Az szektor üzleti forgalma az idén meghaladja majd az 5 milliárd eurót, ami a hazai össztermék (GDP) 6 százalékát jelenti
Fotó: Barabás Ákos
Nem tetszik Ludovic Orban liberális pártelnöknek, hogy az IT-szektorban dolgozóknak nem kell jövedelemadót fizetniük. A szakma szerint viszont programozók nélkül maradna az ország, ha megszűnne a kedvezmény, Románia ugyanis csakis így tud versenyképes maradni.
2019. június 04., 11:262019. június 04., 11:26
2019. június 04., 11:272019. június 04., 11:27
Az IT-szakemberek exodusát eredményezné, ha a román állam megvonná az ágazattól a jelenleg biztosított adókedvezményeket, ugyanis a szektorban tevékenykedő vállalkozások csak így tudnak versenyképesek maradni a nagyobb átlagfizetéseket biztosító országokkal – így reagált a szakma Ludovic Orban, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnökének hétvégi felvetésére.
A nagyobbik ellenzéki párt vezetője szombati szászmedgyesi sajtótájékoztatóján vetette fel, hogy minden jövedelmet adókötelessé kell tenni, szerinte ugyanis
„Volt egy időszak, amikor motiválni kellett az embereket, hogy válasszák az IT-t, ma már, őszintén megmondom, nem tűnik normálisnak. Egy kovácsműhely alkalmazottjának vagy egy kamionsofőrnek, akik extrém nehéz körülmények között dolgoznak, jövedelemadót kell fizetnie, a másik meg, akinek jelentős jövedelme van zömmel szellemi munkából, miért ne fizetne adót?” – fogalmazott Orban, aki szerint nem lehet „privilégiumnak minősülő adókedvezményeket” nyújtani.
Nem így látja azonban a helyzetet az IT-ágazatban tevékenykedőket tömörítő ANIS munkáltatói szövetség, amely szerint Románia csak az adókedvezményeknek köszönhetően tud versenyképes maradni, s miután az Európai Unióban óriási munkaerőhiány van ezen a területen, a kedvezmények esetleges megszűnése nyomán elindulna a nyugati irányú szakember-migráció. A szakemberek éppen ezért
Az ANIS által a Hotnews.ro portál megkeresésére összesített adatsorok szerint a szektor üzleti forgalma az idén meghaladja majd az 5 milliárd eurót, ami a hazai össztermék (GDP) 6 százalékát jelenti. Emlékeztetnek, 2013-tól mostanáig a piac 1 milliárd euróról nőtt 5 milliárdra – jelenleg 100 ezer szakember teremti elő a GDP csaknem 6 százalékát.
Mint ismeretes, az Országos Statisztikai Intézet (INS) által a romániai átlagbér alakulása kapcsán minden hónapban közzétett adatsorokból évek óta azt olvashatjuk ki, hogy
Egy gyors számítás szerint az adómentesség megszüntetése nagyjából 700 lejjel csökkentené ezt az értéket – írja a Startupcafe.ro gazdasági portál.
Amint arról korábban beszámoltunk, 2019 márciusában 5050 lej volt a bruttó átlagbér, ami 4,8 százalékkal haladja meg a februári szintet. A bruttó összeg 3075 lej volt, ami szintén 4,8 százalékkal több, mint az egy hónappal korábban regisztrált átlagbér. A legnagyobb nettó átlagfizetés változatlanul az IT-szektorban van, ahol eléri a 7491 lejt, a legkevesebbet, átlagosan 1752 lejt pedig a vendéglátóiparban dolgozók viszik haza.
A Zöld ház program közel 130 ezer kedvezményezettjének energiatároló rendszerekre van szüksége, mert nem tudják az általuk napelemmel megtermelt energiát az országos hálózatba juttatni, azaz akadályozva van prosumer státusuk.
Románia három városában drágább az élelmiszer, mint Bukarestben – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) adataiból, amelyeket a Hotnews.ro vett górcső alá.
Az év első tíz hónapjában 162 502 személy jutott álláshoz az Országos Munkaerő-elhelyezési Ügynökség (ANOFM) közvetítésével, és közülük több mint 82 ezren 45 évnél idősebbek – tájékoztatott pénteken az intézmény.
A Román Nemzeti Bank (BNR) árfolyama szerint egy gramm arany pénteken 415,3204 lejt ért, 9,4105 lejjel (2,32 százalékkal) többet, mint csütörtökön. Ezzel a nemesfém ára újabb rekordot döntött.
A csütörtökön jegyzett évi 5,59 százalékról 5,75 százalékra nőtt pénteken a lej alapú hitelek törlesztőrészletét befolyásoló három hónapos bankközi kamatláb (ROBOR) – közölte a Román Nemzeti Bank (BNR).
Óvás óvást követ az észak-erdélyi autópálya legnehezebb és legdrágább, Szilágy megyei szakaszának megépítésére kiírt közbeszerzési eljárás eredményhirdetése után: az olasz WeBulid után újabb cég támadta meg az eredményt.
A menetrendnek megfelelően péntek reggel 5 óra 40 perckor elindult a bukaresti Északi pályaudvarról Brassó felé a Coradia Stream vonat – közölte a Vasúti Reform Hatóság (ARF).
Csütörtöki ülésén a kormány december 19-ig meghosszabbította azt az időszakot, ameddig az adófizetők a részleges adóamnesztia kedvezményeivel élve törleszthetik az adóhátralékaikat.
Soha nem látott magasságokba röpítette Donald Trump győzelme a bitcoint és más kriptovaluták árfolyamát. Szakértővel jártuk körbe az árrobbanás körülményeit, a várható trendeket.
Sürgősségi rendeletet fogadott el csütörtökön a kormány az akkumulátoros energiatárolás és a szivattyús-tározós erőművek támogatásáról – számolt be Sebastian Burduja.
szóljon hozzá!