Fotó: Gecse Noémi
Miközben európai uniós viszonylatban a lakosság alig 7 százaléka nem tudja megengedni magának, hogy saját autója legyen, addig Romániában ez az arány több mint négyszer magasabb, eléri a 29,8 százalékot – derül ki az EU statisztikai hivatala, az Eurostat legfrissebb adataiból.
2018. november 28., 15:132018. november 28., 15:13
Románián kívül még Bulgária (20,6 százalék) és Magyarország (20,1 százalék) lakosai körében haladja meg az egyötödöt azok aránya, akik nem tudnak maguknak személygépkocsit vásárolni.
A legjobban szituáltak e tekintetben a ciprusiak és a máltaiak, ahol a lakosság 1,7 százaléka nem engedheti meg ezt a máshol már-már luxusnak minősülő beszerzést, majd Luxemburg következik 2,2 százalékkal, illetve Olaszország és Franciaország egyenként 2,7 százalékkal.
Az előző évhez viszonyítva tavaly 0,7 százalékponttal, 7,7 százalékról 7 százalékra csökkent azoknak az uniós állampolgároknak az aránya, akik nem tudnának autót venni. A legtöbb tagállamban zsugorodást mértek. Kivételt Ausztria, Dánia, Luxemburg és Franciaország jelent, ahol nőtt az arány, illetve Hollandia, ahol az előző évi 6,4 százalékon maradt.
A román gépjárműbejegyzési szolgálat (DRPCIV) adatai szerint különben a romániai gépkocsipark a tavalyi év végén meghaladta a 7,635 millió egységet, ami 8,91 százalékos gyarapodást jelent az előző évhez viszonyítva. Érdekesség ugyanakkor, hogy a forgalomba írt autók közül 1,320 milliónak bukaresti a rendszáma.
Versenyben egy Škoda-gyárért
Románia, Bulgária és Magyarország versenyez egy Škoda autógyárért – az Automotive News Europe szerint egymilliárd eurót meghaladó zöldmezős beruházásról van szó, ami 4–5 000 munkahelyet teremtene. A Ziarul Financiar gazdasági és pénzügyi napilap szerint Herbert Diess, a VW Group elnök-vezérigazgatója még november 18-án beszélt arról, hogy a csoport helyszínt keres Kelet-Európában egy új üzem számára, amelyben 2022-ben kezdődhetne el az autógyártás. Az új helyszínre azt követően van szükség, hogy a Volkswagen elektromos autók gyártására állítja át a németországi Emdenben található üzemét, a Passat modell gyártását pedig a jelenleg a Škoda Suberb típust gyártó, a csehországi Kvasinyban található üzemébe helyezi át. A tervezett új gyárban készülne a Škoda Karoq és Seat Ateca városi terepjáró (SUV), amelyeket jelenleg Kvasinyban szerelnek össze.
A romániai polgárok közel háromnegyede szerint az ország gazdasági helyzete rosszabb, mint egy éve – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Az Európai Bizottság az üvegházhatást okozó gázok nettó kibocsátásának 90 százalékos csökkentését javasolja 2040-ig – jelentette be a versenypolitikáért felelős biztos.
A romániaiak tavaly mintegy 40 milliárd eurót költöttek el a nagy kiskereskedelmi üzletláncokban, 7,1 százalékkal többet, mint 2023-ban – derül ki a Cushman & Wakefield Echinox szerdán közzétett tanulmányából.
A pénzügyminisztérium és az adóhatóság (ANAF) több mint 9 ezer alkalmazottja tiltakozik szerdán spontán munkabeszüntetéssel az ártalmas munkakörülményekért járó bérpótlék csökkentése ellen – közölte Vasile Marica, a Sed Lex elnöke.
A szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatok szerint 2025 májusában 5,8 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint áprilisban – közölte szerdán az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Tönkretenné a közép-európai gazdákat az Ukrajnával megkötött brüsszeli alku, amely tovább könnyítené az ukrán mezőgazdasági termékek behozatalát – közölte Nagy István agrárminiszter. A tárcavezető szerint a magyar kormány ezt nem fogadja el.
A kormánykoalíció várhatóan szerdán véglegesíti a deficitcsökkentő intézkedéscsomagot, amelyet július 7-ig kell „törvénybe önteni” – jelentette be Dragoș Anastasiu reformokért felelős miniszterelnök-helyettes kedd este.
Szó sincs a nyugdíjak és a bérek kifizetésének elhalasztásáról vagy blokkolásáról, ahogyan az a nyilvánosságban felmerült – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter.
Jelenleg 900 ezer romániai munkavállaló él a nyugdíjrendszer harmadik pillére, a fakultatív magánnyugdíjalap adta megtakarítási lehetőséggel, míg további mintegy 96 ezren már megkapták az itt felgyűlt pénzüket az első 18 év után.
Drágul a hitelfelvétel az év második felében – figyelmeztetnek szakemberek.
szóljon hozzá!