Fotó: Archív
2009. december 03., 09:392009. december 03., 09:39
A globális felmelegedés és a gazdasági válság ellen egyaránt küzdeni kíván a Zöld Erdély Egyesület a Környezettudatos Vásárló kampány keretében indított aláírásgyűjtéssel. Egy olyan dokumentumot szeretnének ugyanis a közeljövőben eljuttatni a Romániai Bevásárlóközpontok Egyesületéhez, amelyben arra szólítják fel a multinacionális és hazai üzletláncok működtetőit egyaránt, hogy csökkentsék az importáruk mennyiségét, és több helyi terméknek adjanak helyet a polcaikon.
A Környezettudatos Vásárló elnevezésű akciójuk célja – mint azt a Krónikához eljuttatott közleményben is megfogalmazták – rávilágítani arra, hogy az emberek nap mint nap, különösebb erőfeszítések nélkül tehetnek a gazdasági válság és a globális felmelegedés hatásainak enyhítése érdekében.
„Amíg a hétköznapi vásárlásaink során egyiptomi burgonyát, brazil csirkét, kínai fokhagymát, görög paradicsomot, svájci csokit, marokkói zöldpaprikát és argentin almát teszünk a kosarunkba, nem is várhatunk normális időjárást és működő gazdaságot” – vallják. Ezért a vásárlókat is tudatosságra kívánják nevelni, ugyanakkor azt is el szeretnék érni, hogy az akcióhoz csatlakozzanak a nagy bevásárlóközpontok is, polcaikon pedig kapjanak helyet nagyobb mennyiségben a helyi termékek.
Ez ugyanis a helyi gazdaságok fellendüléséhez is vezetne, emellett pedig a környezetszennyezés is kisebb mértékben lépne fel, hisz jóval kisebb távolságokon kellene csak szállítni az árut. Egy kilogramm kínai áru Romániába szállítása 2,5 kilogramm szén-dioxid-kibocsátást okoz – hívják fel a figyelmet.
Többek között ez okozza a zöldek szerint azt, hogy telente jóval kevesebb hó hull tájainkon, mint néhány évtizeddel korábban, nyaranta gyakori a hőség, a szárazság, vagy éppen annak ellenkezője, az áradások sújtják a településeket korábban nem tapasztalt mértékben, illetve alig van tavasz és ősz.
A gazdasági válság hatásai pedig szerintük úgy szüntethetőek meg a legegyszerűbben, ha ismét fellendül a helyi termelés, hisz azzal új munkahelyek teremtődnének, és az életszínvonal is nőne. A nyílt levelet a www.greendex.ro környezetvédelmi portálon lehet elolvasni és aláírni.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.