A szolgáltatók kezében a villanyszámlák értéke: nem szólhatnak bele az állami hatóságok az árpolitikába

A szolgáltatók kezében a villanyszámlák értéke: nem szólhatnak bele az állami hatóságok az árpolitikába

Még nem sikerült a végére járni. A héten születhet döntés a szabadpiaci villanyáram-szerződések ügyében

Fotó: Gábos Albin

Csak javasolni tudják az állami hatóságok a villanyáram-szolgáltatóknak, hogy egyelőre ne emeljenek árakat azoknak a lakossági fogyasztóknak az esetében, akik még nem kötöttek új szerződést a liberalizált piacon. A vonatkozó rendeletet a héten fogadhatják el. A szakhatóság szerint a szolgáltatók hajlandónak mutatkoztak a kedvezményes ár biztosítására.

Bíró Blanka

2021. január 18., 07:572021. január 18., 07:57

2021. szeptember 10., 12:122021. szeptember 10., 12:12

Bár korábban úgy tűnt, hogy január 15-ére megoldás születhet a nem megfelelően kommunikált energiapiaci liberalizáció miatt kialakult helyzetre, a bukaresti hatóságok még nem hoztak a polgárokat megnyugtató döntést a témában. Márpedig mintegy hatmillió, eddig a szabályozott energiapiacon levő háztartási fogyasztó számára érkezhet nagyobb összegű villanyszámla, ha rövidesen nem rendeződik a helyzet.

Az ugyanis már biztos, hogy a szerződéskötés elmaradása esetén alkalmazott egyetemes szolgáltatások árai akár 10–20 százalékkal is magasabbak, mint az eddig alkalmazott szabályozott ár.

Az energiaügyi minisztérium, valamint az Országos Energiaár-szabályzó Hatóság (ANRE) próbálkoznak, hogy időt nyerjenek a fogyasztóknak anélkül, hogy a szerződéskötés eltolódása esetén magasabb díjszabásra kényszerüljenek. A megoldás azért sem egyszerű, mert úgy kell a szabályozást elfogadni, hogy tulajdonképpen már nem avatkozhatnak be a január elsejétől liberalizált, tehát nem szabályozott energiapiac árpolitikájába. A labda tehát a vállalatok térfelén pattog, a fogyasztók pedig mindössze abban reménykedhetnek, hogy szolgáltatójuk nem sózza rájuk az emelt egyetemes szolgáltatási rendszer árait attól tartva, hogy hosszú távon elveszítheti az ügyfeleit. Ugyanakkor

a fogyasztók körében riadalmat okoz a bizonytalanság, egyre többen hajlandók sorokat kiállni, hogy pontos információkat szerezzenek, megkössék az új szabadpiaci szerződést, és biztosan elkerüljék a drágítást.

Nyugtat a miniszter, de nem avatkozhat be

Az aggódó fogyasztókat próbálta nyugtatni Virgil Popescu energiaügyi miniszter, aki a hírtelevízióknak nyilatkozva azt mondta, nem sürgős az új szerződés megkötése. Azt ígérte, január 15-e után sürgősségi kormányrendelettel szabályozzák, hogy a szolgáltatók az egyetemes szolgáltatási rendszer árai helyett ajánlják fel a legkedvezőbb szabadpiaci díjszabást.

Idézet
Nem kényszerítünk hatmillió embert, hogy egy-két hónap alatt, vagy meghatározott időtartam alatt kössenek új szerződést, hanem a szolgáltatókat kötelezzük, hogy ajánlják fel a legkedvezőbb szabadpiaci árat”

– mondta napokkal ezelőtt a miniszter.

Azonban úgy tűnik, ez a forgatókönyv mégsem egyszerűen kivitelezhető, hiszen éppen a liberalizációval megy szembe, ha bármire is kötelezik a szolgáltatókat.

„Az árliberalizációról szóló uniós irányelveknek mond ellent, ha a gazdasági minisztérium vagy az energiaár-szabályzó hatóság beleavatkozik a szolgáltatók árpolitikájába.

Idézet
Ha valaki megszabja, hogy milyen áron kell számlázni a villamos energiát, azt jelentené, hogy visszatérünk a szabályozott piachoz”

– jelentette ki a Krónika megkeresésére Nagy-Bege Zoltán, az ANRE alelnöke. Rámutatott: arra a következtetésre jutottak, hogy nem avatkozhatnak be a két hete teljesen liberalizált piac alakulásába.

Kedvezmény az egyetemes szolgáltatói díjszabásra

Amint arról korábban írtunk, a hatóság már a múlt héten közvitára bocsátott egy tervezetet, ám a Versenyhivataltól és a szolgáltatóktól is több módosítási javaslatot kaptak, ezért kidolgoztak egy teljesen új változatot, amit máig lehet véleményezni, és szerdán tárgyalja a szabályozó tanács. Ez a tervezetet lehetőséget nyújt a szolgáltatóknak, hogy kitolják a határidőt új szerződések megkötésére áremelés nélkül, és azt is javasolja, hogy a szolgáltatók „bombázzák” további információkkal a fogyasztókat, amíg az új szerződést megkötik – részletezte az ANRE alelnöke. A határozattervezet ugyanakkor leszögezi, hogy minderre lehetőséget biztosítanak a szolgáltatóknak, de nem kötelezik őket.

Galéria

A szolgáltatók több ízben is kiküldhetik ajánlatukat a lakossági fogyasztóknak

Fotó: Pinti Attila

A dokumentumban azt a megoldást vázolták, hogy a szolgáltató hat hónapra az egyetemes szolgáltatási rendszer árait számlázza ugyan, de kedvezménnyel, és a kedvezmény épp az egyetemes díjszabás és a legjobb szabadpiaci árajánlat közötti különbség lehet.

A tervezetben arra is javasolnak megoldást, hogy elkerüljék a torlódást az ügyfélszolgáltatói központoknál.

Ennek érdekében a szolgáltató minden hónapban a számlával kiküld egy űrlapot, amelynek a formáját is előírják a határozatban. Ebben választási lehetőséget biztosítanak a fogyasztónak, hogy kiválassza azt a szabadpiaci árajánlatot, ami alapján a hat hónapra szóló kedvezményt kapja. A fogyasztó az űrlapon kiválasztja az ajánlatot, kipipálja, melyik változat felel meg neki, aláírja és visszajuttatja postán a szolgáltatónak. Ez már új szabadpiaci szerződésnek számít, és nem kell alkalmazni a továbbiakban az egyetemes szolgáltatási rendszer árait. Miután a szolgáltató megkapta az aláírt űrlapot a kiválasztott opcióval, a következő számlával kiküldi a szerződést, amivel a fogyasztónak már nem kell semmit tennie, csak neki is lesz egy példánya. Ezzel a folyamat lezárul, a fogyasztó kikerül a szabályozott díjszabáson levő ügyfelek adatbázisából, a szabadpiacon megkötött szerződés alapján kapja a szolgáltatást.

A verseny alakíthatja a piacot

Nagy-Bege Zoltán lapunk kérdésére hangsúlyozta, továbbra is fennáll a lehetőség, hogy a lakossági fogyasztók online vagy a kapcsolattartó központokban kössenek új szerződést, ezzel a lehetőséggel próbálják egyszerűsíteni a folyamatot, csökkenteni az ügyfélfogadó irodáknál a torlódást.

Minden fogyasztó eldöntheti, miként jár el, mint ahogy az egyetemes szolgáltatási rendszer áraira számolt kedvezmény is csak lehetőség, de nem kötelezettség a szolgáltatóknak.

A hatóság alelnöke hangsúlyozta, a szolgáltatóknak kellene a napokban nyilvánosságra hozniuk, hogy mi a szándékuk a tervezet alapján, nyújtanak vagy sem kedvezményt. Erről a hatóság egyeztetett a cégekkel, és a visszajelzésekből az körvonalazódik, hogy hajlandóak megadni a kedvezményt.

A múlt héten különben a CEZ már kiadott egy sajtónyilatkozatot, hogy kitolták a határidőt június végéig, és nem alkalmazzák az egyetemes szolgáltatási rendszer megemelt árait. „Abban bízunk a többi szolgáltató is követi a példát, a fogyasztó javára válik, ha a nagy szolgáltatók egymás között elkezdenek versengeni” – szögezte le Nagy-Bege Zoltán.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. április 10., szerda

Még el sem kezdték építeni a Nagyvárad–Arad gyorsforgalmi utat, máris „úttorlaszba” ütköztek

Rögtön az elején akadályokba ütközik a Nagyvárad és Arad között tervezett gyorsforgalmi út építése: óvás miatt felfüggesztik az egyik szakasz megépítésére kiírt közbeszerzési eljárást.

Még el sem kezdték építeni a Nagyvárad–Arad gyorsforgalmi utat, máris „úttorlaszba” ütköztek
2024. április 09., kedd

Újra drágultak az üzemanyagok – 7,5 lej felett a gázolaj literenkénti ára a piacvezetőnél

A romániai üzemanyagpiacot vezető Petrom kedden reggel ismét emelte a benzin és a gázolaj literenkénti árát – ez már a harmadik emelés ebben a hónapban.

Újra drágultak az üzemanyagok – 7,5 lej felett a gázolaj literenkénti ára a piacvezetőnél
2024. április 08., hétfő

Olcsóbb gázt és áramot ígér a lakossági fogyasztóknak a miniszter már májustól

Jövő hónaptól sokan árcsökkentést fognak tapasztalni, különösen a gáz esetében, de az elektromos energia esetében is – jelentette ki hétfőn Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.

Olcsóbb gázt és áramot ígér a lakossági fogyasztóknak a miniszter már májustól
2024. április 08., hétfő

„Csak azért fizetünk biztosítást, hogy közlekedhessünk”: nem bízik a biztosítókban és a felügyeletben a lakosság

A romániai lakosságnak csupán 16 százaléka gondolja úgy, hogy a biztosítótársaságok foglalkoznak a kártérítés kifizetésével, ha megtörténik a baj – derül ki a romániai fuvarozók szövetsége megbízásából készült közvélemény-kutatásból.

„Csak azért fizetünk biztosítást, hogy közlekedhessünk”: nem bízik a biztosítókban és a felügyeletben a lakosság
2024. április 08., hétfő

Lefékezett az új és elektromos autók értékesítése

Idén márciusban 22 százalékkal csökkent a forgalomba helyezett új gépjárművek száma Romániában 2023 harmadik hónapjához képest; az elektromos autók szegmensében ennél is nagyobb mértékű, 35,9 százalékos visszaesést jegyeztek.

Lefékezett az új és elektromos autók értékesítése
2024. április 07., vasárnap

A felújítás befejezése után nagyméretű gépek is használhatják a nagyváradi repülőteret – már ha sikerül járatokat odacsábítani

Hamarosan hivatalosan is befejezettnek nyilvánítják a nagyváradi repülőtér korszerűsítési munkálatait, miután az utolsó szükséges eljárások után elkezdték a projekt átvételét.

A felújítás befejezése után nagyméretű gépek is használhatják a nagyváradi repülőteret – már ha sikerül járatokat odacsábítani
2024. április 07., vasárnap

Cáfolja Brüsszel, hogy az EU be akarja tiltani a fali gázkazánokat, amelyek rendkívül népszerűek Romániában

Az Európai Unió nem tiltja be a fosszilis tüzelőanyaggal működő kazánokat vagy fűtési rendszereket – például fali gázkazánokat, bojlereket, fűtőberendezéseket stb. – szögezte le közleményében az Európai Bizottság.

Cáfolja Brüsszel, hogy az EU be akarja tiltani a fali gázkazánokat, amelyek rendkívül népszerűek Romániában
2024. április 06., szombat

Erdélyi nyugdíjasok kapják a legnagyobb szociális pótlékokat

Márciusban 1 137 956 nyugdíjas részesült szociális pótlékban, 1647-tel kevesebb, mint az előző hónapban – derül ki az Országos Nyugdíjpénztar (CNPP) szombaton közzétett adataiból.

Erdélyi nyugdíjasok kapják a legnagyobb szociális pótlékokat
2024. április 05., péntek

Élen jár Románia a húsdrágulás mértéke terén uniós viszonylatban

Az Európai Unió országaiban átlagban 3,3 százalékkal került többe a hús idén februárban, mint egy évvel ezelőtt; a legnagyobb arányú árnövekedést Bulgáriában (8,2 százalék) és Romániában (7,7 százalék) jegyezték – közölte pénteken az Eurostat.

Élen jár Románia a húsdrágulás mértéke terén uniós viszonylatban
2024. április 05., péntek

Megvan, mennyibe kerül az új Dacia Spring – Felvázolták a roncsprogramok jövőjét

Péntek óta megrendelhető a romániai márkakereskedéseknél az új Dacia Spring, miután közölték az arculatfrissítésen átesett népszerű elektromos autó árlistáját.

Megvan, mennyibe kerül az új Dacia Spring – Felvázolták a roncsprogramok jövőjét