Járvány idején értékesebb az egészség: nőttek az első félévben a biztosítótársaságok bevételei

Jól jött a biztosítóknak, hogy a kijárási korlátozások idején visszaesett a közúti balesetek száma •  Fotó: Pinti Attila

Jól jött a biztosítóknak, hogy a kijárási korlátozások idején visszaesett a közúti balesetek száma

Fotó: Pinti Attila

Növelte az egészségbiztosítások iránti keresletet a koronavírus-járvány, ami miatt csökkent a piac függősége a gépjármű-biztosításoktól. És miután – főként a szükségállapot idején – számottevően visszaesett a balesetek száma is, jelentősen nőtt a biztosítótársaságok profitja az előző év azonos időszakához képest. A kártérítések kifizetésével viszont továbbra sem sietnek.

Bálint Eszter

Bíró Blanka

2020. október 08., 08:202020. október 08., 08:20

Nemcsak a futárszolgálatok és a webáruházak a nagy nyertesei a koronavírus-világjárványnak Romániában, hanem a biztosítótársaságok számára is hasznot hajtott a pandémia – hívta fel a figyelmet friss elemzésében az Economica.net gazdasági portál. Mint aláhúzták, két tényező is pörgette a biztosítók profitját. Egyrészt a szükségállapot alatt, vagyis március közepe és május közepe között bevezetett kijárási korlátozások idején számottevően csökkent a gépjárműforgalom, és ezáltal a balesetek száma is, így jóval kevesebb kárpótlást kell fizetniük a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítási (kgfb/RCA) vagy CASCO-kötvények után. Másrészt

nagyon sok magánszemély és cég gondolkodott úgy, hogy – biztos, ami biztos alapon – egészségbiztosítást köt.

Az Economica.net számításai szerint a Romániában jelen levő biztosítótársaságok profitja viszont számottevően nagyobb volt, mint az előző év azonos időszakában elkönyvelt nyereség: idén 101 millió lejes nettó eredményük volt a tavalyi 66 millió lej után. Mindez az elemzés szerint annak tudható be, hogy

az elmúlt legalább 5–7 évben ez volt az első félév, amikor csökkent a kifizetett kártérítések összege.

Eközben az értékesítés terén nem regisztrált visszaesést, ha lassúbb ütemben is, de egyes területeken nőttek az eladások. Azok például, akik már rendelkeztek ismert egészségbiztosítással, a megváltozott körülményekhez igazították a kötvényüket, ami által akkor is védelmet, ellátást élveznek, ha koronavírussal fertőződnek meg. Sokan pedig most eszméltek rá arra, hogy fontos lehet egy egészségbiztosítás, és most kötötték meg életük első hasonló jellegű biztosítását.

Az egészségbiztosítási kötvényekre fordított összegek ilyen körülmények között az idei év első hat hónapjában csaknem 30 százalékkal nőttek az előző év azonos időszakához mérten, és elérték a 264 millió lejt.

A kötelező gépjármű-felelősségbiztosítások terén eközben alig 2,67 százalékkal, a CASCO esetében pedig 1,29 százalékkal nőttek az eladások a tavalyi év első feléhez mérten, míg a „más biztosítások” kategóriában – amelybe az egészségbiztosítás is tartozik – nagyjából 20 százalékos növekedést regisztráltak. Ezért is mondják azt a szakemberek, hogy a pandémia miatt csökkent a piac függősége a klasszikus kgfb- és CASCO-kötvényektől.

Több csomagból is lehet választani, a biztosítótársaságok többsége rugalmas, vállalkozásra szabott ajánlattal rukkol elő •  Fotó: Kristó Róbert Galéria

Több csomagból is lehet választani, a biztosítótársaságok többsége rugalmas, vállalkozásra szabott ajánlattal rukkol elő

Fotó: Kristó Róbert

Fontosabb az egészség, az ellátás körülményei

„A járvány kitörése óta megnövekedett a magán egészségbiztosítások iránti érdeklődés” – erősítette meg szerdán a Krónika megkeresésére Lőrincz Lehel, a Transilvania Bróker ügyvezetője. Mint kérdésünkre rámutatott, a koronavírus-világjárvány begyűrűzését megelőző időben csak a nagyobb vállalatokra volt jellemző, hogy az alkalmazottaknak magán egészségbiztosítást kötöttek, ezt mintegy pluszjuttatásként ajánlva fel a munkatársaiknak.

Ám az elmúlt hónapokban egyre több kisebb vállalkozás is elkezdett áldozni erre. Megtapasztalták ugyanis, hogy a magán egészségügyi ellátási rendszerben – amelyhez a hozzáférést a pluszbiztosítás fedezi – jobb minőségű szolgáltatáshoz jutnak, ugyanakkor sokan ódzkodnak attól, hogy a járvány idején a közkórházakban vagy a rendelőkben keressék a gyógyulást.

Mint a szakember részletezte,

több csomagból is lehet választani, a biztosítótársaságok többsége rugalmas, vállalkozásra szabott ajánlattal rukkol elő.

A biztosítók ajánlatai közül is lehet válogatni, hiszen egy részüknek partnereik vannak az egészségügyi szolgáltatók között, és a kötvényt csak azoknál lehet száz százalékban érvényesíteni, a többi ellátást csak részben térítik meg.

A bróker kifejtette: havi mintegy 110 lejnél kezdődik egy alapcsomag egy személy esetében, és ettől felfele bármeddig el lehet menni, a kivizsgálást, kezelést, kórházi ellátást műtéteket magában foglaló biztosításig. Ezt lehet fokozni,

akár havi 10 ezer euróra vagy ennél többre is lehet egészségbiztosítást kötni, ezért a pénzért már Európában bárhol igénybe lehet venni az ellátást, de arra is van lehetőség, hogy világszinten megkeresik a legjobb szakorvost, és hozzá lehet fordulni.

Továbbra is késnek a kifizetések

Kérdésünkre ugyanakkor a bróker arra is kitért, hogy a kijárási korlátozás alatt valóban látványosan megcsappant a balesetek, és ebből adódóan a kárigénylések száma. Ez viszont a várakozásokkal ellentétben nem eredményezte azt, hogy miután újraindult a forgalom, felgyorsult volna a kifizetések üteme.

A biztosítótársaságok továbbra is húzzák az időt, általában 40 napra fizetik ki a kárt,

de még ezen felül is keresik a kiskapukat, hogy minél később fizessenek. „Telnek a hetek, és csak akkor mondják meg, hogy hiányzik egy dokumentum, ha az ügyfél érdeklődik, majd amikor kiegészíti az iratcsomót, újabb várakozási idő következik” – osztotta meg velünk nem túl pozitív tapasztalatait Lőrincz Lehel.

Amint arról több ízben is írtunk, a szakértők számtalan alkalommal felhívták a figyelmet, hogy a biztosítók az árversenyben dömpingáron adják a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítást, ami azzal jár, hogy nehézkesen tudják fizetni a kárpótlásokat.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. május 09., péntek

Mérséklődött a sokkhatás: hajszálnyit csökkent, de még 5 lej fölött az euró, lassult a ROBOR növekedése

Úgy tűnik, péntekre valamelyest mérséklődött az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye, majd az abból eredő kormányválság által okozott sokkhatás.

Mérséklődött a sokkhatás: hajszálnyit csökkent, de még 5 lej fölött az euró, lassult a ROBOR növekedése
2025. május 09., péntek

Burduja: Románia objektív okokból nem zárhatja be a széntüzelésű hőerőműveket

Az energiaügyi minisztérium ragaszkodik az országos helyreállítási terv újratárgyalásához és a széntüzelésű hőerőművek bezárásának elhalasztásához, mert a létesítmények leállása még nagyobb nyomást gyakorolna az energiaárakra – írta Sebastian Burduja.

Burduja: Románia objektív okokból nem zárhatja be a széntüzelésű hőerőműveket
2025. május 09., péntek

Jólétmérés: Magyarország továbbra is megelőzi Romániát az emberi fejlettségi index szerint

Megjelent az ENSZ idei jelentése az emberi fejlettségi szintről, mely a hagyományos statisztikai mutatóknál komplexebb, pontosabb módon hivatott számszerűsíteni az emberi jólét mértékét egy index segítségével.

Jólétmérés: Magyarország továbbra is megelőzi Romániát az emberi fejlettségi index szerint
2025. május 08., csütörtök

Az európai autóipar megsegítésére irányuló módosítást fogadott el az EP

Az Európai Parlament csütörtökön elfogadta az új autók és kishaszongépjárművek szén-dioxid-kibocsátási teljesítményszabványaira vonatkozó célzott módosítást.

Az európai autóipar megsegítésére irányuló módosítást fogadott el az EP
2025. május 08., csütörtök

Románia nem szorul az IMF „fájdalmas” reformjaira a miniszter szerint

Marcel Boloș európai beruházásokért és projektekért felelős miniszter úgy véli, szóba se jöhet egy hitelmegállapodás a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), ami szerinte az országos helyreállítási tervben foglaltaknál „fájdalmasabb” reformokat vonna maga után.

Románia nem szorul az IMF „fájdalmas” reformjaira a miniszter szerint
2025. május 08., csütörtök

Továbbra is Bukarest vonzza a legtöbb turistát, erdélyi megye a második helyen

Az év első három hónapjában 2,496 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), alig 1 százalékkal többet a 2024 januárja és márciusa között jegyzettnél.

Továbbra is Bukarest vonzza a legtöbb turistát, erdélyi megye a második helyen
2025. május 08., csütörtök

Napról napra kevesebbet ér a pénzünk: drágul az euró, rohamléptekben nő a kamat

Csütörtökön is folytatta lejtmenetét a román fizetőeszköz: a Román Nemzeti Bank (BNR) által 13 órakor kiközölt referencia-árfolyam 5,12 lej/euró volt a szerdai 5,0991 után, ami 0,0231 százalékos növekedést jelent.

Napról napra kevesebbet ér a pénzünk: drágul az euró, rohamléptekben nő a kamat
2025. május 08., csütörtök

Elemző a gazdaság alakulásáról: nincs pozitív forgatókönyv az idei évre

Nincs pozitív szcenárió, gazdasági szempontból az idei egy sötét év lesz – vetítette elő derűlátásra nem túl sok okot adóan a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.

Elemző a gazdaság alakulásáról: nincs pozitív forgatókönyv az idei évre
2025. május 07., szerda

Magyarországon terjeszkedik egy romániai fogászati cég

Magyarországon és Horvátországban terjeszkedik a román fogászati vállalat, a Dental Holding – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.

Magyarországon terjeszkedik egy romániai fogászati cég
2025. május 07., szerda

Nem tetszik az Európai Bizottságnak, hogy kevesebbet fizetünk a gázért, az ársapka kivezetését követeli

Indoklással ellátott véleményt küldött az Európai Bizottság (EB) Romániának, amiért korlátozza a gáztermelők szabadságát a földgáz nagykereskedelmi árának megállapításában.

Nem tetszik az Európai Bizottságnak, hogy kevesebbet fizetünk a gázért, az ársapka kivezetését követeli