Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
Az idei év első kilenc hónapjában több mint 1,24 millió közalkalmazottat tartottak nyilván Romániában, a fizetésükkel járó kiadások pedig elérték a 80,9 milliárd lejt, ami 6,5 százalékos növekedést jelent az előző év azonos időszakához mérten.
2020. november 16., 12:042020. november 16., 12:04
2020. november 16., 12:092020. november 16., 12:09
Mint a Zf.ro gazdasági és pénzügyi portál által a pénzügyminisztérium adatai alapján készített elemzésből kiderül, idén szeptemberben 15 ezerrel többen dolgoztak a közszférában, mint tavaly augusztusban, 2018 nyolcadik hónapjához viszonyítva pedig 46 793 poszttal volt több idén ősszel.
Az 1,24 állami alkalmazott a munkaügyi minisztérium nyilvántartásában szereplő 5,58 millió munkavállaló nagyjából 22 százalékát jelenti, közülük 795 534-en dolgoztak a központi közigazgatásban, és mintegy 445 ezren a helyi önkormányzatoknál.
Képünk illusztráció
Fotó: Gábos Albin
A hivatalos adatokon alapuló elemzés szerint az elmúlt öt évben folyamatosan nőtt a közszférában dolgozók száma,
Az Országos Stratégiai és Előrejelző Bizottság arra számít, hogy jövőre nagyjából 45 százalékkal magasabb lesz a bruttó átlagbér a közszférában, mint a magánszektorban.
A létszám és a fizetések folyamatos növekedése pedig az állami kiadások gyarapodásával járt. Öt évvel ezelőtt az elemzés szerint a közalkalmazottakra 52 milliárd lejt utaltak ki a költségvetésből, ami az államkassza bevételeinek a 22,3 százalékát, és a bruttó hazai termék (GDP) 7,4 százalékát jelentette.
– ez az összeg a GDP 9,8 százalékát, a költségvetés bevételeinek pedig a 32,8 százalékát jelentette.
Románia egyike azoknak az európai országoknak, ahol a legalacsonyabb a pedagógusok fizetése, holott az elmúlt években itt nőtt az egyik legnagyobb mértékben a tanügyi bérek szintje – derül ki az Eurydice elemzéséből.
Violeta Alexandru munkaügyi miniszter amúgy nemrég úgy nyilatkozott, hogy
mivel nincs egy egységes rendszer, mint a magánszektor alkalmazottainak nyilvántartására létrehozott REVISAL.
Az OMV Petrom új gázlelőhelyre bukkant Dél-Romániában, a Craiovától 70 kilométerre fekvő Spineni-ben.
Mindenki megkapja a keserű pirulát, de nem egyformán fog fájni – fogalmazta meg Rácz Béla Gergely közgazdász, amikor csütörtökön a Bolojan-kormány által közvitára bocsátott deficitcsökkentő intézkedéscsomagról kérdeztük.
Táncos Barna miniszterelnök-helyettes csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a kormány által javasolt deficitcsökkentő intézkedések nélkül fenntarthatatlanná vált volna a költségvetési hiány.
Ilie Bolojan kormányfő csütörtökön a szakszervezeti szövetségek képviselőivel egyeztetett a Victoria-palotában a deficitcsökkentő intézkedésekről.
A romániai lakosság háromnegyede úgy véli, hogy az elmúlt évben romlott az ország gazdasági helyzete, és csaknem fele szerint romlott az életszínvonaluk. Ezek az INSCOP legfrissebb közvélemény-kutatásának következtetései.
Alighogy Ilie Bolojan miniszterelnök szerdán délután ismertette a tavalyi 9,3 százalékos költségvetési hiány lefaragására kidolgozott gazdasági megszorító intézkedéseket, azok máris bírálatok kereszttüzébe kerültek.
A romániai polgárok közel háromnegyede szerint az ország gazdasági helyzete rosszabb, mint egy éve – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Az Európai Bizottság az üvegházhatást okozó gázok nettó kibocsátásának 90 százalékos csökkentését javasolja 2040-ig – jelentette be a versenypolitikáért felelős biztos.
A romániaiak tavaly mintegy 40 milliárd eurót költöttek el a nagy kiskereskedelmi üzletláncokban, 7,1 százalékkal többet, mint 2023-ban – derül ki a Cushman & Wakefield Echinox szerdán közzétett tanulmányából.
A pénzügyminisztérium és az adóhatóság (ANAF) több mint 9 ezer alkalmazottja tiltakozik szerdán spontán munkabeszüntetéssel az ártalmas munkakörülményekért járó bérpótlék csökkentése ellen – közölte Vasile Marica, a Sed Lex elnöke.
2 hozzászólás