Fotó: A szerző felvétele
2009. augusztus 19., 10:142009. augusztus 19., 10:14
Elsősorban román állampolgárként háborít fel az, ahogyan a kormány a gazdasági válságot kezeli – jelentette ki Ilie Bolojan nagyváradi polgármester, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) helyi szervezetének elnöke tegnapi sajtótájékoztatóján. Az ellenzéki politikus úgy látja, nem a világgazdasági recesszió a legnagyobb csapás, ami Romániát éri, hanem a piros-narancs kormány. „A válság mindenképpen visszafordíthatatlan károkat fog okozni, de nem mindegy, hogy mekkorákat” – fejtette ki a polgármester, aki úgy véli, bár a költségek csökkentése minden téren elkerülhetetlen, nem ez a fő megoldás a kilábalásra, hanem a gazdasági élet fellendítése.
Ennek pedig szerinte elsősorban a megduplázódott hitelkamatok állják útját. Itt pedig Bolojan szerint a kormány a ludas, hiszen amíg a román bankok által kért kamatokat szó nélkül megfizeti, azoknak nem áll érdekükben csökkenteni, pedig európai országokban ez már meg is történt. Bolojan szerint a kormánynak eleve nem kellett volna hazai pénzintézetekhez fordulnia hitelért: így ugyanis a bankok számára a kabinet nem lesz egyéb, mint egy igen megbízható, jól fizető ügyfél.
Emellett szerinte a leépítések és tömeges elbocsátások már a gazdaság minden szintjén folynak, a kisvállalkozásoktól az önkormányzatokig, egyedül a kormánynál dolgozók közül nem kerül senki az utcára – Emil Boc miniszterelnök ilyen irányú bejelentését pedig egyenesen félrevezetőnek tartja a váradi politikus, aki úgy tudja, hogy a kormányfő kizárólag el nem foglalt munkahelyeket épít le. „Egyetértek azzal, hogy a nagy felelősséggel járó munkákért pluszpénzeket kapjanak az emberek, de előbb meg kellene nézni, valójában mennyit dolgoznak” – mondta a liberális politikus.
A helyi és megyei önkormányzatokat a legérzékenyebben az érinti, hogy a Boc-kabinet az ígért befektetések töredékét finanszírozta idén. Ilie Bolojan szerint függetlenül a váradi városvezetés, illetve a kormány pártszíneitől, az elmúlt három évben sokkal gördülékenyebben érkeztek a pénzek a különböző minisztériumoktól, idén pedig elzárták a csapot, s emiatt több, folyamatban lévő munkálat leállt. Mint hangsúlyozta, a legnagyobb baj a váradi utcák ivóvízvezeték- és csatornahálózatának felújításával, kicserélésével van. Ezt ugyanis kormánypénzből kellene elvégezni (az erről szóló szerződést még 2006-ban írták alá), az utcák aszfaltozására azonban EU-s pályázatot nyert a város.
Most azonban leállt a csatornafektetés, mert nem jön a pénz, de ilyen körülmények között Bolojan butaságnak tartaná elvégezni a burkolatok cseréjét, hiszen lehetséges, hogy egy-két év múlva a vezetékek lefektetése miatt kénytelen lesz újra feltöretni az utcát az önkormányzat. „Legalább azt látnám, hogy a megye többi városába, községébe rendesen érkeznek az ígért pénzek, de erre sem tudok példát” – méltatlankodott a polgármester. Ellenpéldaként azonban megemlítette a váradi körgyűrűt, ahol szerencsére, folyamatos minisztériumi támogatásnak köszönhetően, sikerül akadálytalanul folytatni a munkát. Váradon a válságból való minél szerencsésebb kilábalást a költségcsökkentés mellett a befektetések felpörgetésétől, az EU-s pénzek lehívásától, illetve a helyi gazdasági élet támogatásától várja.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.