Mi kerül a kosárba? Tavaly óta egyes élelmiszerek ára 60 százalékot is meghaladó mértékben nőtt
Fotó: Pinti Attila
Bár az élelmiszerek ára a tavaly óta számottevően megemelkedett, a romániai munkavállalók kevesebb mint fele számít idén húsvéti prémiumra – derül ki a BestJobs online munkaerő-közvetítő platform legfrissebb felméréséből.
2023. április 05., 12:502023. április 05., 12:50
A közvéleménykutatás eredményei szerint az alkalmazottak több mint a fele készpénzben kiadott prémiumra vágyik. Minden ötödik munkavállaló inkább vásárlási vagy ajándékutalványt, 15 százalék pedig konkrét termékekből álló kosarat szeretne. Mindössze 3 százalék szeretne egy, a munkáltató által szervezett ünnepi partit.
Azonban a BestJobs felmérésében részt vevők mindössze 45 százaléka reméli, hogy idén húsvétkor kap is prémiumot. Ez az arány 10 százalékkal alacsonyabb, mint a tavaly ilyenkor regisztrált.
További 26 százalék 200 és 400 lej közötti bónuszra számít, 16 százalék pedig több mint 400 lejes prémiumot remél.
83 százalékuk élelmiszerekre fogja költeni a legtöbbet. Mindössze 8 százalék fog többet költeni ajándékokra.
Történik mindez olyan körülmények között, hogy az Országos Statisztikai Intézet (INS) adatai szerint a fogyasztási cikkek árai folyamatosan emelkednek, egyes alapvető élelmiszerek akár 60 százalékkal is drágábbak, mint egy évvel ezelőtt.
Európai viszonylatban 74 százalékkal nőtt a tojás átlagára a farmok kapujánál a tavalyi év azonos időszakához mérten, Romániában 70 százalékos drágulást regisztráltak.
Mint ismeretes, az idei évtől kezdve a munkáltatók akár 300 lej prémiumot is adhatnak húsvétkor, adómentesen.
A BestJobs felmérése a hónap elején készült közel ezer romániai internetfelhasználó megkérdezésével.
A Versenytanács szakértői jelenleg vizsgálják a cukor, a napraforgóolaj, valamint a vaj romániai piacának meghatározó szereplőitől az elmúlt időszakban kartellgyanú miatt rajtaütésszerűen végzett ellenőrzések során begyűjtött adatokat.
Az előző havi 1,1 százalékos csökkenés után márciusban 0,1 százalékkal nőtt az Európai Unióban az építőipari termelés februárhoz képest, Ausztria és Románia építőipara teljesített a legjobban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden ismertetett adatai szerint az idei első negyedévben 32 600 betöltetlen állás volt Romániában, 1700-zal kevesebb, mint az előző negyedévben és 2400-zal kevesebb, mint 2024 első három hónapjában.
A korábbi 2,5 százalékról 1,4 százalékra csökkentette a román bruttó hazai termék (GDP) növekedésére vonatkozó prognózisát a hétfőn közzétett tavaszi gazdasági előrejelzésében az Európai Bizottság.
A befektetők kedvezően fogadták Nicuşor Dan független jelölt választási győzelmét.
Az idei év első négy hónapjában 2214 cég jelentett fizetésképtelenséget, 12,35 százalékkal kevesebb, mint 2024 azonos időszakában, amikor 2526 esetet regisztráltak – közölte hétfőn a cégbíróság (ONRC).
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
szóljon hozzá!