Mi kerül a kosárba? Tavaly óta egyes élelmiszerek ára 60 százalékot is meghaladó mértékben nőtt
Fotó: Pinti Attila
Bár az élelmiszerek ára a tavaly óta számottevően megemelkedett, a romániai munkavállalók kevesebb mint fele számít idén húsvéti prémiumra – derül ki a BestJobs online munkaerő-közvetítő platform legfrissebb felméréséből.
2023. április 05., 12:502023. április 05., 12:50
A közvéleménykutatás eredményei szerint az alkalmazottak több mint a fele készpénzben kiadott prémiumra vágyik. Minden ötödik munkavállaló inkább vásárlási vagy ajándékutalványt, 15 százalék pedig konkrét termékekből álló kosarat szeretne. Mindössze 3 százalék szeretne egy, a munkáltató által szervezett ünnepi partit.
Azonban a BestJobs felmérésében részt vevők mindössze 45 százaléka reméli, hogy idén húsvétkor kap is prémiumot. Ez az arány 10 százalékkal alacsonyabb, mint a tavaly ilyenkor regisztrált.
További 26 százalék 200 és 400 lej közötti bónuszra számít, 16 százalék pedig több mint 400 lejes prémiumot remél.
83 százalékuk élelmiszerekre fogja költeni a legtöbbet. Mindössze 8 százalék fog többet költeni ajándékokra.
Történik mindez olyan körülmények között, hogy az Országos Statisztikai Intézet (INS) adatai szerint a fogyasztási cikkek árai folyamatosan emelkednek, egyes alapvető élelmiszerek akár 60 százalékkal is drágábbak, mint egy évvel ezelőtt.
Európai viszonylatban 74 százalékkal nőtt a tojás átlagára a farmok kapujánál a tavalyi év azonos időszakához mérten, Romániában 70 százalékos drágulást regisztráltak.
Mint ismeretes, az idei évtől kezdve a munkáltatók akár 300 lej prémiumot is adhatnak húsvétkor, adómentesen.
A BestJobs felmérése a hónap elején készült közel ezer romániai internetfelhasználó megkérdezésével.
A Versenytanács szakértői jelenleg vizsgálják a cukor, a napraforgóolaj, valamint a vaj romániai piacának meghatározó szereplőitől az elmúlt időszakban kartellgyanú miatt rajtaütésszerűen végzett ellenőrzések során begyűjtött adatokat.
Csak az ország északi felében az év első hat hónapjában 8,5 millió lej értékben loptak áramot és gázt – közölte a Delgaz Grid szolgáltató.
Románia nem tud befejezni a megszabott határidőig a helyreállítási tervbe (PNRR) foglalt mintegy 6,3 milliárd euró értékű projekteket – jelentette ki kedden Dragoș Pîslaru európai projektekért és beruházásokért felelős miniszter.
A fejlesztési minisztérium alárendeltségébe tartozó minden intézmény esetében felülvizsgálták a vezetők fizetését és az igazgatótanácsok tagjainak tiszteletdíját – és ahol szükséges volt, módosították azokat – tájékoztatott kedden az RMDSZ sajtóirodája.
Előbb-utóbb bevezetik a progresszív adót Romániában – vélekedik Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
Az új adótörvénykönyv a magánnyugdíjakra is kiveti az egészségügyi szolgáltatási járulék kifizetésének kötelezettségét, ami a haszonélvezők adóterhének megduplázódásához vezethet.
Az Alfa Kartell Szakszervezeti Szövetség hétfőn felkérte a többi szakszervezetet, hogy csatlakozzanak a parlamentnél délutánra meghirdetett felvonulásukhoz.
Az előrejelzések szerint Románia államadóssága az idei év végére eléri a GDP 60 százalékát – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter, hozzátéve, hogy az adósság elmúlt öt évben 20 százalékkal, 570 milliárdról több mint 1,1 milliárd lejre nőtt.
A nyaralások a hackerek kedvenc célpontjává váltak: rengeteg online csalás tapasztalható a foglalások terén.
Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
szóljon hozzá!