Nem szeretné, de megtörténhet. Marcel Boloș szerint előfordulhat, hogy a választások után adóemelések következnek
Fotó: Marcel Boloș/Facebook
Bár szeretnék elkerülni, nem zárható ki, hogy az idei elnök- és parlamenti választások lecsengését követően, jövőre adóemelések lesznek – jelentette ki Marcel Boloș pénzügyminiszter.
2024. szeptember 21., 12:592024. szeptember 21., 12:59
A tárcavezetőt pénteken este a Digi 24 hírcsatorna kérdezte arról, hogy elkerülhetetlen-e az adóemelés 2025-ben, amint megkezdődik a költségvetési kiigazítási folyamat.
Boloș emlékeztetett: Romániának van egy, az uniós helyreállítási programban (PNRR) rögzített kötelezettségvállalása, amely szerint
„Az üzleti környezet iránti tiszteletből szeretném, ha merülne fel az adók és illetékek növelésének témája, és ezért tettük meg ezeket a lépéseket, hogy amikor a nemzeti reformprogram által előírt intézkedéscsomagot kell letennünk az asztalra, az adókomponensnek a lehető legalacsonyabbnak kell lennie. Szeretném, ha ez nulla lenne.
Szeretném, ha az év végén be tudnám jelenteni, hogy sikerült elérnünk, hogy az átfogó intézkedéscsomagnak az adókomponense a nulla felé tendáljon” – mondta a pénzügyminiszter a Digi24-nek.
Marcel Ciolacu miniszterelnök csütörtökön bejelentette, hogy hétfőn találkozót tart az üzleti szféra képviselőivel az esetleges 2025-ös adóintézkedésekről, ugyanakkor megbeszélést kezdeményez a jelenleg 175 milliárd lejre becsült hátralékok behajtásáról.
„Nem csak adóügyi intézkedésekről beszélünk, hanem egy globális intézkedéscsomagról, amely a behajtás hatékonyságának növeléséről, a digitalizációról szól. Nem szeretnék semmilyen adóügyi intézkedést, mert igazságtalan lenne a vállalkozásokkal szemben, ha a teljes adóterhet rájuk hárítanánk. Azt szeretném, ha ez nulla lenne” – mondta Boloș.
A tárcavezető megerősítette:
„Jövőre el kell kezdenünk a fiskális-költségvetési kiigazítás folyamatát, amelynek az üzleti környezet tiszteletben tartása miatt az állami kiadások rendszerének átalakítását is tartalmaznia kell. Nem szabad minden terhet az üzleti környezet vállára helyezni. Még nem határoztuk meg az intézkedéseket, és nem véglegesítettük azokat az Európai Bizottsággal, ez egy tárgyalási folyamat. Az Európai Bizottság arra kért minket, hogy véglegesítsük a reformok listáját, amelyeket a költségvetési-költségvetési kiigazítás támogatására tervezünk, és természetesen, amikor eljön az ideje, nyilvánosságra is hozzuk ezt a reformlistát” – mondta a miniszter.
Közleményben reagált a pénzügyminisztérium azon keddi értesülésekre, amelyek szerint a kormány többek között az osztalékadó emelésével és az építőipari dolgozók adókedvezményének megszüntetésével csökkentené a költségvetési hiányt.
Mint kifejtette, olyan intézkedésekről van szó, amelyek
Mint ismeretes, gazdasági szakértők szerint a választások előtti kampánylépések – mint a nyugdíjak emelése – miatt az eredetileg is magas költségvetési hiány még tovább nő, és a 7 százalékot is meghaladhatja, ezért a költségvetési egyensúly megteremtése érdekében elengedhetetlen, hogy az állami kiadások lefaragása mellett adókat is emeljen a leendő kormány.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.
A romániai sörértékesítés kilencven százaléka a hipermarketekben, szupermarketekben és kisboltokban zajlik, míg a vendéglátóhelyek – éttermek, bárok és kávézók – csupán tíz százalékos részesedéssel bírnak.
Az Egyesült Államok a jelenleg tervezettnél „jóval nagyobb” mértékű vámokat vethet ki az Európai Unióra és Kanadára, ha közösen próbálnak fellépni az amerikai vámok ellen – közölte Donald Trump amerikai elnök a saját közösségi oldalán csütörtökön.
Beruházási és Fejlesztési Bank (Banca de Investiții si Dezvoltare – BID) néven megkezdte működését az új román állami bank.
Év eleje óta több mint 670 millió italcsomagolást váltottak vissza a fogyasztók Romániában a betétdíjas visszaváltási rendszeren keresztül, a rendszert működtető RetuRO vállalat pedig 50 000 tonna csomagolást már átadott az újrahasznosító állomásoknak.
szóljon hozzá!