A vállalkozók úgy számolnak, hogy elkerülhetetlen lesz az adóemelés
Fotó: Pixabay
A romániai vállalkozók mintegy 70 százaléka a következő 12 hónapban a személyi jövedelemadó, kétharmaduk pedig a profitadó emelkedésére számít az INSCOP által végzett, New Money vállalkozói barométer című közvélemény-kutatás kedden ismertetett adatai szerint.
2024. október 01., 15:382024. október 01., 15:38
2024. október 01., 15:392024. október 01., 15:39
A vállalkozók az osztalékadó emelésére is számítanak, de kétharmaduk szerint az általános forgalmi adó (áfa/TVA) változatlan marad – mutatott rá a felmérés eredményeit ismertető sajtótájékoztatón Remus Ioan Ştefureac, az INSCOP elnöke.
– magyarázta a szakember.
Az eseményen felszólalt Claudiu Năsui volt gazdasági miniszter, az ellenzéki Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) képviselője is, aki szintén úgy vélekedett, hogy „nagyon nagy a valószínűsége, hogy jövőre adóemelések lesznek Romániában a költségvetési hiány mérséklésére”. Claudiu Năsui kijelentette, hogy a felmérés eredményei nem lepték meg.
Jövőre elkerülhetetlen lesz az adóemelés vagy új adók kivetése az Erste bankcsoport elemzői szerint. Közben egy törvény arra kötelezheti a kormányt, hogy befagyassza a közalkalmazottak fizetését, mivel meghaladta a GDP 50 százalékát az államadósság.
„Ha az állam kiadásai meghaladják a bevételeket, akkor deficit keletkezik, amit csak kétféleképpen lehet mérsékelni: vagy csökkentjük a kiadásokat, vagy adót emelünk. A vállalkozók várakozásai szerint (...) jövőre valószínűleg adóemelések lesznek. Sajnos nagyjából erre számítok én is.
– húzta alá az ellenzéki politikus.
A felmérés augusztus 13–25. között készült 1450 vállalkozó megkérdezésével. Az évente kétszer végzett közvélemény-kutatás a vállalkozók véleményét mutatja be a román gazdaság, a közszolgáltatások és saját vállalkozásuk alakulásáról, az EU-val és a Moldovai Köztársasággal fenntartott kapcsolatokról.
Bár szeretnék elkerülni, nem zárható ki, hogy az idei elnök- és parlamenti választások lecsengését követően, jövőre adóemelések lesznek – jelentette ki Marcel Boloș pénzügyminiszter.
Az idei év első kilenc hónapjában 5119 cég és egyéni vállalkozó (PFA) jelentett fizetésképtelenséget, 11,82 százalékkal több, mint 2023 azonos időszakában, amikor 4578 esetet regisztráltak.
Kolozs megyében 40–45 százalékkal magasabbak a fizetések az északnyugati régió többi megyéjéhez képest – derül ki a Beszterce-Naszód megyei regionális statisztikai igazgatóság pénteken közzétett elemzéséből.
Hosszas huzavonát követően végre épülhet Románia eddigi legdrágább autópálya-szakasza. Két török cégnek ítélték oda az észak-erdélyi autópálya utolsó két szakaszának megépítését.
Szubjektív alapon történt a nyári aszály okozta károk felmérése, így egyes gazdák joggal érezhetik úgy, hogy nem egyformán részesülnek a kártérítésből – jelentette ki Nagy Zsolt falugazdász, az Arad Megyei Magyar Gazdák Egyesületének alelnöke.
Az Európai Unióban (EU) az adó- és járulékbevételek átlagban a bruttó hazai termék (GDP) 40 százalékát tették ki tavaly, míg egy évvel korábban a GDP 40,7 százalékára rúgtak.
A szezonálisan kiigazított adatok szerint 2024 szeptemberében az augusztusi szinten, 5,5 százalékon maradt a munkanélküliségi ráta Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A mezőgazdasági minisztérium úgy döntött, hogy elhalasztja azt a vitatott rendelettervezetet, amely több tízezer Romániában feldolgozott élelmiszertermék esetében legfeljebb 20 százalékban korlátozta volna a kereskedelmi haszonkulcsot.
A román állami légitársaság által felhalmozott adósságok miatt egy ideig megakadályozta a Tarom Amszterdam és Bukarest között közlekedő járatának felszállását egy holland adóbehajtó cég.
A jelzáloghitelt igénylők vagy felvevők mintegy 63 százaléka 2010 után elkészült vagy még épülő lakásokat választ, 40 százalékuk multinacionális vállalatnál dolgozik – derül ki egy friss elemzésből.
A kormány szerdai ülésén kiegészíti 100 millió lejjel a gazdasági minisztérium költségvetését; az összeget a Start-up Nation programra fordítják.
szóljon hozzá!