Leállt az Első otthon program – a kormány ugyan ígértet tett arra, hogy megnöveli az idei évre állami garanciára kiutalt összegeket, ám erre még nem került sor.
2016. július 26., 19:132016. július 26., 19:13
2016. július 26., 19:172016. július 26., 19:17
Sajtóhírek szerint egyes bankok már legalább három hónapja, mások néhány hete nem fogadnak el hiteligénylést a kedvezményes feltételeket biztosító kormányprogram keretében. Ebben a hónapban egyébként kilenc bank kapott még keretet az Első otthon programra azoktól a pénzintézetektől, amelyeknél még megmaradtak bizonyos összegek, ez a pénz azonban összesen 250 hitelre volt elegendő, ezeket az igényléseket pedig már jóvá is hagyták.
Dragoş Nechifor hitelbróker a Digi 24 hírtelevízió megkeresésére úgy nyilatkozott, hogy 20-30 ezer igénylésre elegendő összeget kellene a kormánynak kiutalnia ahhoz, hogy az Első otthon program normális keretek között működhessen. A jelenlegi állás alapján a szakember úgy látja, hogy aki március-áprilisig nem nyújtotta be a hiteligénylési iratcsomót, annak nincs esélye a kedvezményes lakásvásárlási kölcsönre.
A bankok közben arra próbálják rávenni a kölcsönért folyamodókat, hogy válasszák a pénzintézetek saját hitelkonstrukcióit, ez azonban sok igénylő számára nem jelent opciót. A Finzoom.ro portálon közzétett adatok szerint, míg az Első otthon keretében egy 50 ezer eurós hitelhez a szükséges 5 százalékos önrész alig 2500 euró, és a kölcsön megítéléséhez elég egy 2640 lejes havi bevétel, addig a standard jelzáloghiteleknél ugyanennek a lakásnak a megvásárlásához már átlagosan 35 százalékos, vagyis 17 500 eurós önerőre van szükség, és havi 4720 lejes jövedelem nélkül esély sincs a hiteligénylés jóváhagyására. A pénzügyminisztérium a korábbi bejelentések értelmében jelenleg vizsgálja az Első otthon program hatékonyságát, hogy ennek nyomán döntsön a folytatásról.
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!