Piaci alapon is alakulnak szövetkezetek, hiszen a termesztés és a feldolgozás is hatékonyabb lehet ebben a formában
Fotó: Barabás Ákos
Az agrárszövetkezetek tagjainak immár nem kell ingatlanadót fizetniük a mezőgazdasági célra használt épületek után. Az adómentességet az a gazda kérheti, aki az előző évben terményei legalább ötven százalékát szövetkezeten keresztül értékesítette.
2019. június 29., 08:022019. június 29., 08:02
2019. június 29., 08:262019. június 29., 08:26
Ösztönözheti az Erdélyben amúgy lassú ütemben beinduló gazdaszövetkezetek megalakulását, hogy a szövetkezeti tagoknak adómentességet biztosítanak mezőgazdasági épületeikre, ugyanakkor a különböző pályázati kiírások során is rendszerint magasabb pontszámot kapnak. A Hivatalos Közlönyben már megjelent a pénzügyminisztériumi rendelet, miszerint
A hatályba lépett rendelet értelmében az adómentességet az a gazda kérheti, aki az előző évben terményei legalább ötven százalékát a módosított, 2004/566-os számú vonatkozó törvény alapján létesített szövetkezeten keresztül értékesítette. Ha az épület társtulajdonban van, az adómentesség a szövetkezeti tag által birtokolt részre érvényes. Nemcsak magánszemélyek, hanem egyéni és családi vállalkozások is igényelhetik az adómentességet, ha szövetkezeti tagok.
Amint arról korábban több cikkünkben is beszámoltunk, a szakhatóságok évek óta szorgalmazzák a mezőgazdasági szövetkezést, a gazdák azonban sokáig ódzkodtak, mert a kommunista kollektivizálás rossz tapasztalatai elriasztották őket.
– mondta el megkeresésünkre Könczei Csaba. A Kovászna Megyei Mezőgazdasági Igazgatóság vezetője rámutatott, az adókedvezmény ösztönző lehet, ugyanakkor egy-másfél éve már a pályázati kiírások új szabályzata is összefogásra serkenti a gazdákat. Ugyanis a vidékfejlesztési tervben kiírt pályázatok esetében, de szinte valamennyi kiírásnál magasabb pontszámot kapnak a szövetkezetek, a szövetkezeti tagok, ezért egyre inkább megéri megalakítani ezeket a társulási formákat. Éppen ezért Kovászna megyében csak az utóbbi egy évben nyolc szövetkezet alakult, raktárhelyiségekre, begyűjtőközpontokra pályáztak sikeresen.
„Ezek a szövetkezetek még nem éppen olyanok, mint ahogy szeretnénk, vagyis hogy sok kisgazda legyen tagja, akik közösen jobban tudják érvényesíteni az érdekeiket. Egyelőre szűk csoportok társultak, de abban bízunk, hogy előbb-utóbb mások is csatlakoznak” – részletezte az igazgató. Hangsúlyozta, vitathatatlan előnyei vannak az együttműködésnek: már a beszerzéseknél jobb árat tudnak kialkudni, ha nagy mennyiségben együtt vásárolnak műtrágyát, növényvédő szereket vagy vetőmagot. A raktározás, feldolgozás szintén hatékonyabb a szövetkezetben, könnyebben találnak felvásárló piacot, jobb pozícióból tudnak felvásárlói árat kialkudni. „Lassan, de jó irányba haladunk. Abban bízunk, hogy a már megalakult szövetkezetek sikeresek lesznek, és a példájukon felbuzdulva a többi gazda is kedvet kap a társulásra” – vázolta Könczei Csaba.
Az UniCredit megvásárolta az Alpha Bank Románia többségi részvénycsomagját – írja az Economedia.ro az olasz pénzügyi csoport bankfelvásárlást rögzítő közleménye alapján.
November 4-étől, hétfőtől ismét jegyezhetők a Tezaur program keretében kibocsátott lakossági állampapírok – tájékoztatott a pénzügyminisztérium.
A japán Itochu Corporation építené meg a tárnicai vízerőművet az Erdélyi-Szigethegységben – írja az Economedia.ro a bukaresti energiaügyi minisztérium közleménye alapján.
Romániában 12,8 százalékkal nőtt a külföldi turisták száma 2023 első kilenc hónapjában az előző év azonos időszakához képest – közölte hétfőn az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Az ország újraiparosítása, valamint a kis- és középvállalkozások támogatása a két fő pillére a román gazdaság egészséges fejlődésének – jelentette ki Marcel Ciolacu miniszterelnök szombaton Aradon, miután helyi üzletemberekkel találkozott.
Az európai gazdasági válság Romániában is érezteti a hatását, de nem fog recesszióba lépni az ország – jelentette ki szombaton Marcel Ciolacu miniszterelnök. Elemzők nemrég arra figyelmeztettek, hogy jövőre nem zárható ki a recesszió.
Magasabb fizetéseket ígért a négy évvel ezelőtti választási kampányban a két leghosszabb ideig kormányzó politikai alakulat, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és a Szociáldemokrata Párt (PSD) is. Vajon a politikusok betartották a szavukat?
Az idei év első kilenc hónapjában 5119 cég és egyéni vállalkozó (PFA) jelentett fizetésképtelenséget, 11,82 százalékkal több, mint 2023 azonos időszakában, amikor 4578 esetet regisztráltak.
Kolozs megyében 40–45 százalékkal magasabbak a fizetések az északnyugati régió többi megyéjéhez képest – derül ki a Beszterce-Naszód megyei regionális statisztikai igazgatóság pénteken közzétett elemzéséből.
Hosszas huzavonát követően végre épülhet Románia eddigi legdrágább autópálya-szakasza. Két török cégnek ítélték oda az észak-erdélyi autópálya utolsó két szakaszának megépítését.
szóljon hozzá!