Várják az űrlapokat. Szerdán lejár az ANAF által adóbevallásra és -felajánlásra meghatározott határidő
Fotó: Haáz Vince
Szerdán lejár a kötelező adóbevallás határideje, és ezzel egy időben lejár az az időpont is, ameddig dönthetünk adónk 3,5 százalékáról. Sok civil szervezet, egyház számára fontosak azok az adólejek, amelyeket ha a polgárok nem ajánlanak fel, akkor a román államkasszát gyarapítják.
2022. május 24., 09:372022. május 24., 09:37
2022. május 24., 09:432022. május 24., 09:43
Május 25-e az adóbevallás határideje, szintén eddig a dátumig ajánlhatjuk fel a személyi jövedelemadónk 3,5 százalékát civil szervezeteknek, alapítványoknak, egyházaknak. A 212-es számú egységes adóbevallási nyilatkozatot szerdáig a virtuális privát térről (SPV portál) lehet elérni, kitölteni, majd továbbítani.
Az előre kitöltött nyomtatvány tartalmazza a tavaly megvalósított jövedelmet, a jövedelemadót és az esedékes társadalombiztosítási hozzájárulásokat a 2021-es évre, illetve a 2022-re vonatkozó becsült jövedelmet.
sőt ha az SPV-fiókban nincs előre kitöltött nyilatkozat, az nem jelenti azt, hogy nem is kell azt benyújtani. Az egységes nyilatkozatot azoknak a magánszemélyeknek kell kitölteniük, akik a fizetés mellett egyénileg vagy társulási formában jövedelmet valósítottak meg az országban vagy külföldön.
Idén újdonság, hogy a nyugdíjasoknak is nyilatkozniuk kell, ha a nyugdíjon kívül más jövedelmet is megvalósítottak, és azután nem fizettek 10 százalékos személyi jövedelemadót – a magánlakások bérbe adott szobái után származó bevételekről is nyilatkozni kell, valamint a pandémia alatt nyújtott állami támogatásokról is.
Aki nem él ezzel a lehetőséggel, az államkasszában hagyja a jótékony célokra felajánlható összeget. A személyi jövedelemadó 3,5 százalékának a felajánlásához a 230-as formanyomtatványt kell kitölteni, ez letölthető az adóhatóság honlapjáról, de a civil szervezetek is segítenek.
A nyomtatványban szerepel ugyan a 3,5 százalékból származó összegre vonatkozó mező is, de ezt üresen lehet hagyni, utólag kiszámolja az adóhivatal. Az űrlapot a személyes adatainkkal kell kitölteni, majd következik a kedvezményezett szervezet, alapítvány adószáma, bankszámlaszáma és a hivatalos megnevezése.
Aki nem regisztrált, és nem rendelkezik virtuális privát tér, SPV-fiókkal, a nyomtatványt postai úton, tértivevényes ajánlott küldeményként, vagy személyesen juttathatja el az adóhivatalba. A vonatkozó rendelkezések szerint a nyomtatványokat a területileg illetékes adóhivatalhoz kell eljuttatni: városokban mindenhol van adóhivatal, falvak esetében tájékoztatásért a polgármesteri hivatalhoz kell fordulni.
A civil szervezetek is összegyűjthetik az adófelajánlási íveket, hogy azokat egyszerre eljuttassák az adóhivatalba, ám az adatvédelmi szabályozás miatt felhatalmazást is kérniük kell azoktól, akik felajánlják a 3,5 százalékot.
hogy fenntartsák a tevékenységet, megszervezzék a programokat, annál is inkább, hogy saját jövedelmet nehezen, általában csak pályázati úton tudnak megvalósítani. Megpróbáltunk utánajárni, hogy tavaly milyen volt a felajánlás mértéke, amint az adatok birtokába jutunk, azokat közöljük.
Megjelent az ENSZ idei jelentése az emberi fejlettségi szintről, mely a hagyományos statisztikai mutatóknál komplexebb, pontosabb módon hivatott számszerűsíteni az emberi jólét mértékét egy index segítségével.
Az Európai Parlament csütörtökön elfogadta az új autók és kishaszongépjárművek szén-dioxid-kibocsátási teljesítményszabványaira vonatkozó célzott módosítást.
Marcel Boloș európai beruházásokért és projektekért felelős miniszter úgy véli, szóba se jöhet egy hitelmegállapodás a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), ami szerinte az országos helyreállítási tervben foglaltaknál „fájdalmasabb” reformokat vonna maga után.
Az év első három hónapjában 2,496 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), alig 1 százalékkal többet a 2024 januárja és márciusa között jegyzettnél.
Csütörtökön is folytatta lejtmenetét a román fizetőeszköz: a Román Nemzeti Bank (BNR) által 13 órakor kiközölt referencia-árfolyam 5,12 lej/euró volt a szerdai 5,0991 után, ami 0,0231 százalékos növekedést jelent.
Nincs pozitív szcenárió, gazdasági szempontból az idei egy sötét év lesz – vetítette elő derűlátásra nem túl sok okot adóan a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Magyarországon és Horvátországban terjeszkedik a román fogászati vállalat, a Dental Holding – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Indoklással ellátott véleményt küldött az Európai Bizottság (EB) Romániának, amiért korlátozza a gáztermelők szabadságát a földgáz nagykereskedelmi árának megállapításában.
Miután kétévnyi viszonylagos stabilitás után az elmúlt 5 évben tapasztalt legnagyobb, 2,5 százalékos ugrással kedden az árfolyam átlépte az 5 lej/eurós lélektani határt, szerdán is tovább gyengült a román deviza az európai fizetőeszközzel szemben.
Bár Románia továbbra is az Európai Unió alacsonyabb átlagbéreket kínáló országai közé tartozik, a vásárlóerő-paritás (PPS) alapján már nem szerepel a sereghajtók között – derül ki az Euronews elemzéséből.
szóljon hozzá!