2012. november 28., 09:512012. november 28., 09:51
A szakember keddi bukaresti sajtótájékoztatóján elmondta, nemcsak finanszírozási eszközként van szüksége az országnak az újabb egyezményre, hanem a külföldi piacokon való megfelelő megítélésben is fontos ez.
„Egy újabb IMF-megállapodás révén Románia hitelesebb lenne, s olcsóbban jutna finanszírozáshoz” – részletezte Van Groningen, aki szerint éppen emiatt igen fontos, hogy létrejöjjön a megállapodás. Amint arról korábban beszámoltunk, az ország nemzetközi hitelezőinek – IMF, Európai Bizottság, Világbank – képviselői legutóbbi romániai látogatásuk során úgy nyilatkoztak, hogy akkor születhet újabb készenléti hitelmegállapodás a bukaresti hatóságokkal, amennyiben teljesülnek a korábbi szándéknyilatkozatokban rögzített feltételek, miután a közösen megállapított strukturális reformok közül sokat nem sikerült megvalósítani a meghatározott ütemterv szerint.
Steven van Groningen ugyanakkor tegnapi sajtótájékoztatóján arról is beszélt, hogy áláthatóbb gazdasági szférát, valamint törvénykezési stabilitást szeretnének a Romániában érdekelt külföldi beruházók. Szerinte a december 9. után megalakuló, új kormánytól az várják a befektetők, hogy jó gazda legyen, megoldja az adózás körül felmerült problémákat, illetve hatékonyan gyűjtse be a kirótt adókat, illetékeket. Elvárás továbbá, hogy a leendő kabinet tevékenysége átlátható legyen, legyen egy prioritáslistája a tervezett projektekről, az elkezdett munkálatokat pedig vigye is véghez. „Jobb konzultációt szeretnénk minden érintett féllel.
Azt tapasztaljuk, hogy a törvényeket sürgősségi kormányrendeletekkel módosítják. Sokkal nagyobb törvénykezési stabilitásra van szükség” – vélte Van Groningen, aki ugyanakkor azt is felrótta, hogy túl gyakran változnak azok a személyek, akikkel tárgyalni kell. Az üzletember kijelentésével az elmúlt években tapasztalt, gyakori kormányátalakításokra utalt.
Hasonló elvárásai vannak az új kormánnyal szemben Raymond Bredennek, a Romániai Brit Kereskedelmi Kamara (CCBR) ügyvezető elnökének (jobb oldali portrénkon). Mint hangsúlyozta, az új kabinetnek párthovatartozástól függetlenül világosan jeleznie kell a szándékát a romániai helyzet jobbá tételére. A szakember szerint ezt három úton lehetne megvalósítani.
Először is – mint részletezte – növelni kellene az európai uniós pénzek lehívásának a hatékonyságát, továbbá ki kellene aknázni az országban rejlő potenciált, mind a természeti erőforrások, mind a humán erőforrás tekintetében, harmadsorban pedig Breden szerint a közeljövőben megalakuló kormánynak átláthatóan és szakszerűen kell cselekednie. A szakember ugyanakkor arra is kitért, hogy Románia számára a következő időszakban a fő kihívás a lej euróval szembeni konszolidálása.
Bár Románia továbbra is az Európai Unió alacsonyabb átlagbéreket kínáló országai közé tartozik, a vásárlóerő-paritás (PPS) alapján már nem szerepel a sereghajtók között – derül ki az Euronews elemzéséből.
Nagyváradon nyitott üzemet a finn Amer Sports – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
A 2022-es energiaválságot követő csökkenés óta a tavalyi második félévben nőtt először a földgáz lakossági ára az Európai Unióban (EU); a legalacsonyabb árakat Magyarországon, Horvátországban és Romániában jegyezték.
Alaposan megrengeti Románia és ezáltal a polgárok pénzügyeit az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye.
A szélsőjobboldali jelölt, George Simion közel 41 százalékos eredménye és a PSD–PNL–RMDSZ-koalíció jelöltjének, Crin Antonescunak a kiesése máris megmutatja a romániai pénzpiacokra gyakorolt első hatásokat.
Kitolta a magyar MVM energetikai cég a német E.ON egyes romániai érdekeltségének átvételére vonatkozó becsléseket annak nyomán, hogy a román hatóságok aggályokat fogalmaztak meg az ügylettel kapcsolatban.
Az A3-as jelzésű észak-erdélyi autópálya problémás szakaszán megépítendő viaduktok műszaki engedélye elbírálásra vár az országos közútkezelő vállalat (CNAIR) műszaki és gazdasági bizottságában, az építkezés így csak később kezdődhet.
Az európai uniós csatlakozás óta látványosan nőtt a romániai lakosság jövedelme, az egyenlőtlenségek azonban nem tűntek el – húzza alá a Romanian Economic Monitor kutatócsoport friss elemzése.
Csalásnak bizonyulhatnak az ellenállhatatlannak tűnő nyaralási ajánlatok, és résen kell lenniük a vakációzásra vágyóknak, hiszen számos „digitális” csapda leselkedhet rájuk – hívta fel a figyelmet az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).
Az ING Bank Románia makrogazdasági szakértőinek várakozásai szerint az ország nominális GDP-je 2034-ben meghaladhatja a 700 milliárd eurót, 2035-ben pedig megközelítheti a 800 milliárd eurót.