Fotó: Pixabay
A romániai lakosság 78 százaléka szeretne négynapos munkahetet, és gondolja úgy, hogy most van itt az ideje egy erre irányuló kezdeményezés elfogadásának – derül ki a BestJobs munkaerő-közvetítő portál által készített felmérésből.
2022. április 14., 11:432022. április 14., 11:43
A közvélemény-kutatás apropóját az jelentette, hogy a bukaresti parlamentbe beterjesztettek egy törvénytervezetet, amely négynapos munkahetet írna elő. A március 2–24. között 1113 romániai internetfelhasználó megkérdezésével készült felmérésben részt vevők 70 százaléka mondta azt, hogy a jelenlegi munkahelyén le lehetne rövidíteni a munkahetet.
40 százalék szerint a fő hátrányt az jelentené, hogy a négy nap alatt nőne az egy nap alatt elvégzendő munka volumene, 45 százalék pedig úgy hiszi, hogy nőne az alkalmazottakra nehezedő nyomás, hogy végezzenek mielőbb a rájuk bízott feladatokkal.
A belga parlament döntése értelmében négynapos munkahetet vezet be Brüsszel. Belgiumban a tervezet szerint a munkavállalók maguk dönthetnek az új munkarendről, amely szerint fél évig érvényben marad döntésük.
Bár négyből három alkalmazott nyilatkozta, kétli, hogy munkaadója belemenne a négynapos munkahétbe, számos előnyt is megneveztek.
29 százalék szerint javulna a munkahelyi termelékenység, 25 százalék szerint pedig csökkenne a kimerülés kockázata.
Akkora sikere volt Izlandon a négynapos munkahétnek, hogy mára már a szigetország alkalmazottainak 86 százaléka kevesebb ideig dolgozik ugyanazért a fizetésért, vagy a közeljövőben megkapja ezt a jogot. Gyergyószentmiklóson is sikertörténetről beszélnek.
Arra a kérdésre, mit tennének a négynapos munkahétnek köszönhetően felszabaduló időben, 58 százalék válaszolta azt, hogy több időt töltene családjával. 47 százalék ügyet intézne, 42 százalék számára a pihenés jelentene prioritást.
Mint ismeretes, több ország – Izland, Belgium, Spanyolország, Nagy-Britannia, Japán – tesztelte, teszteli vagy tervezi a négynapos munkahét bevezetését. A gyergyószentmiklósi Tig-Rad System vállalat is kipróbálta tavaly, és bevált a négynapos munkahét, így továbbra is ilyen rendszerben dolgoznak.
Miközben Spanyolországban a kormány kísérleti programot indít a négynapos munkahét tesztelésére, egy gyergyószentmiklósi cég is belevágott a nem új keletű, ám a koronavírus-világjárvány begyűrűzése nyomán egyre többek által népszerűsített, illetve alkalmazott projektbe. A Krónikának nyilatkozó közgazd&am
Akárcsak tavaly ősszel, az idei hideg évszak kezdetén is azzal dicsekszenek a bukaresti hatóságok, hogy meghaladja a 100 százalékot Románia gáztározóinak a telítettsége. De hogyan lehetséges mindez? Szakember szolgált magyarázattal.
Tavaly az Európai Unió (EU) mezőgazdasági termelésének összértéke 537,1 milliárd eurót tett ki, ami 1,5 százalékkal kevesebb az egy évvel korábbinál; Románia azok közé a tagállamok közé tartozott, amelyekben nőtt a mezőgazdasági termelés értéke.
Kihirdette szerdán Klaus Iohannis államfő a minimálbér kiszámításának európai uniós irányelvekhez igazított új mechanizmusáról szóló törvényt.
Az idei év elejétől szeptember végéig 3,69 százalékkal 5,362 milliárd euróra nőtt Romániában a külföldi közvetlen tőkeberuházások értéke 2023 azonos időszakához képest – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
A romániai webáruházak az idei fekete pénteken a tavalyinál 5 százalékkal több rendelést regisztráltak, és az árleszállítások időszakában elkönyvelt bevételük 18 százalékkal haladta meg a múlt évit – derül ki a MerchantPro szerdán közzétett elemzéséből.
Hiába hirdettek győztest az észak-erdélyi autópálya legnehezebb, Szilágy megyei szakaszának megépítésére kiírt pályázaton, az építés tovább csúszhat, miután az egyik jelentkező megóvta az eredményt.
A PayU GPO Románia adatai szerint partnerkereskedőik több mint 1,15 millió tranzakciót bonyolítottak le a november 8-ai fekete pénteken, összesen 660 millió lej értékben; a legnagyobb értékű rendelés meghaladta a 75 000 lejt.
Brüsszeli elképzelések szerint az Európai Unió tagországaiban leállítanák az élőállat-exportot, ami az Európa második legnagyobb juhállományával rendelkező Románia esetében gazdasági gondokat okozna. Hatósági állatorvost kérdeztünk a kilátásokról.
Nemcsak Kolozsvárt vagy Temesvárt, hanem Debrecent is felülmúlja bizonyos téren Nagyvárad a Körös-parti megyeszékhely polgármesteri hivatala szerint.
Októberben 4,67 százalékra nőtt az éves infláció, az élelmiszerek 4,75 százalékkal, a nem élelmiszer jellegű termékek 3,45 százalékkal drágultak, a szolgáltatások díja 7,66 százalékkal nőtt éves összevetésbe.
szóljon hozzá!