Fotó: Barabás Ákos
A háziorvoshoz hasonlóan minden családnak adótanácsadója is lenne a kormány elképzelése szerint, az ő dolga lenne az adóbevallás elkészítése, a családi adókedvezmény kiszámítása és az adók, illetékek befizetése is.
Amerikai modellt követne a Szociáldemokrata Párt (PSD) kormányprogramjába foglalt családi adókedvezmény – jelentette be Lia Olguţa Vasilescu munkaügyi miniszter azok után, hogy kedden olyan híresztelések láttak napvilágot, amelyek szerint a Grindeanu-kabinet tárgyalásokat folytat az üzleti szféra képviselőivel és az adótanácsadókkal az úgynevezett családi adó bevezetéséről, és a 16 százalékos egységes adókulcs eltörlését tervezik, helyette pedig progresszív adózást vezetnének be.
A munkaügyi tárca vezetője egy kedd esti tévéműsorban arról beszélt, hogy a családi adózás lényege tulajdonképpen abban áll, hogy a háztartások egy sor kiadást le tudnak írni majd az adóból, ami arra motiválja majd őket, hogy minden kifizetett lej után kérjenek nyugtát, számlát. Példaként a diákok magánóráit említette meg, rámutatva, a gyerekek oktatására fordított pénzösszegeket az Amerikai Egyesült Államokban is le lehet írni. „A lényeg, hogy kihozzunk minden kifizetést a fekete zónából – ez arra is válasz, hogy honnan lesznek elegendő bevételeink a fizetések emeléséhez\" – hangsúlyozta Vasilescu a România Tv műsorában.
Mindenkinek lenne adótanácsadója
A kormány elképzeléseinek egy másik vetületéről beszélt szerdán Adrian Dobre, a munkaügyi tárca államtitkára, aki egyben a PSD szóvivője is. Az Antena 3 hírcsatornának nyilatkozva elmondta, nem áll szándékukban eltörölni a 16 százalékos egységes adókulcsot, a jövedelemadóból viszont le lehet majd írni bizonyos pénzösszegeket. „A családok jelentős adókedvezményekben részesülnek: ilyen a gyermekek oktatása, az egészség\" – mutatott rá az államtitkár, bejelentve egyúttal, hogy a jövedelemadó és a leírható összegek kiszámításában minden háztartásnak a rendelkezésére áll majd egy adótanácsadó. Elmondása szerint ez majd úgy működik, mint a háziorvosi rendszer, az adótanácsadókat pedig az állam fizeti. Arra a kérdésre, hogy hány szakember alkalmazására lehet szükség, nem tudott válaszolni, mindössze annyit mondott, hogy ezt a pénzügyminisztérium dönti majd el.
A családi adótanácsadó ötlete különben nem új keletű, szerepel a szociáldemokraták kormányprogramjában is. „2018-tól kezdődően, amikor bevezetjük a 0, illetve a 10 százalékos adókulcsot, minden romániai háztartás esetében globális jövedelembevallás lesz, ezt a családtagok nevében adótanácsadók töltik majd ki\" – fogalmaz a tavalyi választási kampányban ismertetett dokumentum, amely szerint kormányhatározat szabályozza majd az adókedvezmények rendszerét, mint ahogy azt is, hogyan osztják szét a lakosságot az adótanácsadók között. „Az adótanácsadó feladata lesz a hozzá tartozó magánszemélyek minden adójának és illetékének a befizetése a helyi és az országos hatóságokhoz. Így a magánszemélyek számára megszűnnek az ügyintéző ablakok Románia összes közintézményében. Azoknak a felkészítése, akik adótanácsadók szeretnének lenni, szakaszokban történik, legkésőbb 2018. december 1-jéig, akkor amerikai mintára minden romániai polgár egy ilyen tanácsadó támogatását fogja élvezni\" – áll a kormányprogramban.
Kifehérítenék a gazdaságot
„A nyugati országokban a családi adókedvezménnyel sikeresen fehérítik ki a gazdaság egy-egy szegmensét\" – fogalmazta meg megkeresésünkre Debreczeni László. A sepsiszentgyörgyi adótanácsadó rámutatott, jelenleg elenyésző költségeket lehet leírni a személyi adóból, például a magánnyugdíjalapba befizetett összegeket, de ennek semmi hatása nincs a gazdaság egészére. Viszont ha bevezetik a családi vagy a háztartási adóbevallást és a családi adókedvezményeket, azzal a gazdaság adott ágazatait ki tudják fehéríteni. Ha bizonyos költségeket leírhatnak az adóalapból a családok, annak feltételei vannak, mellékelni kell a számlát/nyugtát, tehát automatikusan kifehéredik a gazdaság.
Debreczeni László rámutatott, ha például leírhatóvá teszik az adóból a családi otthon kétévenként történő kifestését, akkor mindenki számlát kér majd a festőtől. Ha egy-egy ágazatra fókuszálnak, azt rövid idő alatt ki lehet ilyen módon fehéríteni – vallja az adószakértő, aki szerint az adóbevallások elkészítéséhez a családoknak valóban adótanácsadóra lesz szükségük.
Cristian Pârvan, a Romániai Üzletemberek Egyesületének főtitkára viszont arra figyelmeztet, hogy egy hasonló intézkedés nagyon jól kidolgozott rendszert feltételez, aminek a felügyelete rendkívül drága lenne.
A korábbi 2,5 százalékról 1,4 százalékra csökkentette a román bruttó hazai termék (GDP) növekedésére vonatkozó prognózisát a hétfőn közzétett tavaszi gazdasági előrejelzésében az Európai Bizottság.
A befektetők kedvezően fogadták Nicuşor Dan független jelölt választási győzelmét.
Az idei év első négy hónapjában 2214 cég jelentett fizetésképtelenséget, 12,35 százalékkal kevesebb, mint 2024 azonos időszakában, amikor 2526 esetet regisztráltak – közölte hétfőn a cégbíróság (ONRC).
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.