószínűleg még nagyobb lesz a növekedés, mert a pénzügyi felügyelet a befizetett biztosítási díjak összegét méri, az év végi adatokban már a drágulás is megmutatkozik” – fejtette ki Birtalan József. Emlékeztetett, a City Insurance biztosító engedélyét szeptemberben vonták vissza, azután drágultak a kötvények, ezt az áremelkedést a mostani jelentés még nem tartalmazza. Elmondása szerint

általában minden területen növekedés tapasztalható, kivételt képeznek az utazási biztosítások

– ugyan mindenki kötött biztosítást, aki utazott, így próbálva kivédeni a járványhelyzetben a bizonytalanságot, hiszen ha karanténra kényszerültek, azt is állta a biztosítás, viszont kevesebben utaztak, ez mutatkozott meg a biztosítások piacán.

A legnagyobb, 22 százalékos növekedés az életbiztosítások terén észlelhető,

ám még mindig ez az egyik legkisebb szelete a romániai piacnak. Jelentősen emelkedtek a különböző munkálatokra kötött biztosítások, a jótállási, kivitelezési, előleg-visszafizetési garanciák is. „Ezeket minden közberuházásra kérik, anélkül nem is lehet részt venni a versenytárgyalásokon, a növekedés ez esetben azt jelzi, hogy több a beruházás, és ezek nagyobb értékűek. Ezt a szegmenst még továbbpörgetik a közberuházásokra lehívható uniós pénzek” – magyarázta Birtalan József.

Felvetésünkre a pénzügyi felügyelet tagja leszögezte,

minden növekedés ellenére még távolról sem állunk jól,

annál is inkább, hogy a piac 93 százalékát az általános biztosítások teszik ki, az élet- és egészségbiztosítás pedig mindössze 7 százalék, a fejlettebb gazdaságokban ezek aránya sokkal magasabb.

„Még bőven van hová fejlődni. A jólét egyik mutatója, hogy az emberek milyen mértékben tudnak a saját egészségük, kockázataik biztosítására áldozni. Ha kialakul egy erős középosztály, amelynek megvan az anyagi biztonsága, akkor többen bebiztosítják a jövőjüket.

Idézet
Egyértelműen látszik minden felmérésből, hogy Romániában az egészség- és életbiztosítások terén még hatalmas a fejlődési potenciál”

– részletezte a pénzügyi felügyelet tagja. Rámutatott: a járvány hatása megmutatkozik a biztosítások piacán, jobban ráirányította a figyelmet az egészségre, a biztonságra, ám anélkül is ennek a területnek növekednie kellett nálunk.

„Vannak nagyon jó biztosítók és csomagok, az egészségbiztosítás mellé több szolgáltatást is ajánlanak, például hozzáférést magán egészségügyi ellátási rendszerhez. Ez azt jelenti, hogy első jelre azonnal orvoshoz lehet és érdemes fordulni, ezzel megelőzik, hogy súlyosbodjon a betegség, így optimalizálni lehet a kezelés költségeit is. Van befektetési jegyhez kötött termék, a befizetett összeg értéknövekedésén osztozik a végén a biztosító és a biztosított, ha közben nem történik káresemény. Rengeteg lehetőség van, ezt még lehet fejleszteni, hiszen a terület nálunk még alig nőtte ki a gyerekcipőt” – összegezte Birtalan József.

korábban írtuk

Járvány idején értékesebb az egészség: nőttek az első félévben a biztosítótársaságok bevételei
Járvány idején értékesebb az egészség: nőttek az első félévben a biztosítótársaságok bevételei

Növelte az egészségbiztosítások iránti keresletet a koronavírus-járvány, ami miatt csökkent a piac függősége a gépjármű-biztosításoktól. És miután számottevően visszaesett a balesetek száma is, jelentősen nőtt a biztosítótársaságok profitja az előző év azonos időszakához képest. 

Visszahúzó erő, hogy eltűntek a legolcsóbb ajánlatok

„Többen érdeklődnek, több biztosítást kötnek” – jelentette ki hasonlóképpen érdeklődésünkre Lőrincz Lehel, a Transilvania Broker ügyvezetője is. Kifejtette, szeptember után valamelyest megtorpant a piac, mert

a City Insurance kiesésével eltűntek az alacsony árak.

Sokan ezt úgy érzékelik, hogy megdrágult például a lakásbiztosítási kötvény, holott ez mindig is annyi volt, csak a City Insurance kínálta potom pénzért, és ez az ajánlat tűnt el. A szakember tapasztalatai szerint az utazási biztosítások száma és összértéke is jelentősen visszaesett, szerinte is valószínűleg amiatt, hogy aki utazik, megvásárolja a kötvényt, de sokkal kevesebben utaznak. Lakásbiztosítást is többen kötnek, meglepően sok a felelősségbiztosítás, amit a bérlők kötnek, és ami azt fedezi, ha a szomszédoknak okoznak kárt.

Az egészségbiztosítások inkább a cégek körében népszerűek, ezzel jutalmazzák, „lojalizálják” az alkalmazottaikat. Van, aki bérletet köt a magán egészségügyi ellátókkal, van, aki biztosítást, részletezte Lőrincz Lehel.

A magánszemélyek sok esetben akkor érdeklődnének, és kötnének egészségbiztosítást, ha valamilyen egészségi problémájuk lesz, tehát amikor már diagnosztizáltak náluk valamilyen betegséget.

Ilyenkor már bonyolultabb, mert nagyon kevés az a kötvény, amely a már meglevő egészségügyi problémák ellátását, kezelését fedezi, sőt olyan biztosító is van, amelynél kizáró jellegű a meglevő betegség. Ezekre a helyzetekre az a megoldás, ha a munkaadó köt biztosítást, mert a cégeknél van arra a lehetőség, hogy az alkalmazott már meglevő betegségeit is ellássák – szögezte le Lőrincz Lehel.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. május 09., péntek

Jólétmérés: Magyarország továbbra is megelőzi Romániát az emberi fejlettségi index szerint

Megjelent az ENSZ idei jelentése az emberi fejlettségi szintről, mely a hagyományos statisztikai mutatóknál komplexebb, pontosabb módon hivatott számszerűsíteni az emberi jólét mértékét egy index segítségével.

Jólétmérés: Magyarország továbbra is megelőzi Romániát az emberi fejlettségi index szerint
2025. május 08., csütörtök

Az európai autóipar megsegítésére irányuló módosítást fogadott el az EP

Az Európai Parlament csütörtökön elfogadta az új autók és kishaszongépjárművek szén-dioxid-kibocsátási teljesítményszabványaira vonatkozó célzott módosítást.

Az európai autóipar megsegítésére irányuló módosítást fogadott el az EP
2025. május 08., csütörtök

Románia nem szorul az IMF „fájdalmas” reformjaira a miniszter szerint

Marcel Boloș európai beruházásokért és projektekért felelős miniszter úgy véli, szóba se jöhet egy hitelmegállapodás a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), ami szerinte az országos helyreállítási tervben foglaltaknál „fájdalmasabb” reformokat vonna maga után.

Románia nem szorul az IMF „fájdalmas” reformjaira a miniszter szerint
2025. május 08., csütörtök

Továbbra is Bukarest vonzza a legtöbb turistát, erdélyi megye a második helyen

Az év első három hónapjában 2,496 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), alig 1 százalékkal többet a 2024 januárja és márciusa között jegyzettnél.

Továbbra is Bukarest vonzza a legtöbb turistát, erdélyi megye a második helyen
2025. május 08., csütörtök

Napról napra kevesebbet ér a pénzünk: drágul az euró, rohamléptekben nő a kamat

Csütörtökön is folytatta lejtmenetét a román fizetőeszköz: a Román Nemzeti Bank (BNR) által 13 órakor kiközölt referencia-árfolyam 5,12 lej/euró volt a szerdai 5,0991 után, ami 0,0231 százalékos növekedést jelent.

Napról napra kevesebbet ér a pénzünk: drágul az euró, rohamléptekben nő a kamat
2025. május 08., csütörtök

Elemző a gazdaság alakulásáról: nincs pozitív forgatókönyv az idei évre

Nincs pozitív szcenárió, gazdasági szempontból az idei egy sötét év lesz – vetítette elő derűlátásra nem túl sok okot adóan a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.

Elemző a gazdaság alakulásáról: nincs pozitív forgatókönyv az idei évre
2025. május 07., szerda

Magyarországon terjeszkedik egy romániai fogászati cég

Magyarországon és Horvátországban terjeszkedik a román fogászati vállalat, a Dental Holding – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.

Magyarországon terjeszkedik egy romániai fogászati cég
2025. május 07., szerda

Nem tetszik az Európai Bizottságnak, hogy kevesebbet fizetünk a gázért, az ársapka kivezetését követeli

Indoklással ellátott véleményt küldött az Európai Bizottság (EB) Romániának, amiért korlátozza a gáztermelők szabadságát a földgáz nagykereskedelmi árának megállapításában.

Nem tetszik az Európai Bizottságnak, hogy kevesebbet fizetünk a gázért, az ársapka kivezetését követeli
2025. május 07., szerda

Borús kilátások: 5,09 lejre nőtt az euró árfolyama, gyors tempóban emelkedik a ROBOR szintje is

Miután kétévnyi viszonylagos stabilitás után az elmúlt 5 évben tapasztalt legnagyobb, 2,5 százalékos ugrással kedden az árfolyam átlépte az 5 lej/eurós lélektani határt, szerdán is tovább gyengült a román deviza az európai fizetőeszközzel szemben.

Borús kilátások: 5,09 lejre nőtt az euró árfolyama, gyors tempóban emelkedik a ROBOR szintje is
2025. május 06., kedd

Átlagbérek Európában: Luxemburg és Svájc a jövedelmi lista élén, Románia az uniós átlag alatt

Bár Románia továbbra is az Európai Unió alacsonyabb átlagbéreket kínáló országai közé tartozik, a vásárlóerő-paritás (PPS) alapján már nem szerepel a sereghajtók között – derül ki az Euronews elemzéséből.

Átlagbérek Európában: Luxemburg és Svájc a jövedelmi lista élén, Románia az uniós átlag alatt