Mi kerül a kosárba? Tavaly óta egyes élelmiszerek ára 60 százalékot is meghaladó mértékben nőtt
Fotó: Pinti Attila
Bár az élelmiszerek ára a tavaly óta számottevően megemelkedett, a romániai munkavállalók kevesebb mint fele számít idén húsvéti prémiumra – derül ki a BestJobs online munkaerő-közvetítő platform legfrissebb felméréséből.
2023. április 05., 12:502023. április 05., 12:50
A közvéleménykutatás eredményei szerint az alkalmazottak több mint a fele készpénzben kiadott prémiumra vágyik. Minden ötödik munkavállaló inkább vásárlási vagy ajándékutalványt, 15 százalék pedig konkrét termékekből álló kosarat szeretne. Mindössze 3 százalék szeretne egy, a munkáltató által szervezett ünnepi partit.
Azonban a BestJobs felmérésében részt vevők mindössze 45 százaléka reméli, hogy idén húsvétkor kap is prémiumot. Ez az arány 10 százalékkal alacsonyabb, mint a tavaly ilyenkor regisztrált.
További 26 százalék 200 és 400 lej közötti bónuszra számít, 16 százalék pedig több mint 400 lejes prémiumot remél.
83 százalékuk élelmiszerekre fogja költeni a legtöbbet. Mindössze 8 százalék fog többet költeni ajándékokra.
Történik mindez olyan körülmények között, hogy az Országos Statisztikai Intézet (INS) adatai szerint a fogyasztási cikkek árai folyamatosan emelkednek, egyes alapvető élelmiszerek akár 60 százalékkal is drágábbak, mint egy évvel ezelőtt.
Európai viszonylatban 74 százalékkal nőtt a tojás átlagára a farmok kapujánál a tavalyi év azonos időszakához mérten, Romániában 70 százalékos drágulást regisztráltak.
Mint ismeretes, az idei évtől kezdve a munkáltatók akár 300 lej prémiumot is adhatnak húsvétkor, adómentesen.
A BestJobs felmérése a hónap elején készült közel ezer romániai internetfelhasználó megkérdezésével.
A Versenytanács szakértői jelenleg vizsgálják a cukor, a napraforgóolaj, valamint a vaj romániai piacának meghatározó szereplőitől az elmúlt időszakban kartellgyanú miatt rajtaütésszerűen végzett ellenőrzések során begyűjtött adatokat.
A romániai hiteligénylők 500–800 lejjel, vagyis 100–150 euróval magasabb banki törlesztőrészletet fizetnek, mint a szomszédos európai uniós országokban élők – derül ki a román hitelpiacon működő AVBS Broker de Credite cég elemzéséből.
Elutasította szerdán az Európai Unió Bírósága (EUB) a Wizz Air keresetét, amelyet a Tarom állami légitársaságnak megítélt román állami támogatásról szóló határozat ellen nyújtott be.
A romániai lakosság egyharmada tervezi, hogy legalább 1000 lejt költ a 2024-es fekete pénteken, de több mint 43 százalékuk azt állítja, hogy nincs félretett pénze, hanem a fizetésére vagy a hitelekre támaszkodik – derül ki egy felmérésből.
Az eMAG csoporthoz tartozó futárcég, a Sameday, becslései szerint regionális szinten – Románia, Bulgária, Magyarország – több mint 40 százalékkal nő idén a fekete pénteken kézbesített csomagok száma a tavalyi évhez képest.
Az UniCredit megvásárolta az Alpha Bank Románia többségi részvénycsomagját – írja az Economedia.ro az olasz pénzügyi csoport bankfelvásárlást rögzítő közleménye alapján.
November 4-étől, hétfőtől ismét jegyezhetők a Tezaur program keretében kibocsátott lakossági állampapírok – tájékoztatott a pénzügyminisztérium.
A japán Itochu Corporation építené meg a tárnicai vízerőművet az Erdélyi-Szigethegységben – írja az Economedia.ro a bukaresti energiaügyi minisztérium közleménye alapján.
Romániában 12,8 százalékkal nőtt a külföldi turisták száma 2023 első kilenc hónapjában az előző év azonos időszakához képest – közölte hétfőn az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Az ország újraiparosítása, valamint a kis- és középvállalkozások támogatása a két fő pillére a román gazdaság egészséges fejlődésének – jelentette ki Marcel Ciolacu miniszterelnök szombaton Aradon, miután helyi üzletemberekkel találkozott.
Az európai gazdasági válság Romániában is érezteti a hatását, de nem fog recesszióba lépni az ország – jelentette ki szombaton Marcel Ciolacu miniszterelnök. Elemzők nemrég arra figyelmeztettek, hogy jövőre nem zárható ki a recesszió.
szóljon hozzá!