Nem szeretné, de megtörténhet. Marcel Boloș szerint előfordulhat, hogy a választások után adóemelések következnek
Fotó: Marcel Boloș/Facebook
Bár szeretnék elkerülni, nem zárható ki, hogy az idei elnök- és parlamenti választások lecsengését követően, jövőre adóemelések lesznek – jelentette ki Marcel Boloș pénzügyminiszter.
2024. szeptember 21., 12:592024. szeptember 21., 12:59
A tárcavezetőt pénteken este a Digi 24 hírcsatorna kérdezte arról, hogy elkerülhetetlen-e az adóemelés 2025-ben, amint megkezdődik a költségvetési kiigazítási folyamat.
Boloș emlékeztetett: Romániának van egy, az uniós helyreállítási programban (PNRR) rögzített kötelezettségvállalása, amely szerint
„Az üzleti környezet iránti tiszteletből szeretném, ha merülne fel az adók és illetékek növelésének témája, és ezért tettük meg ezeket a lépéseket, hogy amikor a nemzeti reformprogram által előírt intézkedéscsomagot kell letennünk az asztalra, az adókomponensnek a lehető legalacsonyabbnak kell lennie. Szeretném, ha ez nulla lenne.
Szeretném, ha az év végén be tudnám jelenteni, hogy sikerült elérnünk, hogy az átfogó intézkedéscsomagnak az adókomponense a nulla felé tendáljon” – mondta a pénzügyminiszter a Digi24-nek.
Marcel Ciolacu miniszterelnök csütörtökön bejelentette, hogy hétfőn találkozót tart az üzleti szféra képviselőivel az esetleges 2025-ös adóintézkedésekről, ugyanakkor megbeszélést kezdeményez a jelenleg 175 milliárd lejre becsült hátralékok behajtásáról.
„Nem csak adóügyi intézkedésekről beszélünk, hanem egy globális intézkedéscsomagról, amely a behajtás hatékonyságának növeléséről, a digitalizációról szól. Nem szeretnék semmilyen adóügyi intézkedést, mert igazságtalan lenne a vállalkozásokkal szemben, ha a teljes adóterhet rájuk hárítanánk. Azt szeretném, ha ez nulla lenne” – mondta Boloș.
A tárcavezető megerősítette:
„Jövőre el kell kezdenünk a fiskális-költségvetési kiigazítás folyamatát, amelynek az üzleti környezet tiszteletben tartása miatt az állami kiadások rendszerének átalakítását is tartalmaznia kell. Nem szabad minden terhet az üzleti környezet vállára helyezni. Még nem határoztuk meg az intézkedéseket, és nem véglegesítettük azokat az Európai Bizottsággal, ez egy tárgyalási folyamat. Az Európai Bizottság arra kért minket, hogy véglegesítsük a reformok listáját, amelyeket a költségvetési-költségvetési kiigazítás támogatására tervezünk, és természetesen, amikor eljön az ideje, nyilvánosságra is hozzuk ezt a reformlistát” – mondta a miniszter.
Közleményben reagált a pénzügyminisztérium azon keddi értesülésekre, amelyek szerint a kormány többek között az osztalékadó emelésével és az építőipari dolgozók adókedvezményének megszüntetésével csökkentené a költségvetési hiányt.
Mint kifejtette, olyan intézkedésekről van szó, amelyek
Mint ismeretes, gazdasági szakértők szerint a választások előtti kampánylépések – mint a nyugdíjak emelése – miatt az eredetileg is magas költségvetési hiány még tovább nő, és a 7 százalékot is meghaladhatja, ezért a költségvetési egyensúly megteremtése érdekében elengedhetetlen, hogy az állami kiadások lefaragása mellett adókat is emeljen a leendő kormány.
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) az áprilisi 2,8 százalékról 1,9 százalékra módosította a román gazdaság idei növekedésére vonatkozó előrejelzését a kedden közzétett, Világgazdasági kilátások (World Economic Outlook) elnevezésű jelentésében.
A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazodó új mechanizmusáról fogadott el kedden törvénytervezetet a képviselőház. A jogszabályjavaslat a megfelelő európai uniós minimálbérekről szóló 2022/2041-es irányelvet ülteti át a román jogrendbe.
Az Eurostat kedden közzétett adatai szerint az EU tagállamainak átlagos GDP-arányos költségvetési hiánya a 2022-es 3,2 százalékról 3,5 százalékra nőtt 2023-ban.
A baromfihús az elmúlt években a romániaiak preferenciái között az első helyen állt, és ezt a statisztikai adatok is alátámasztják, hiszen a termelés 2023-ban 723.000 tonnára, az átlagos fogyasztás pedig fejenként.évi 28,2 kilogrammra emelkedett.
Lassan itt a fűtési szezon, a földgáz ára pedig emelkedni kezdett Európában – a drágulást a közel-keleti feszültségek táplálja. Sebastian Burduja energiaügyi miniszter azonban igyekszik nyugtatni a kedélyeket.
Közbeszerzési eljárást írt ki a Szeret–Bărăgan öntözési főcsatorna egy 23 kilométeres szakaszára a bukaresti talajjavító ügynökség (ANIF).
Az inflációkövető emelés helyett az alkohol jövedéki adójának rögzített menetrend szerinti fokozatos növelését kérte hétfőn közzétett nyílt levelében a fontosabb romániai szeszesital-gyártókat és -importőröket tömörítő Spirits Románia szövetség.
A Milda Mitkute és Justas Janauska által Litvániában alapított, mintegy 5 milliárd dollárra értékelt Vinted vállalat egy újabb piaccal bővül – adta hírül az Economica.net gazdasági portál.
Indokolatlannak és „rendkívül károsnak” tartja a Romalimenta Élelmiszeripari Munkáltatói Szövetség a kormánynak az árréskorlátozások kiterjesztésére vonatkozó szándékát.
A romániai autópályák összhosszának egyötödét az utóbbi két évben adták át a forgalomnak – jelentette ki vasárnap Sorin Grindeanu közlekedésügyi miniszter.
szóljon hozzá!