A vállalkozók úgy számolnak, hogy elkerülhetetlen lesz az adóemelés
Fotó: Pixabay
A romániai vállalkozók mintegy 70 százaléka a következő 12 hónapban a személyi jövedelemadó, kétharmaduk pedig a profitadó emelkedésére számít az INSCOP által végzett, New Money vállalkozói barométer című közvélemény-kutatás kedden ismertetett adatai szerint.
2024. október 01., 15:382024. október 01., 15:38
2024. október 01., 15:392024. október 01., 15:39
A vállalkozók az osztalékadó emelésére is számítanak, de kétharmaduk szerint az általános forgalmi adó (áfa/TVA) változatlan marad – mutatott rá a felmérés eredményeit ismertető sajtótájékoztatón Remus Ioan Ştefureac, az INSCOP elnöke.
– magyarázta a szakember.
Az eseményen felszólalt Claudiu Năsui volt gazdasági miniszter, az ellenzéki Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) képviselője is, aki szintén úgy vélekedett, hogy „nagyon nagy a valószínűsége, hogy jövőre adóemelések lesznek Romániában a költségvetési hiány mérséklésére”. Claudiu Năsui kijelentette, hogy a felmérés eredményei nem lepték meg.
Jövőre elkerülhetetlen lesz az adóemelés vagy új adók kivetése az Erste bankcsoport elemzői szerint. Közben egy törvény arra kötelezheti a kormányt, hogy befagyassza a közalkalmazottak fizetését, mivel meghaladta a GDP 50 százalékát az államadósság.
„Ha az állam kiadásai meghaladják a bevételeket, akkor deficit keletkezik, amit csak kétféleképpen lehet mérsékelni: vagy csökkentjük a kiadásokat, vagy adót emelünk. A vállalkozók várakozásai szerint (...) jövőre valószínűleg adóemelések lesznek. Sajnos nagyjából erre számítok én is.
– húzta alá az ellenzéki politikus.
A felmérés augusztus 13–25. között készült 1450 vállalkozó megkérdezésével. Az évente kétszer végzett közvélemény-kutatás a vállalkozók véleményét mutatja be a román gazdaság, a közszolgáltatások és saját vállalkozásuk alakulásáról, az EU-val és a Moldovai Köztársasággal fenntartott kapcsolatokról.
Bár szeretnék elkerülni, nem zárható ki, hogy az idei elnök- és parlamenti választások lecsengését követően, jövőre adóemelések lesznek – jelentette ki Marcel Boloș pénzügyminiszter.
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!