Fotó: Pixabay
A romániai lakosság 78 százaléka szeretne négynapos munkahetet, és gondolja úgy, hogy most van itt az ideje egy erre irányuló kezdeményezés elfogadásának – derül ki a BestJobs munkaerő-közvetítő portál által készített felmérésből.
2022. április 14., 11:432022. április 14., 11:43
A közvélemény-kutatás apropóját az jelentette, hogy a bukaresti parlamentbe beterjesztettek egy törvénytervezetet, amely négynapos munkahetet írna elő. A március 2–24. között 1113 romániai internetfelhasználó megkérdezésével készült felmérésben részt vevők 70 százaléka mondta azt, hogy a jelenlegi munkahelyén le lehetne rövidíteni a munkahetet.
40 százalék szerint a fő hátrányt az jelentené, hogy a négy nap alatt nőne az egy nap alatt elvégzendő munka volumene, 45 százalék pedig úgy hiszi, hogy nőne az alkalmazottakra nehezedő nyomás, hogy végezzenek mielőbb a rájuk bízott feladatokkal.
A belga parlament döntése értelmében négynapos munkahetet vezet be Brüsszel. Belgiumban a tervezet szerint a munkavállalók maguk dönthetnek az új munkarendről, amely szerint fél évig érvényben marad döntésük.
Bár négyből három alkalmazott nyilatkozta, kétli, hogy munkaadója belemenne a négynapos munkahétbe, számos előnyt is megneveztek.
29 százalék szerint javulna a munkahelyi termelékenység, 25 százalék szerint pedig csökkenne a kimerülés kockázata.
Akkora sikere volt Izlandon a négynapos munkahétnek, hogy mára már a szigetország alkalmazottainak 86 százaléka kevesebb ideig dolgozik ugyanazért a fizetésért, vagy a közeljövőben megkapja ezt a jogot. Gyergyószentmiklóson is sikertörténetről beszélnek.
Arra a kérdésre, mit tennének a négynapos munkahétnek köszönhetően felszabaduló időben, 58 százalék válaszolta azt, hogy több időt töltene családjával. 47 százalék ügyet intézne, 42 százalék számára a pihenés jelentene prioritást.
Mint ismeretes, több ország – Izland, Belgium, Spanyolország, Nagy-Britannia, Japán – tesztelte, teszteli vagy tervezi a négynapos munkahét bevezetését. A gyergyószentmiklósi Tig-Rad System vállalat is kipróbálta tavaly, és bevált a négynapos munkahét, így továbbra is ilyen rendszerben dolgoznak.
Miközben Spanyolországban a kormány kísérleti programot indít a négynapos munkahét tesztelésére, egy gyergyószentmiklósi cég is belevágott a nem új keletű, ám a koronavírus-világjárvány begyűrűzése nyomán egyre többek által népszerűsített, illetve alkalmazott projektbe. A Krónikának nyilatkozó közgazd&am
Az energiaügyi minisztérium ragaszkodik az országos helyreállítási terv újratárgyalásához és a széntüzelésű hőerőművek bezárásának elhalasztásához, mert a létesítmények leállása még nagyobb nyomást gyakorolna az energiaárakra – írta Sebastian Burduja.
Megjelent az ENSZ idei jelentése az emberi fejlettségi szintről, mely a hagyományos statisztikai mutatóknál komplexebb, pontosabb módon hivatott számszerűsíteni az emberi jólét mértékét egy index segítségével.
Az Európai Parlament csütörtökön elfogadta az új autók és kishaszongépjárművek szén-dioxid-kibocsátási teljesítményszabványaira vonatkozó célzott módosítást.
Marcel Boloș európai beruházásokért és projektekért felelős miniszter úgy véli, szóba se jöhet egy hitelmegállapodás a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), ami szerinte az országos helyreállítási tervben foglaltaknál „fájdalmasabb” reformokat vonna maga után.
Az év első három hónapjában 2,496 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), alig 1 százalékkal többet a 2024 januárja és márciusa között jegyzettnél.
Csütörtökön is folytatta lejtmenetét a román fizetőeszköz: a Román Nemzeti Bank (BNR) által 13 órakor kiközölt referencia-árfolyam 5,12 lej/euró volt a szerdai 5,0991 után, ami 0,0231 százalékos növekedést jelent.
Nincs pozitív szcenárió, gazdasági szempontból az idei egy sötét év lesz – vetítette elő derűlátásra nem túl sok okot adóan a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Magyarországon és Horvátországban terjeszkedik a román fogászati vállalat, a Dental Holding – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Indoklással ellátott véleményt küldött az Európai Bizottság (EB) Romániának, amiért korlátozza a gáztermelők szabadságát a földgáz nagykereskedelmi árának megállapításában.
Miután kétévnyi viszonylagos stabilitás után az elmúlt 5 évben tapasztalt legnagyobb, 2,5 százalékos ugrással kedden az árfolyam átlépte az 5 lej/eurós lélektani határt, szerdán is tovább gyengült a román deviza az európai fizetőeszközzel szemben.
szóljon hozzá!