Fotó: Barabás Ákos
A Román Nemzeti Bank (BNR) felfelé módosította inflációs előrejelzését, 2021 végére 5,6 százalékos, jövő év végére 3,4 százalékos pénzromlással számol.
2021. augusztus 09., 14:322021. augusztus 09., 14:32
A jegybank kormányzója, Mugur Isărescu hétfői ismertetőjében hangsúlyozta, az inflációs előrejelzéseket nem úgy kell értelmezni, hogy mostantól kezdve év végéig 5,6 százalékkal nőnek a fogyasztói árak.
„Ez nem így van. Az infláció szintje már most 5 százalék körüli, jelenleg inkább az áremelkedés ütemének csökkenése figyelhető meg természetesen a monetáris politikai intézkedések révén is -, és az a törekvésünk, hogy az év végéig 5-5,5 százalék között tartsuk a pénzromlást” – fogalmazott Isărescu.
Isărescu rámutatott, mindezzel „nem vagyunk egyedül” a világon, szerinte a jegybank prognózisa korántsem „apokaliptikus”. Példaként hozta fel, hogy az Egyesült Államokban 5,4 százalékos, Magyarországon 5,3 százalék körüli, Lengyelországban 5 százalékos, az árstabilitásról és az alacsony inflációról híres Németországban pedig 3,1 százalékos inflációt jegyeznek, amire nem volt példa a második világháborút követő időszakban – számolt be az Agerpres.
A romániai lakosság háromnegyede úgy véli, hogy az elmúlt évben romlott az ország gazdasági helyzete, és csaknem fele szerint romlott az életszínvonaluk. Ezek az INSCOP legfrissebb közvélemény-kutatásának következtetései.
Alighogy Ilie Bolojan miniszterelnök szerdán délután ismertette a tavalyi 9,3 százalékos költségvetési hiány lefaragására kidolgozott gazdasági megszorító intézkedéseket, azok máris bírálatok kereszttüzébe kerültek.
A romániai polgárok közel háromnegyede szerint az ország gazdasági helyzete rosszabb, mint egy éve – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Az Európai Bizottság az üvegházhatást okozó gázok nettó kibocsátásának 90 százalékos csökkentését javasolja 2040-ig – jelentette be a versenypolitikáért felelős biztos.
A romániaiak tavaly mintegy 40 milliárd eurót költöttek el a nagy kiskereskedelmi üzletláncokban, 7,1 százalékkal többet, mint 2023-ban – derül ki a Cushman & Wakefield Echinox szerdán közzétett tanulmányából.
A pénzügyminisztérium és az adóhatóság (ANAF) több mint 9 ezer alkalmazottja tiltakozik szerdán spontán munkabeszüntetéssel az ártalmas munkakörülményekért járó bérpótlék csökkentése ellen – közölte Vasile Marica, a Sed Lex elnöke.
A szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatok szerint 2025 májusában 5,8 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint áprilisban – közölte szerdán az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Tönkretenné a közép-európai gazdákat az Ukrajnával megkötött brüsszeli alku, amely tovább könnyítené az ukrán mezőgazdasági termékek behozatalát – közölte Nagy István agrárminiszter. A tárcavezető szerint a magyar kormány ezt nem fogadja el.
A kormánykoalíció várhatóan szerdán véglegesíti a deficitcsökkentő intézkedéscsomagot, amelyet július 7-ig kell „törvénybe önteni” – jelentette be Dragoș Anastasiu reformokért felelős miniszterelnök-helyettes kedd este.
Szó sincs a nyugdíjak és a bérek kifizetésének elhalasztásáról vagy blokkolásáról, ahogyan az a nyilvánosságban felmerült – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!