A szakszervezet szerint a jelenlegi gazdasági és társadalmi helyzetben semmi nem indokolja a politikai pártok állami támogatását
Fotó: Facebook/Országos Szakszervezeti Tömb
A politikai pártok csak azokban az években részesülhetnek állami támogatásban, amelyekben Románia tartani tudja a vállalt költségvetési hiánycélt – erről szóló módosító javaslatot nyújtott be az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS) a deficitcsökkentő intézkedések első csomagjára vonatkozó törvénytervezethez.
2025. július 06., 20:422025. július 06., 20:42
A módosító indítvány indoklásában rámutattak, a kormányzó pártok közvetlen felelőssége biztosítani, hogy Románia betartja a deficitre és az államadósságra vonatkozó vállalásait. „A jelenlegi gazdasági és társadalmi helyzetben semmi nem indokolja a politikai pártok állami támogatását, mivel ezek az alakulatok tehetők felelőssé a költségvetési hiány szisztematikus túllépéséhez vezető döntésekért” – érveltek.
Hozzátették, miközben a kormány olyan drasztikus megszorító intézkedéseket hoz, mint az állami fizetések és a nyugdíjak befagyasztása vagy az adóemelések,
A BNS módosító javaslata előírja ugyanakkor a képviselők és szenátorok költségtérítési átalányának 50 százalékkal történő csökkentését is. Mint hangsúlyozták, ez jelenleg évi 100 millió lejes terhet ró a költségvetésre, és a hatályos törvények nem követelik meg a választókerületi munkával összefüggő kiadások fedezésére adott pénz felhasználásának szigorú ellenőrzését. „Egy demokratikus államban a polgárok közintézményekbe vetett bizalmát a választott képviselők személyes példáján keresztül is lehet építeni” – szögezik le az indoklásban.
Pénteki ülésén a kormány megvitatta és jóváhagyta a deficitcsökkentő intézkedések első csomagjára vonatkozó törvénytervezetet – számolt be a Facebook-oldalán a pénzügyminiszter.
A közlekedés biztonsága érdekében sebességkorlátozásokat vezetnek be a következő napokban egyes vasúti pályaszakaszokon – közölte vasárnap a Román Vasúttársaság.
Alexandru Rogobete egészségügyi miniszter vasárnap kijelentette, lemond a tisztségéről, ha nem készül el az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (CNAS) új informatikai rendszere.
A kormány adóügyi intézkedései ellen tiltakoznak hétfőn a parlament épülete előtt az egészségügyi dolgozókat tömörítő Sanitas szakszervezeti szövetség, valamint az oktatási szakszervezetek tagjai.
Daniel David oktatási miniszter szerint „egyelőre idén nem változik semmi” a nyolcadikosok képességfelmérő vizsgáját illetően, és valószínűleg jövőre, de talán két év múlva sem. A tárcavezető ugyanakkor kitart a megmérettetés megreformálása mellett.
Június 20-a és július 3-a között 50 akciót szervezett a rendőrség a kábítószer- és emberkereskedelemmel, informatikai csalással és pénzmosással gyanúsított bűnözői csoportok felszámolására – tájékoztatott szombaton a Román Rendőrség (IGPR).
Klaus Iohannis volt államfőt, Marcel Ciolacu volt miniszterelnököt és Nicolae Ciucă volt szenátusi elnököt figyelmeztették, hogy az országot a költségvetési csőd veszélye fenyegeti, ha nem hoznak hiánycsökkentő intézkedéseket.
Ilie Bolojan miniszterelnök pénteken kijelentette, hogy Románia az egyetlen ország a világon, ahol a bírák 48 évesen vonulnak nyugdíjba, átlagosan 5000 eurós nyugdíjjal. A kormányfő szerint ezen hamarosan változtatnak.
A kormány deficitcsökkentő csomagja csökkenti a polgárok vásárlóerejét, és a 2010-es években tapasztaltakhoz hasonló negatív társadalmi és gazdasági hatásai lesznek – véli a Gazdasági és Szociális Tanács (CES).
Pénteki ülésén a kormány megvitatta és jóváhagyta a deficitcsökkentő intézkedések első csomagjára vonatkozó törvénytervezetet – számolt be a Facebook-oldalán a pénzügyminiszter.
A Concordia Munkáltatói Szövetség elnöke, Dan Șucu szerint a politikai osztály okozta új válságot nem adóemelésekkel, hanem a közpénzekkel való helyes gazdálkodással lehet megoldani.
szóljon hozzá!