Fotó: Agerpres
2010. július 27., 09:182010. július 27., 09:18
A kormány tanulmányozza annak a lehetőségét, hogy pluszadót vessen ki a nagy vagyonokra, jelentette be Emil Boc miniszterelnök. „Egy olyan tervet elemzünk, ami a román valóságból indul ki, mégpedig abból, hogy a nagy vagyonok közül sok után nem a reális értéküknek megfelelően adóznak. A Nemzetközi Valutaalappal kötött megállapodásban van egy kitétel, amely ezt lehetővé teszi. A tervezet jelenleg a műszaki előkészítés fázisában van, s reményeink szerint jelentős bevételeket fog hozni a költségvetésnek” – nyilatkozta a kormányfő.
A vagyonok megadóztatásának ötletével először a Nemzeti Liberális Pártból és a Szociál-Demokrata Pártból kivált független honatyák által alapított Nemzeti Szövetség Románia Fejlődéséért (UNPR) nevű politikai alakulat rukkolt ki június folyamán. „Az UNPR egy sor megoldást javasol arra, hogyan találjunk új pénzügyi forrásokat. A koalíció keretében fel fogjuk vetni a vagyonok megadóztatását. Nem korrekt, hogy csökkentjük a béreket és a nyugdíjakat anélkül, hogy pluszadót vetnénk ki a vagyonokra.
Ha szolidaritásról beszélünk, akkor arról is beszélnünk kell, hogyan osszuk el ennek a válságnak a költségeit. A szegényekre kevés terhet kell róni, a gazdagok pedig többet kell magukra vegyenek a Romániát sujtó gazdasági válság terhéből” – jelentette ki június végén Gabriel Oprea (képünkön), az UNPR ügyvezető elnöke.
Emil Boc elismerte, hogy a vagyonok megadóztatásának ötlete az UNPR-től származik. Elmondása szerint a vagyonadóra vontakozóan több elképzelés is van, a végleges variánst a Pénzügyminisztérium szakemberei fogják a kormány elé terjeszteni.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.