2012. július 27., 09:342012. július 27., 09:34
Gheorghe Mărginean, a Karpaten Turism ügynökség tulajdonosa elmondta, a vízszint több helyen már 2 méter alá csökkent, a legnagyobb probléma pedig Giurgiu és Turnu Măgurele között, a folyam bulgáriai részén jelentkezik.
„Mindenképpen szükség van a Duna medrének mélyítésére, eddig azonban egyik ország illetékesei sem léptek az ügyben. A romániai vezetők szerint a probléma megoldása a bolgárok feladata lenne, ők azonban hallani sem akarnak erről, így viszont mindannyian csak veszítünk az ügy miatt. A meteorológiai előrejelzések alapján pedig még nagyobb szárazságra számíthatunk a következő időszakban, egy héten belül lehetetlen lesz megközelíteni a deltát, holott a külföldi vendégek számára ez örvend a legnagyobb népszerűségnek” – magyarázta Mărginean.
A Karpaten Turism ügynökségnek augusztus eleje és szeptember vége között 304, a Duna-deltáig tartó hajóutat kellene megvalósítania, ezekre összesen mintegy 41 ezer turista jelentkezett, emellett pedig más turisztikai irodák további 60 utat terveztek a Duna-deltáig. A turisták többsége, 80 százalékuk egyébként német állampolgár, mintegy 10-15 százalékuk pedig az Egyesült Államokból érkezik. Legtöbben Németországból indulnak, és Ausztrián, Szlovákián, Magyarországon, Horvátországon és Szerbián áthajózva jutnak el a Duna-deltáig.
Egy háromcsillagos, teljes ellátást biztosító hajón egy napra legkevesebb 80 eurót kell fizetniük az átlagosan 65 és 80 év közötti vendégeknek, akik számára néha a kikötők környékén is szerveznek kirándulásokat. A Karpaten Turism vezetője emlékeztetett, tavaly szeptemberben is hasonló problémával küszködtek, akkor 70 hajóutat kellett lemondani a cégnek, a vendégeket pedig autóbusszal bukaresti szállodákban szállásolták el, ez azonban pluszköltséget jelentett az ügynökségnek, és kényelmetlenséget a nyaralni vágyóknak.
Mircea Vladu, a külföldi turistákra szakosodott Prestige Tours igazgatója szintén úgy vélte, kizárólag a folyómeder mélyítése jelenthet megoldást. „A Duna vízszintje egyes szakaszokon akkor is meglehetősen alacsony, amikor nincs ekkora szárazság. Ha nem változnak a körülmények, a továbbiakban jelentősen csökken a külföldről idelátogató turisták, illetve a Romániában érdekelt ügynökségek száma, az apadó népszerűség már most is érezhető” – fogalmazott a szakember. Hangsúlyozta, a külföldi vendégeket elsősorban a Duna-delta érdekli, a folyam hosszának környékén ugyanis nem sok látnivaló akad.
A szélsőjobboldali jelölt, George Simion közel 41 százalékos eredménye és a PSD–PNL–RMDSZ-koalíció jelöltjének, Crin Antonescunak a kiesése máris megmutatja a romániai pénzpiacokra gyakorolt első hatásokat.
Kitolta a magyar MVM energetikai cég a német E.ON egyes romániai érdekeltségének átvételére vonatkozó becsléseket annak nyomán, hogy a román hatóságok aggályokat fogalmaztak meg az ügylettel kapcsolatban.
Az A3-as jelzésű észak-erdélyi autópálya problémás szakaszán megépítendő viaduktok műszaki engedélye elbírálásra vár az országos közútkezelő vállalat (CNAIR) műszaki és gazdasági bizottságában, az építkezés így csak később kezdődhet.
Az európai uniós csatlakozás óta látványosan nőtt a romániai lakosság jövedelme, az egyenlőtlenségek azonban nem tűntek el – húzza alá a Romanian Economic Monitor kutatócsoport friss elemzése.
Csalásnak bizonyulhatnak az ellenállhatatlannak tűnő nyaralási ajánlatok, és résen kell lenniük a vakációzásra vágyóknak, hiszen számos „digitális” csapda leselkedhet rájuk – hívta fel a figyelmet az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).
Az ING Bank Románia makrogazdasági szakértőinek várakozásai szerint az ország nominális GDP-je 2034-ben meghaladhatja a 700 milliárd eurót, 2035-ben pedig megközelítheti a 800 milliárd eurót.
Románia gazdasága erős és ellenálló – szögezte le Tánczos Barna pénzügyminiszter szerdán a Facebook-oldalán közzétett posztban.
Márciusban 16 százalékkal, közel 10,5 milliárd euróra nőttek a költségvetés bevételei – jelentette be Marcel Ciolacu miniszterelnök a szerdai kormányülés elején.
Az idei első negyedévben 21.006 vállalkozást töröltek a romániai cégjegyzékből, 16,95 százalékkal kevesebbet, mint 2024 első három hónapjában – derül ki az országos cégbíróság (ONRC) szerdán közölt adataiból.
Az Alstomnak 50 millió eurós kötbért kell fizetnie a Vasúti Reformhatóságnak (ARF), mert nem tartotta be 37 új vasúti szerelvény szállítási ütemtervét – közölte az ARF.