Nem szeretné, de megtörténhet. Marcel Boloș szerint előfordulhat, hogy a választások után adóemelések következnek
Fotó: Marcel Boloș/Facebook
Bár szeretnék elkerülni, nem zárható ki, hogy az idei elnök- és parlamenti választások lecsengését követően, jövőre adóemelések lesznek – jelentette ki Marcel Boloș pénzügyminiszter.
2024. szeptember 21., 12:592024. szeptember 21., 12:59
A tárcavezetőt pénteken este a Digi 24 hírcsatorna kérdezte arról, hogy elkerülhetetlen-e az adóemelés 2025-ben, amint megkezdődik a költségvetési kiigazítási folyamat.
Boloș emlékeztetett: Romániának van egy, az uniós helyreállítási programban (PNRR) rögzített kötelezettségvállalása, amely szerint
„Az üzleti környezet iránti tiszteletből szeretném, ha merülne fel az adók és illetékek növelésének témája, és ezért tettük meg ezeket a lépéseket, hogy amikor a nemzeti reformprogram által előírt intézkedéscsomagot kell letennünk az asztalra, az adókomponensnek a lehető legalacsonyabbnak kell lennie. Szeretném, ha ez nulla lenne.
Szeretném, ha az év végén be tudnám jelenteni, hogy sikerült elérnünk, hogy az átfogó intézkedéscsomagnak az adókomponense a nulla felé tendáljon” – mondta a pénzügyminiszter a Digi24-nek.
Marcel Ciolacu miniszterelnök csütörtökön bejelentette, hogy hétfőn találkozót tart az üzleti szféra képviselőivel az esetleges 2025-ös adóintézkedésekről, ugyanakkor megbeszélést kezdeményez a jelenleg 175 milliárd lejre becsült hátralékok behajtásáról.
„Nem csak adóügyi intézkedésekről beszélünk, hanem egy globális intézkedéscsomagról, amely a behajtás hatékonyságának növeléséről, a digitalizációról szól. Nem szeretnék semmilyen adóügyi intézkedést, mert igazságtalan lenne a vállalkozásokkal szemben, ha a teljes adóterhet rájuk hárítanánk. Azt szeretném, ha ez nulla lenne” – mondta Boloș.
A tárcavezető megerősítette:
„Jövőre el kell kezdenünk a fiskális-költségvetési kiigazítás folyamatát, amelynek az üzleti környezet tiszteletben tartása miatt az állami kiadások rendszerének átalakítását is tartalmaznia kell. Nem szabad minden terhet az üzleti környezet vállára helyezni. Még nem határoztuk meg az intézkedéseket, és nem véglegesítettük azokat az Európai Bizottsággal, ez egy tárgyalási folyamat. Az Európai Bizottság arra kért minket, hogy véglegesítsük a reformok listáját, amelyeket a költségvetési-költségvetési kiigazítás támogatására tervezünk, és természetesen, amikor eljön az ideje, nyilvánosságra is hozzuk ezt a reformlistát” – mondta a miniszter.
Közleményben reagált a pénzügyminisztérium azon keddi értesülésekre, amelyek szerint a kormány többek között az osztalékadó emelésével és az építőipari dolgozók adókedvezményének megszüntetésével csökkentené a költségvetési hiányt.
Mint kifejtette, olyan intézkedésekről van szó, amelyek
Mint ismeretes, gazdasági szakértők szerint a választások előtti kampánylépések – mint a nyugdíjak emelése – miatt az eredetileg is magas költségvetési hiány még tovább nő, és a 7 százalékot is meghaladhatja, ezért a költségvetési egyensúly megteremtése érdekében elengedhetetlen, hogy az állami kiadások lefaragása mellett adókat is emeljen a leendő kormány.
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!