Piaci alapon is alakulnak szövetkezetek, hiszen a termesztés és a feldolgozás is hatékonyabb lehet ebben a formában
Fotó: Barabás Ákos
Az agrárszövetkezetek tagjainak immár nem kell ingatlanadót fizetniük a mezőgazdasági célra használt épületek után. Az adómentességet az a gazda kérheti, aki az előző évben terményei legalább ötven százalékát szövetkezeten keresztül értékesítette.
2019. június 29., 08:022019. június 29., 08:02
2019. június 29., 08:262019. június 29., 08:26
Ösztönözheti az Erdélyben amúgy lassú ütemben beinduló gazdaszövetkezetek megalakulását, hogy a szövetkezeti tagoknak adómentességet biztosítanak mezőgazdasági épületeikre, ugyanakkor a különböző pályázati kiírások során is rendszerint magasabb pontszámot kapnak. A Hivatalos Közlönyben már megjelent a pénzügyminisztériumi rendelet, miszerint
A hatályba lépett rendelet értelmében az adómentességet az a gazda kérheti, aki az előző évben terményei legalább ötven százalékát a módosított, 2004/566-os számú vonatkozó törvény alapján létesített szövetkezeten keresztül értékesítette. Ha az épület társtulajdonban van, az adómentesség a szövetkezeti tag által birtokolt részre érvényes. Nemcsak magánszemélyek, hanem egyéni és családi vállalkozások is igényelhetik az adómentességet, ha szövetkezeti tagok.
Amint arról korábban több cikkünkben is beszámoltunk, a szakhatóságok évek óta szorgalmazzák a mezőgazdasági szövetkezést, a gazdák azonban sokáig ódzkodtak, mert a kommunista kollektivizálás rossz tapasztalatai elriasztották őket.
– mondta el megkeresésünkre Könczei Csaba. A Kovászna Megyei Mezőgazdasági Igazgatóság vezetője rámutatott, az adókedvezmény ösztönző lehet, ugyanakkor egy-másfél éve már a pályázati kiírások új szabályzata is összefogásra serkenti a gazdákat. Ugyanis a vidékfejlesztési tervben kiírt pályázatok esetében, de szinte valamennyi kiírásnál magasabb pontszámot kapnak a szövetkezetek, a szövetkezeti tagok, ezért egyre inkább megéri megalakítani ezeket a társulási formákat. Éppen ezért Kovászna megyében csak az utóbbi egy évben nyolc szövetkezet alakult, raktárhelyiségekre, begyűjtőközpontokra pályáztak sikeresen.
„Ezek a szövetkezetek még nem éppen olyanok, mint ahogy szeretnénk, vagyis hogy sok kisgazda legyen tagja, akik közösen jobban tudják érvényesíteni az érdekeiket. Egyelőre szűk csoportok társultak, de abban bízunk, hogy előbb-utóbb mások is csatlakoznak” – részletezte az igazgató. Hangsúlyozta, vitathatatlan előnyei vannak az együttműködésnek: már a beszerzéseknél jobb árat tudnak kialkudni, ha nagy mennyiségben együtt vásárolnak műtrágyát, növényvédő szereket vagy vetőmagot. A raktározás, feldolgozás szintén hatékonyabb a szövetkezetben, könnyebben találnak felvásárló piacot, jobb pozícióból tudnak felvásárlói árat kialkudni. „Lassan, de jó irányba haladunk. Abban bízunk, hogy a már megalakult szövetkezetek sikeresek lesznek, és a példájukon felbuzdulva a többi gazda is kedvet kap a társulásra” – vázolta Könczei Csaba.
Az OMV Petrom új gázlelőhelyre bukkant Dél-Romániában, a Craiovától 70 kilométerre fekvő Spineni-ben.
Mindenki megkapja a keserű pirulát, de nem egyformán fog fájni – fogalmazta meg Rácz Béla Gergely közgazdász, amikor csütörtökön a Bolojan-kormány által közvitára bocsátott deficitcsökkentő intézkedéscsomagról kérdeztük.
Táncos Barna miniszterelnök-helyettes csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a kormány által javasolt deficitcsökkentő intézkedések nélkül fenntarthatatlanná vált volna a költségvetési hiány.
Ilie Bolojan kormányfő csütörtökön a szakszervezeti szövetségek képviselőivel egyeztetett a Victoria-palotában a deficitcsökkentő intézkedésekről.
A romániai lakosság háromnegyede úgy véli, hogy az elmúlt évben romlott az ország gazdasági helyzete, és csaknem fele szerint romlott az életszínvonaluk. Ezek az INSCOP legfrissebb közvélemény-kutatásának következtetései.
Alighogy Ilie Bolojan miniszterelnök szerdán délután ismertette a tavalyi 9,3 százalékos költségvetési hiány lefaragására kidolgozott gazdasági megszorító intézkedéseket, azok máris bírálatok kereszttüzébe kerültek.
A romániai polgárok közel háromnegyede szerint az ország gazdasági helyzete rosszabb, mint egy éve – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Az Európai Bizottság az üvegházhatást okozó gázok nettó kibocsátásának 90 százalékos csökkentését javasolja 2040-ig – jelentette be a versenypolitikáért felelős biztos.
A romániaiak tavaly mintegy 40 milliárd eurót költöttek el a nagy kiskereskedelmi üzletláncokban, 7,1 százalékkal többet, mint 2023-ban – derül ki a Cushman & Wakefield Echinox szerdán közzétett tanulmányából.
A pénzügyminisztérium és az adóhatóság (ANAF) több mint 9 ezer alkalmazottja tiltakozik szerdán spontán munkabeszüntetéssel az ártalmas munkakörülményekért járó bérpótlék csökkentése ellen – közölte Vasile Marica, a Sed Lex elnöke.
szóljon hozzá!