Fotó: Pixabay
A romániai lakosság 78 százaléka szeretne négynapos munkahetet, és gondolja úgy, hogy most van itt az ideje egy erre irányuló kezdeményezés elfogadásának – derül ki a BestJobs munkaerő-közvetítő portál által készített felmérésből.
2022. április 14., 11:432022. április 14., 11:43
A közvélemény-kutatás apropóját az jelentette, hogy a bukaresti parlamentbe beterjesztettek egy törvénytervezetet, amely négynapos munkahetet írna elő. A március 2–24. között 1113 romániai internetfelhasználó megkérdezésével készült felmérésben részt vevők 70 százaléka mondta azt, hogy a jelenlegi munkahelyén le lehetne rövidíteni a munkahetet.
40 százalék szerint a fő hátrányt az jelentené, hogy a négy nap alatt nőne az egy nap alatt elvégzendő munka volumene, 45 százalék pedig úgy hiszi, hogy nőne az alkalmazottakra nehezedő nyomás, hogy végezzenek mielőbb a rájuk bízott feladatokkal.
A belga parlament döntése értelmében négynapos munkahetet vezet be Brüsszel. Belgiumban a tervezet szerint a munkavállalók maguk dönthetnek az új munkarendről, amely szerint fél évig érvényben marad döntésük.
Bár négyből három alkalmazott nyilatkozta, kétli, hogy munkaadója belemenne a négynapos munkahétbe, számos előnyt is megneveztek.
29 százalék szerint javulna a munkahelyi termelékenység, 25 százalék szerint pedig csökkenne a kimerülés kockázata.
Akkora sikere volt Izlandon a négynapos munkahétnek, hogy mára már a szigetország alkalmazottainak 86 százaléka kevesebb ideig dolgozik ugyanazért a fizetésért, vagy a közeljövőben megkapja ezt a jogot. Gyergyószentmiklóson is sikertörténetről beszélnek.
Arra a kérdésre, mit tennének a négynapos munkahétnek köszönhetően felszabaduló időben, 58 százalék válaszolta azt, hogy több időt töltene családjával. 47 százalék ügyet intézne, 42 százalék számára a pihenés jelentene prioritást.
Mint ismeretes, több ország – Izland, Belgium, Spanyolország, Nagy-Britannia, Japán – tesztelte, teszteli vagy tervezi a négynapos munkahét bevezetését. A gyergyószentmiklósi Tig-Rad System vállalat is kipróbálta tavaly, és bevált a négynapos munkahét, így továbbra is ilyen rendszerben dolgoznak.
Miközben Spanyolországban a kormány kísérleti programot indít a négynapos munkahét tesztelésére, egy gyergyószentmiklósi cég is belevágott a nem új keletű, ám a koronavírus-világjárvány begyűrűzése nyomán egyre többek által népszerűsített, illetve alkalmazott projektbe. A Krónikának nyilatkozó közgazd&am
Az idei első negyedévben 2024 hasonló időszakához képest az Európai Unióban 5,7 százalékkal, az euróövezetben 5,4 százalékkal emelkedtek a lakásárak, miután tavaly 4,9, illetve 4,1 százalékos növekedést regisztráltak.
Nagyváradon nyit termelési központot a közel 17 000 alkalmazottat foglalkoztató és évente mintegy 5 milliárd eurós forgalmat bonyolító finn ipari gépgyártó, a Metso – közölte a Profit.ro gazdasági portál.
Májusban 7 százalékkal nőtt a külföldi turisták száma Romániában éves összevetésben – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Ilie Bolojan csütörtök esete kijelentette: Nicușor Dan államfő a kormány beiktatásakor arra kérte őt, hogy tegyen meg mindent az adóemelések elkerülésért, de a költségvetés állapota ezt nem tette lehetővé.
Az OMV Petrom új gázlelőhelyre bukkant Dél-Romániában, a Craiovától 70 kilométerre fekvő Spineni-ben.
Mindenki megkapja a keserű pirulát, de nem egyformán fog fájni – fogalmazta meg Rácz Béla Gergely közgazdász, amikor csütörtökön a Bolojan-kormány által közvitára bocsátott deficitcsökkentő intézkedéscsomagról kérdeztük.
Táncos Barna miniszterelnök-helyettes csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a kormány által javasolt deficitcsökkentő intézkedések nélkül fenntarthatatlanná vált volna a költségvetési hiány.
Ilie Bolojan kormányfő csütörtökön a szakszervezeti szövetségek képviselőivel egyeztetett a Victoria-palotában a deficitcsökkentő intézkedésekről.
A romániai lakosság háromnegyede úgy véli, hogy az elmúlt évben romlott az ország gazdasági helyzete, és csaknem fele szerint romlott az életszínvonaluk. Ezek az INSCOP legfrissebb közvélemény-kutatásának következtetései.
Alighogy Ilie Bolojan miniszterelnök szerdán délután ismertette a tavalyi 9,3 százalékos költségvetési hiány lefaragására kidolgozott gazdasági megszorító intézkedéseket, azok máris bírálatok kereszttüzébe kerültek.
szóljon hozzá!