Fotó: Bíró Blanka
2010. március 23., 09:452010. március 23., 09:45
Ugyanakkor amiatt is megkongatják a vészharangot, hogy az áremeléssel gyorsul az infláció is, ami pedig igen súlyos következményeket vonhat maga után, egyebek mellett tömeges elbocsátásokra kerülhet sor a magánszektorban.
Az üzletemberek éppen ezért azzal a kéréssel fordulnak az illetékes szervekhez, hogy vizsgálják meg figyelmesen a hazai és nemzetközi üzemanyag-piaci mozgásokat, „szem előtt tartva, hogy főként egy gazdaságilag nehéz időszakban nem jogos áremeléssel növelni a profitot”.
„Az üzletemberek egyesülete nem érthet egyet az üzemanyag árának emelésével, főleg olyan körülmények között, hogy a kőolajipari társaságok örök érve, a kőolaj árának nemzetközi piaci emelkedése, most nem érvényes, sőt immár 12 hónapja tartja az árát” – mutatnak rá a vállalkozók. Ugyanakkor az egyesület felkéri a kormányt, hogy dolgozzon ki egy úgynevezett Robin Hood-adót, amelyet azokat az energetikai cégeket lehetne sújtani, amelyek igazolhatatlan eredetű nyereségre tesznek szert például az üzemanyagárak indokolatlan emelésével.
Az AOAR tagjai ugyanakkor nem értik, hogy az olajipari cégek múlt heti lépésére nem reagált még sem a kormány, sem pedig a Versenytanács. Pedig – mutatnak rá az üzletemberek – egyértelmű, hogy kartellezésről van szó.
Mint ismeretes, az elmúlt hét végén a Rompetrol hat banival emelte meg a töltőállomásainak kínált üzemanyagok referenciaárát, így az Efix 95-ös típusú benzin literenkénti ára 4,45 lejre, az Alto 100 típusúé 5,06 lejre emelkedett, míg az Efix Diesel gázolaj immár 4,25 lejbe, a Diesel Alto 4,54 lejbe kerül. Hasonló mértékben emelte egy nappal korábban az üzemanyagok árát az OMV és a Petrom is.
Az ólommentes Premium benzin literenkénti ára 4,26 lejre, az ólommentes Top Premium 99+ típusú benzin 4,63 lejre, az OMV Carrera 95 4,4 lejre, az OMV Carrera 100 5,03 lejre nőtt, a gázolajok közül most a Top Nordic Diesel 4,19 lejbe, az OMV Sprint Diesel 4,23 lejbe, az Euro Diesel 5 4,02 lejbe, míg az OMV Alpin Diesel 4,52 lejbe kerül.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.
Áprilisban 4,9 százalékon stagnált az éves infláció Romániában, a legjelentősebb mértékű, 6,83 százalékos árnövekedést a szolgáltatói szektorban regisztrálták – közölte kedden az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Kérészéletűnek bizonyult a környezetvédelmi minisztérium által meghirdetett roncstraktorprogram, a Környezetvédelmi Alap számítógépes rendszere összeomlott. A portálunk által megkérdezett szakpolitikus szerint a program iránt óriási az érdeklődés.
A bukaresti törvényszék alapfokon elutasította a Greenpeace Románia keresetét, amelyben a környezetvédő szervezet a Neptun Deep beruházás leállítását kérte – számolt be hétfőn a Facebook-oldalán Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
Hétfőn a román deviza erősödött az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank referencia-árfolyama szerint 1,72 banival (0,34 százalékkal) 5,0993 lejre csökkent a pénteki 5,1165 lejről.