Járvány idején értékesebb az egészség: nőttek az első félévben a biztosítótársaságok bevételei

Jól jött a biztosítóknak, hogy a kijárási korlátozások idején visszaesett a közúti balesetek száma •  Fotó: Pinti Attila

Jól jött a biztosítóknak, hogy a kijárási korlátozások idején visszaesett a közúti balesetek száma

Fotó: Pinti Attila

Növelte az egészségbiztosítások iránti keresletet a koronavírus-járvány, ami miatt csökkent a piac függősége a gépjármű-biztosításoktól. És miután – főként a szükségállapot idején – számottevően visszaesett a balesetek száma is, jelentősen nőtt a biztosítótársaságok profitja az előző év azonos időszakához képest. A kártérítések kifizetésével viszont továbbra sem sietnek.

Bálint Eszter

Bíró Blanka

2020. október 08., 08:202020. október 08., 08:20

Nemcsak a futárszolgálatok és a webáruházak a nagy nyertesei a koronavírus-világjárványnak Romániában, hanem a biztosítótársaságok számára is hasznot hajtott a pandémia – hívta fel a figyelmet friss elemzésében az Economica.net gazdasági portál. Mint aláhúzták, két tényező is pörgette a biztosítók profitját. Egyrészt a szükségállapot alatt, vagyis március közepe és május közepe között bevezetett kijárási korlátozások idején számottevően csökkent a gépjárműforgalom, és ezáltal a balesetek száma is, így jóval kevesebb kárpótlást kell fizetniük a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítási (kgfb/RCA) vagy CASCO-kötvények után. Másrészt

nagyon sok magánszemély és cég gondolkodott úgy, hogy – biztos, ami biztos alapon – egészségbiztosítást köt.

Az Economica.net számításai szerint a Romániában jelen levő biztosítótársaságok profitja viszont számottevően nagyobb volt, mint az előző év azonos időszakában elkönyvelt nyereség: idén 101 millió lejes nettó eredményük volt a tavalyi 66 millió lej után. Mindez az elemzés szerint annak tudható be, hogy

az elmúlt legalább 5–7 évben ez volt az első félév, amikor csökkent a kifizetett kártérítések összege.

Eközben az értékesítés terén nem regisztrált visszaesést, ha lassúbb ütemben is, de egyes területeken nőttek az eladások. Azok például, akik már rendelkeztek ismert egészségbiztosítással, a megváltozott körülményekhez igazították a kötvényüket, ami által akkor is védelmet, ellátást élveznek, ha koronavírussal fertőződnek meg. Sokan pedig most eszméltek rá arra, hogy fontos lehet egy egészségbiztosítás, és most kötötték meg életük első hasonló jellegű biztosítását.

Az egészségbiztosítási kötvényekre fordított összegek ilyen körülmények között az idei év első hat hónapjában csaknem 30 százalékkal nőttek az előző év azonos időszakához mérten, és elérték a 264 millió lejt.

A kötelező gépjármű-felelősségbiztosítások terén eközben alig 2,67 százalékkal, a CASCO esetében pedig 1,29 százalékkal nőttek az eladások a tavalyi év első feléhez mérten, míg a „más biztosítások” kategóriában – amelybe az egészségbiztosítás is tartozik – nagyjából 20 százalékos növekedést regisztráltak. Ezért is mondják azt a szakemberek, hogy a pandémia miatt csökkent a piac függősége a klasszikus kgfb- és CASCO-kötvényektől.

Több csomagból is lehet választani, a biztosítótársaságok többsége rugalmas, vállalkozásra szabott ajánlattal rukkol elő •  Fotó: Kristó Róbert Galéria

Több csomagból is lehet választani, a biztosítótársaságok többsége rugalmas, vállalkozásra szabott ajánlattal rukkol elő

Fotó: Kristó Róbert

Fontosabb az egészség, az ellátás körülményei

„A járvány kitörése óta megnövekedett a magán egészségbiztosítások iránti érdeklődés” – erősítette meg szerdán a Krónika megkeresésére Lőrincz Lehel, a Transilvania Bróker ügyvezetője. Mint kérdésünkre rámutatott, a koronavírus-világjárvány begyűrűzését megelőző időben csak a nagyobb vállalatokra volt jellemző, hogy az alkalmazottaknak magán egészségbiztosítást kötöttek, ezt mintegy pluszjuttatásként ajánlva fel a munkatársaiknak.

Ám az elmúlt hónapokban egyre több kisebb vállalkozás is elkezdett áldozni erre. Megtapasztalták ugyanis, hogy a magán egészségügyi ellátási rendszerben – amelyhez a hozzáférést a pluszbiztosítás fedezi – jobb minőségű szolgáltatáshoz jutnak, ugyanakkor sokan ódzkodnak attól, hogy a járvány idején a közkórházakban vagy a rendelőkben keressék a gyógyulást.

Mint a szakember részletezte,

több csomagból is lehet választani, a biztosítótársaságok többsége rugalmas, vállalkozásra szabott ajánlattal rukkol elő.

A biztosítók ajánlatai közül is lehet válogatni, hiszen egy részüknek partnereik vannak az egészségügyi szolgáltatók között, és a kötvényt csak azoknál lehet száz százalékban érvényesíteni, a többi ellátást csak részben térítik meg.

A bróker kifejtette: havi mintegy 110 lejnél kezdődik egy alapcsomag egy személy esetében, és ettől felfele bármeddig el lehet menni, a kivizsgálást, kezelést, kórházi ellátást műtéteket magában foglaló biztosításig. Ezt lehet fokozni,

akár havi 10 ezer euróra vagy ennél többre is lehet egészségbiztosítást kötni, ezért a pénzért már Európában bárhol igénybe lehet venni az ellátást, de arra is van lehetőség, hogy világszinten megkeresik a legjobb szakorvost, és hozzá lehet fordulni.

Továbbra is késnek a kifizetések

Kérdésünkre ugyanakkor a bróker arra is kitért, hogy a kijárási korlátozás alatt valóban látványosan megcsappant a balesetek, és ebből adódóan a kárigénylések száma. Ez viszont a várakozásokkal ellentétben nem eredményezte azt, hogy miután újraindult a forgalom, felgyorsult volna a kifizetések üteme.

A biztosítótársaságok továbbra is húzzák az időt, általában 40 napra fizetik ki a kárt,

de még ezen felül is keresik a kiskapukat, hogy minél később fizessenek. „Telnek a hetek, és csak akkor mondják meg, hogy hiányzik egy dokumentum, ha az ügyfél érdeklődik, majd amikor kiegészíti az iratcsomót, újabb várakozási idő következik” – osztotta meg velünk nem túl pozitív tapasztalatait Lőrincz Lehel.

Amint arról több ízben is írtunk, a szakértők számtalan alkalommal felhívták a figyelmet, hogy a biztosítók az árversenyben dömpingáron adják a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítást, ami azzal jár, hogy nehézkesen tudják fizetni a kárpótlásokat.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. november 04., hétfő

Bankfelvásárlás: a harmadik legnagyobb szereplővé válik az olasz pénzintézet

Az UniCredit megvásárolta az Alpha Bank Románia többségi részvénycsomagját – írja az Economedia.ro az olasz pénzügyi csoport bankfelvásárlást rögzítő közleménye alapján.

Bankfelvásárlás: a harmadik legnagyobb szereplővé válik az olasz pénzintézet
2024. november 04., hétfő

Nagyon kell a pénz az államnak: most éppen lakossági kötvényeket dobtak piacra

November 4-étől, hétfőtől ismét jegyezhetők a Tezaur program keretében kibocsátott lakossági állampapírok – tájékoztatott a pénzügyminisztérium.

Nagyon kell a pénz az államnak: most éppen lakossági kötvényeket dobtak piacra
2024. november 04., hétfő

Japán cégre bízhatják az 1 milliárd euróra becsült erdélyi beruházást

A japán Itochu Corporation építené meg a tárnicai vízerőművet az Erdélyi-Szigethegységben – írja az Economedia.ro a bukaresti energiaügyi minisztérium közleménye alapján.

Japán cégre bízhatják az 1 milliárd euróra becsült erdélyi beruházást
2024. november 04., hétfő

Több külföldi turista érkezett Romániába, mint tavaly

Romániában 12,8 százalékkal nőtt a külföldi turisták száma 2023 első kilenc hónapjában az előző év azonos időszakához képest – közölte hétfőn az Országos Statisztikai Intézet (INS).

Több külföldi turista érkezett Romániába, mint tavaly
2024. november 02., szombat

A romániai emberekbe és vállalatokba is befektetne a kormányfő

Az ország újraiparosítása, valamint a kis- és középvállalkozások támogatása a két fő pillére a román gazdaság egészséges fejlődésének – jelentette ki Marcel Ciolacu miniszterelnök szombaton Aradon, miután helyi üzletemberekkel találkozott.

A romániai emberekbe és vállalatokba is befektetne a kormányfő
2024. november 02., szombat

Recesszió? A kormányfő ellentmond az elemzők forgatókönyvének

Az európai gazdasági válság Romániában is érezteti a hatását, de nem fog recesszióba lépni az ország – jelentette ki szombaton Marcel Ciolacu miniszterelnök. Elemzők nemrég arra figyelmeztettek, hogy jövőre nem zárható ki a recesszió.

Recesszió? A kormányfő ellentmond az elemzők forgatókönyvének
2024. november 02., szombat

Nem maradt kampányígéret a fizetésemelés, de a nagyját megette az infláció

Magasabb fizetéseket ígért a négy évvel ezelőtti választási kampányban a két leghosszabb ideig kormányzó politikai alakulat, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és a Szociáldemokrata Párt (PSD) is. Vajon a politikusok betartották a szavukat?

Nem maradt kampányígéret a fizetésemelés, de a nagyját megette az infláció
2024. november 01., péntek

Egyre több cég válik fizetésképtelenné

Az idei év első kilenc hónapjában 5119 cég és egyéni vállalkozó (PFA) jelentett fizetésképtelenséget, 11,82 százalékkal több, mint 2023 azonos időszakában, amikor 4578 esetet regisztráltak.

Egyre több cég válik fizetésképtelenné
Egyre több cég válik fizetésképtelenné
2024. november 01., péntek

Egyre több cég válik fizetésképtelenné

2024. november 01., péntek

Óriási bérkülönbségek az északnyugati régióban, Kolozs megye mindenkit letarol

Kolozs megyében 40–45 százalékkal magasabbak a fizetések az északnyugati régió többi megyéjéhez képest – derül ki a Beszterce-Naszód megyei regionális statisztikai igazgatóság pénteken közzétett elemzéséből.

Óriási bérkülönbségek az északnyugati régióban, Kolozs megye mindenkit letarol
2024. november 01., péntek

Török cégek építhetik az észak-erdélyi autópálya és egyben Románia legdrágább sztrádaszakaszát

Hosszas huzavonát követően végre épülhet Románia eddigi legdrágább autópálya-szakasza. Két török cégnek ítélték oda az észak-erdélyi autópálya utolsó két szakaszának megépítését.

Török cégek építhetik az észak-erdélyi autópálya és egyben Románia legdrágább sztrádaszakaszát