2010. augusztus 10., 15:102010. augusztus 10., 15:10
A Fitch Ratings 2008 novemberében, a világméretű gazdasági válság elmélyülésének első heteiben egyszerre két fokozattal, „BBB”-ről „BBplusz”-ra, a befektetői szint alá - a „bóvli” kategóriába - rontotta Románia hosszú futamú államadósságának besorolását. Ezen közel két év után sem módosított a hitelminősítő, és a besorolás stabil kilátását sem változtatta meg.
Az államháztartási hiánycél teljesítése jelentős kihívás a bukaresti kormány számára, a Fitch azonban arra számít, hogy sikerül rendezni az állam pénzügyeit és elindulni az exportvezérelt gazdasági növekedés felé - nyilatkozott a Fitch illetékese. Ugyanakkor megjegyezte, hogy a közelmúltban hozott megszorító intézkedések negatív hatással lehetnek a gazdaságra, a hazai össztermék (GDP) így az idén várhatóan 2 százalékkal csökken. Tavaly 7,1 százalékkal esett vissza a hazai GDP.
A Fitch Ratings mellett a Standard & Poor\'s-nál is a befektetési szint alatt van Románia besorolása, és ha a Moody\'s Investors is leminősíti az országot, akkor Románia lenne az egyetlen EU-tagállam, amelyet mindhárom nagy hitelminősítő spekulatív államadósi besorolással tart nyilván.
A román államadósság viszonylag alacsony, a GDP 30 százaléka körül jár, az ország költségvetési, államháztartási gondjai azonban jelentősek. Ezeket hivatott enyhíteni a Nemzetközi Valutaalap (IMF) szervezésében tavaly kötött 20 milliárd euró értékű többoldalú nemzetközi hitelegyezmény, amelynek legutóbbi, augusztus elején felülvizsgálatát követően az IMF illetékese úgy nyilatkozott, hogy Románia teljesítette a soron következő, hatodik, 914 millió eurós részlet folyósításának feltételeit. A hitelezők - az IMF mellett az EU és a Világbank - úgy vélik, hogy Bukarest teljesíteni tudja a GDP-arányosan 6,8 százalékos államháztartási hiánycélt, és tartani tudja a 2011-re kitűzött 4,4 százalékot is.
Az IMF szerint a román gazdaság teljesítménye a Fitch becsléséhez képest mérsékeltebben, 1,9 százalékkal romlik, és jövőre beindulhat a növekedés.
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.